Ana sayfa Başarı Hikayeleri 110 Kg’dan İdeal Vücuda Giden Başarı Hikayesi / Gürkan DURAK

110 Kg’dan İdeal Vücuda Giden Başarı Hikayesi / Gürkan DURAK

13644
PAYLAŞ

Merhaba ben Gürkan Durak, sporcu bir ailenin 2. çocuğu olarak dünyaya geldim, 3 yıldır evliyim ve özel sektörde çalışmaktayım.

Babam Boks branşında Türk Milli takımı antrenörü, erkek kardeşim ise başarılı bir milli sporcu ve antrenör. Ben ise 15 yıla yakın boks branşında aktif olarak spor yapmış ulusal birçok başarı elde etmiş, birçok sporcunun başarıya ulaşmasında emeği olan bir sporcuydum.

Gürkan Durak(2)Aradan yıllar geçmişti kendime meslek olarak spor hayatını seçmememden ötürü ister istemez yavaş yavaş spordan uzaklaşmıştım. Yıllar geçtikçe spor yapmamamdan ve kötü beslenme alışkanlıklarımdan ötürü kilo almaya başladım.

Aynada gördüğüm kişi ile geçmişteki sporcu beni yan yana koymak benim için hüsran ve imkansız bir hayalden fazlası değildi. İkisinin arasında dünyalar kadar fark ve yıllar vardı.

Eşim her seferinde bana düzenli beslenmem konusunda ısrar ediyordu, ben aldırış etmeden daha da kilo alıyor ve söylenilenleri önemsemiyordum. Çevremdeki arkadaşlarım, eski sporcu olan benden eser kalmadığını söylediklerinde her seferinde hepsini geçiştiriyordum.

Gürkan Durak(3)Ama o sabah herşey değişti, o sabah benim için değişim vaktiydi. O sabah tüm alışkanlıkları geride bırakma, her şeyi değiştirme zamanıydı. İnanmak başarmanın yarısıdır dedim. Neden olmasın dedim. Bütün bahanelerimi, bütün alışkanlıklarımı ve bana artı katmayan her şeyi geride bırakmaya karar verdim.

İlk işim diyetisyenime gitmekti. Kendisinin ”kararlı olduğunuzu görüyorum” cümlesini   duymam bu zorlu sürece start vermiş oldu. Beslenme alışkanlıklarımı değiştirmem gerekiyordu. Değişim benim için çok zordu. Ve bu ani değişim iş ve sosyal yaşantımda zor günler geçirmeme sebep oluyordu. Artık kendimi hiç iyi hissetmiyordum. Geceleri açlıktan mide kramplarıyla uyanıyordum. Ama direniyordum çünkü başarmam gerekiyordu.

Bu sıkıntılı günlerde internette Berkay Türkkan hocamın bir makalesi ile karşılaştım. ”Cheat meal”(ödül öğünü) den bahsediyordu. Konuya bakış açısı sıradandan çok farklıydı. Tarzı dikkatimi çekti ki kendisinin diğer makalelerini araştırmaya başladım. Okuyup ilgilendiğim bu konu hakkında dahada çok şey öğrenmeye başladım. Kendisine mail atarak tanışmak istediğimi eğer uygun görürlerse beraber çalışmak istediğimi belirttim. Sağolsun hocam bütün hoşgörüsü ve sevecenliği ile beni de kendi fitness ailesinin içine aldı.

Gürkan Durak(1)Bazı günler motivasyonum o kadar düşüyordu ki başaracağıma kesinlikle inanmıyordum. Kafamdaki olumlu ve olumsuz düşünceler içinde boğuşurken, gerçekten başarabileceğime inanmak istiyordum. Hiçbir şey inancıma engel olamamalıydı. Berkay hocamın bana anlattıkları ve yapacaklarımızın inancı ile motivasyonumu hiçbir zaman yitirmedim.

Artık hayatımda yeri olmayan gıdaları dünyada yok sayarak yaşamaya başladım. Dışarıda geçirdiğim zamanlarda vitrinlerde gördüğüm birbirinden gösterişli tatlılara, fast food ürünlerine aldırış etmeden hep yoluma devam ettim. Yemek kokularını duymazdan gelerek hızla yürüdüm, hatta koştum çünkü benim bir amacım vardı ve ona ulaşmalıydım.

