Ana sayfa Başarı Hikayeleri 72 Yaşında 72 Kilo Verdi! Haluk Saçaklı’dan Meslek Rekoru!

72 Yaşında 72 Kilo Verdi! Haluk Saçaklı’dan Meslek Rekoru!

2188
PAYLAŞ

Doktorların, ayağa kalkamazsın dediği kadın
72 yaşında 72 kilo verdi

Evet yukarıdaki başlığı görünce önce inanmakta bir zorlandığınızı duyar gibi oluyorum. 34 yıllık meslek hayatımda bu da benim o yaşta bir insana verdirdiğim en yüksek kilo sanırım bu bir Türkiye’de ilk. Nasıl ilk; cerrahi müdahale ve ilaç verilmeden tamamen doğal yollarla bu kadar kilo veren bu yaşta bir kadın, ben duymadım…

çok iyi biliyorum ki
“hedeflerinize şu kadar sürede gelebilirsin”
demek bir uzmanın; bir insana söyleyebileceği

en büyük yalandır.

72 Yaşında 72 KiloKimdir bu hanımefendi? Meryem Özcanlı.

Bana kilo vermeye geldiğinde 69 yaşında idi. Yürümekte zorlanıyordu.

Merdiven inip çıkamıyordu. Ev işlerini yapmakta çok zorlanıyordu. Ayakta namaz kılamıyordu.

hamileliğe 120 kilo ile girmişti.

Hayat boyu kilolu idi. Eşine yük olduğu için hayata küsmüştü. Kendi bedenini sevmiyordu, kendisi için yaşamayı unutmuş idi.

Evlatları ve torunları için yaşamayı ön plana çıkarmış ,sevdiklerini mutlu ettiği zaman kendisinde mutlu olduğunu zannediyordu ama yinede şükrediyordu Yüce Rabbine…..

Denemediği yöntem, uzman kalmamıştı. Çocukları bile annelerinin 130 kilo ve altında hatırlamıyorlardı. Çünkü hamileliğe 120 kilo ile girmişti.

Bir gün beni, bir televizyon programında izlerken; hayat arkadaşına dönüp “senden son bir ricam olacak, bu uzmandan gerekli olan ışığı aldım, onunla bu kilo sorunumu çözebileceğime inandım” eşi de hiç düşünmeden “madem inandın gidebilirsin”.

Ve o gün,
iki yıl sürecek uzun ama
bir o kadarda zevkli bir yolculuğa
Meryem teyze ile başladık.

Meryem Özcanlı bana başvurduğunda 170 kilo idi.

Kendisi ile hedefler belirledik; ama bu hedefler de asla süre yoktu. Çünkü çok iyi biliyorum ki hedeflerinize şu kadar sürede gelebilirsin demek uzmanın; bir insana söyleyebileceği en büyük yalandır.

İnsanoğlu bir bilgisayar programı gibi kodlanamaz. Süre verildiğinde, hedeflere zamanında ulaşılamadığında stres hormonları artar.

Artan kortizol hormonu başınıza bir şey geleceğini varsayarak, insilün hormonu tetikler oda, tehlike sinyalleri ile yağların korunması üzerine direktifler verir.

Birinci hedefimiz 150 kilonun altı idi.

İkinci hedef ise başka uzmanlarla ilaçla bile inmekte zorlandığı 140 kilo ve altı.
Üçüncü hedef ise hamileliğe girdiği 120 kilo ve
final hedefimiz ise 100’ün altı olan 99 kilo idi.

İki senede 99 olan hedefi yakalayınca, onu yormamak ve biraz da soluklanmasını sağlamak için, bir sene 99 kiloyu koruma çalışması yaptık.

Amacım hedeflediği kiloyu; kuralları bir yaşam biçimine dönüştürdüğü sürece, bir insanın asla kilo almayacağını onun zihnine yerleştirmekti.

Bunu da başarınca artan özgüveni en yüksek noktaya geldi. Meryem Hanım ve bu özgüvenle hedefini şimdi 75 kiloya indirdi. Tekrar çalışmaya başladık ve bir ayda 5 kilo daha verip şu anda 94 kiloya indi. Şimdi bu büyük başarıyı bir dantel örer gibi nasıl başardık birazda onu açıklayalım.

Ekran Resmi 2015-03-05 18.50.44Yürümek de bile zorlanan bir insan egzersizin tüm kurallarını uygulamak çok zordu. Ama oturarak da bir insanın egzersiz yapabileceğini, nefes alıp vererek de yağları daha hızlı yakabileceğini hatta metabolizmasını hızlandırabileceğini ona gösterdim.

Bastonla da olsa ilk haftalar her gün, her saat başı 20 adım atarak yağ yakan enzim ve hormonların daha aktif çalıştırdık. Her hafta 10 adım arttırarak, 

bugün 2.000 adımı destek almadan yürüyebilir duruma getirebildik.

Beslenmesini nasıl planladınız? Sorusunu da yanıtlamaya çalışacağım. Öncelikle diyet ve rejim her ikisini de beyinden uzaklaştırdım Allahın bize bahşettiği her şeyi zevk alarak yemesini planladım.

Yeri geldiğinde börek, mantı, bazen zeytinyağlı sarma bazen de tatlı. Hiç kimse bunlardan uzak durarak yaşayamaz. Her şeyden önce mutlu olamaz. Mutlu olmayan bir insanda hedeflediği kiloları yakalayamaz.

Haftada 1 gün “Pazar günleri” özgür gün olarak canı ne çektiyse “ hangi yöreden istediyse” malzemelerin miktarı ve pişirme-hazırlama yöntemini de vererek istediği kadar yeme özgürlüğünü kendisine verdim.

72 yaşındaki bir hanımefendi 76 kilo vermeyi; hatta hedefini büyüterek verebileceği toplam kiloyu 95 kiloya çektiyse sizde başarabilirsiniz.

Öncelikle:

 • Doğru ve bilinçli egzersiz yapın böylece vücudunuzun doğal saatini daha düzenli çalıştırın.
 • Yeterli ve dengeli beslenin, şarlatan diyetlerden uzak durun.
 • Duygusal açlık ile gerçek açlığı ayırt edin.
 • İyi ve kaliteli uykunun kaliteli yaşamdaki önemini umursayın.
 • Stresinizi yönetmeyi öğrenin.
 • Yaşam kaynağı olan doğru nefes alıp vermeyi öğrenin ki kalıcı kilo verin, kaliteli yaşayın ve mutlu olun.!

20317-01-Kendinize zaman ayırın, sahip olduğunuz tek zaman olan şimdiki zamanı yaşamayı öğrenin.
Geçmiş ve gelecek zamanda yaşayarak mutlu ve huzurlu olduğunuzu zannetmeyin.
Kendi hedeflerinizi de çok iyi belirleyin.
İdeal kiloda bulunmak sizin hedeflerinizden biri olmalıdır.
Çünkü ideal kilo, size kaliteli yaşam, mutluluk ve özgüven kapılarını sonuna kadar açacaktır.
Hedef kiloda bulunmak, hayatın tüm zorluklarını ortadan kaldırmaz ama çoğu yönden yaşamınızı kolaylaştırır.
Ulaştığınız hedef kilonuzu sabitleştirdiğinizde, kazanılan özgüven ile hayata bakış açınız da değişecektir.

Kilonuzun sürekli değişmesi hem kalbinize hem de kendinize olan saygı ve güveninize zarar verir.