Gürkan Durak(5)Beslenme alışkanlıklarımızı değiştirirken yavaş yavaş antrenman tempomuza başladık. Çevremdeki kişiler ne yapıyorsun derken, antrenmanda birbiri ile sohbet ederken ben amacım için saniyelerimi bile boşa harcamadan emek sarf ediyordum. Belli bir zaman sonra beslenme düzenim, yaşam biçimim haline geldi, artık sıkıntı çekmiyor, aksine her sabah uyandığımda kendimi çok dinamik hissediyor yerimde duramıyordum. Çünkü artık beslenme ve spor hayatım, bir düzen içerisine oturmuştu.

Gürkan Durak(4)Günün her anı kendimi bomba gibi hissediyor, yapacağım hiçbir şey için üşenmiyor, antrenman saati geldiğinde ise hızla spor salonunun yolunu tutuyordum. Zaman içerisinde Berkay hocamla antrenmanlarımızın temposunu arttırmaya başladık. Verimli geçen antrenmanlarımız zamanla karşılığını verdi. Kendimi uzun süredir hiç bu kadar iyi hissetmiyordum. Bu amaç için sarf ettiğim her saniyenin, alnımdan akan her damla terin amacım için tükettiğim emeğimin artık karşılığını almaya başlıyordum.

İş hayatımdan ve antrenmanlarımdan kalan zamanlarda ilgilendiğim bu konular üzerine sürekli araştırmalar yapıyor, öğrendikçe konuya daha detaylı bakıyor ve kendimi geliştiriyordum.

Gürkan Durak(6)6 aylık zaman dilimini geride bıraktım, bana göre çok uzun sayısal olarak çok küçük bir rakam. 110 kg ile başladığım bu zorlu maceramda 85 kg çoğu kişinin hayali olan fit bir vücutla macerama devam ediyorum. İstediğime ulaştın mı derseniz ulaştım denemez. Çünkü başarabileceklerimi gördüğüm bu yolda daha iyisini yapabileceğimin inancı ile hedef çıtamı daha da yükselttim. İyisini yaptım, bunu ben başardım. Ama bunun da daha iyisini yapabilirim Buna artık daha net inanıyorum. Antrenmanda bana ne yapıyorsun diyenler artık nasıl yapıyorsun diyorlar, beni izliyorlar, danışıyorlar, yardım istiyorlar.

Çevremdeki insanlar bu değişimime şaşırıyorlar. Yüzlerindeki tebessümü görüyor daha da mutlu oluyorum. Artık sağlıklı ve fit bir insanım ve yeni hedeflerim için yoluma durmadan devam ediyorum.

Gürkan Durak(7)Zorlu sürecimde bana yardım ve desteklerini hiçbirzaman esirgemeyen diyetisyenim Selin hanıma, çok değerli hocam Berkay TÜRKKAN‘a ve tüm olumsuzluklarıma rağmen bana destek olan hayat arkadaşıma teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Son olarak siz değerli dostlarıma bu zorlu süreçte tavsiyelerim; bilinçsiz bir şekilde diyet ve spor yapmamaları yönünde. Bilinçsiz çalışmalar sağlığınızı, zamanınızı ve emeğinizi olumsuz yönde etkileyebilir. İmkanlarınız dahilinde profesyonel destek almanızı öneririm.

Gerçekten yapabileceğinize inanın, gerçekten isteğin ve kendiniz için bugün yeni bir başlangıç yapın.

Gürkan Durak(8)

Unutmayın imkansız yoktur!!! Siz istedikten sonra sadece zaman alır

Güçlü kalın…

Gürkan DURAK[email protected] instagram.com/gdurak

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği lisans eğitimi devam ediyor. Fitness macerası 2011 yılının Ağustos ayında başladı. 2014 yılı dönüm noktası oldu. Men's Fitness Fit-model 1.'liği kazanıp Men's Fitness'ın 5 farklı sayısında (Mart, Nisan, Haziran, Aralık, Şubat) hazırladığı antrenman programları ile yer aldı. BBG Army ile paylaşımlarımı internete yer almaya başladı. Şu anda da aktif olarak fitness modellik ve online personal trainer'lık yapmakta.