Bu ipuçlarını değerlendirin

 • Teraziye haftada bir gün çıkın. Her gün hatta günde 3-5 kere çıktığınız da , gün içersinde var olan stresinizi arttırarak kilo vermenizi zora sokarsınız.Terazi bir yargıç değildir. Sizi yargılamasına asla izin vermeyin. Ama her gün üzerine çıkarsanız o da sizi yargılar.
 • Hedefe ulaşıncaya kadar vazgeçmeyin.İnsanoğlu doğası gereği sıkıntıya karşı direnci azdır.
 • Ufak bir olumsuzluk;bazılarını aşırı olumsuz etkilerken,bazılarını da ,hedefe ulaşabilmek için,daha fazla çalışmaya iter.
 • Disiplin başarıya ulaşmada temel taşlardan biridir.Disiplin olmadığı bir yerde kalıcı başarı olamaz.
 • Kendinizi değersiz,işe yaramaz olarak asla hissetmeyin.Unutmayın ki canlıların en mükemmeli biziz.
 • “Öncelikle sağlıklı yaşayacağım,mutlu olacağım,kilo verirken kendimi ve çevremdekileri seveceğim düşüncesi ön plana çıkarın.O zaman yıllardır üzerinizden atamadığınız o fazla kiloları da çok kolay atabileceksiniz.

 Haluk SAÇAKLI Bilim Doktoru /  Kaliteli Yaşam Danışmanı    

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
RİZE “ÇAYELİ” kütüğüne kayıtlı olan HALUK SAÇAKLI ;16.01.1957 yılında İSTANBUL’da doğdu. LİSANS EĞİTİMİ; 1975 – 1979 Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA EĞİTİMİ; 1985 – 1990 Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü “Spor Sağlığı” ABD. DOKTORA TEZİ; “Üniversite gençlerinde “OBEZİTE’NİN” egzersiz ve diyet yoluyla giderilmesi” AKADEMİK KARİYER: 1979 – 1988 Marmara Üniversitesinde ”Sporcu Sağlığı ve Beslenme” 1988 – 1997 arası İstanbul Teknik Üniversitesinde “Sağlıklı Zayıflama Teknikleri” 2007 – 2008 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda “Sağlık Davranışı ve Beslenme” 2009-2012 öğretim yıllarında Haliç Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda "Sporda Beslenme" "Sporda Beslenme ve Ergojenik Yardım" derslerini Öğretim Görevlisi olarak verdi. Yayınlanmış Kitaplar; - 1992 “Sağlıklı Yaşamak için... Bilimsel Yollarla Zayıflama” Berkay Matbaacılık, İSTANBUL - 1995 “Futbol Ders Kitabı” Beslenme ve Sporcu Beslenmesi bölümünü yazdı. İstanbul Teknik Üniversitesi Yayınları, İSTANBUL - 2002 “Sağlıklı Yiyerek Zayıflayalım” Marie Claire Etam A.Ş, ESKİŞEHİR - 2004 “Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam” kitabı Kelebek yayınevi, İSTANBUL - 2010 “Kaliteli Yaşam Yürüşleri” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2011 “Oruç Ve Sağlık” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “ Gençlerde Kilo Kontrolü Ve Önlenmesi” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “Yaşlanmayı Nasıl Geciktiririz?”Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2013 “ Zayıflarken Ölmeyin” “Zayıflarken Mutlu Olun”...Mercek Yayıncılık İSTANBUL DİĞER; Çok sayıda yayın ve makaleleri yurtiçi ve yurtdışı bilimsel kongrelerde tebliğ edildi ve bilimsel dergilerde yayınlandı. Çeşitli basın organlarında dengeli beslenme, bilinçli egzersiz ve kaliteli yaşam ile ilgili yazılar yazdı. 1000’i aşkın değişik T.V kanallarında konusuyla ilgili bilimsel sohbet konuşmalarına katıldı. Binlerce kişinin yaşam tarzını değiştirdi. "Sporcu Beslenmesi" konusunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün denetiminde; çeşitli Federasyonların eğitim –sağlık kurullarında ve antrenörlük kurslarında eğitimci olarak uzun yıllar görev yaptı. UZMANLIK ALANINDA GÖREV ALDIĞI KURUMLAR; - Marmara Üniversitesi - İstanbul Teknik Üniversitesi - Transmed Kliniği (Uluslararası Estetik Merkezi) - Şu anda kendi kurumu olan “Haluk SAÇAKLI Kaliteli Yaşam & Danışmanlık”, şirketinde 1999 yılından itibaren "Kalıcı kilo denetimi,kaliteli yaşamı,iş verimini artırmayı,doğru nefes alıp vermeyi ve öğrencilerimizin ders –sınav başarılarını artırabilme" ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.