Ana sayfa Genel Avustralya’dan Bondi Beach’den Sımsıcak Bir Atmosfer, Sörf Cennetindeyiz!

Avustralya’dan Bondi Beach’den Sımsıcak Bir Atmosfer, Sörf Cennetindeyiz!

523
PAYLAŞ

Atmosfer burada her zaman çok pozitif, sıcak ve gerçekten
buram buram spor ve sağlık kokuyor. Çünkü burada insanlar sporu ve sağlıklı yaşamı bir görev görüyor. Kendilerine saygı olarak algılayıp sürekli ya koşuyorlar ya bisiklete biniyorlar ya yüzüyorlar ya plajlarda voleybol oynuyorlar 7’den 70’e herkes ama herkes spor yapıyor.

Ekran Resmi 2015-02-13 11.45.52 Bugün sizler için sağlıklı bir kahvaltı sonrası Sidney’in en popüler plajlarından biri olan Bondi Beach’e götürmek üzere yola çıkıyorum yupiiiiiiiiiiii ))) Buraya geldiğimizde ilk dikkat çeken ve gözümüze ilk çarpan kareler güzel kızlar, yakışıklı ve sixpackli sörfçüler etrafın cıvıl cıvıl olması ve herkesin sörf yapıyor olması evet sevgili okuyucularım bugünkü paylaşımım sörf ve sörfçüler!
Avustralya ve Bondi Beach denildiğinde burada gerçekten
atmosfer cok renkli ve pozitif. Akla gelen ilk spor sörf.
Sörfçülerin antremanları, yedikleri, vucut şekilleri ve benim için problem olan ama Avustralya’lı sörfçülerin hiç ama hiç umursamadıkları köpek balıkları, onları kendilerinin sörf arkadaşları olarak grup sörf yapmaya 6 yaşında başlayıp ve bir yaşam tarzı olarak benimsedikleri için deniz hayvanları olmadan yapamıyorlar.

İlk gördüğüm sörfçü ile konuşmaya başlıyorum;

Burası gerçekten cok sıcak ve güneşin etkisi  atmosfer yakınlığından dolayı yakıcı bunun için önlem alıyor musunuz?
50 faktörlük güneş kremlerini tabaka olarak  yüzlerine sürüyorlar ve suyun içinde özel sörf kıyafetleri giyiyorlar ve böylece derileri korunmuş oluyor.

Ekran Resmi 2015-02-13 11.46.22

Burası uçsuz bucaksız bir okyanus ve köpekbalığı riski var nasıl korkmadan cesurca suda çocuklarla birlikte kalabiliyorsunuz?

Köpek balığı var evet ama çok fazla açılmadığımız sürece çok zararlı olacaklarını düşünmüyoruz ayrıca devlet buna çözüm düşünüp denizin altından bir demir sistemi yapmış belirli bir bölgeye kadar gelemiyorlar gerçekten ayrıca bu iş için görevli olan ve sürekli helikopter ile sahili tarayan bir ekip var ondan dolayı rahatız.

İlk aşamada ne öğreniyorlar?
İlk aşamada dengede kalmaktan çok yüzme tekniklerini ögreniyorlar kulaç atmayı ayaklarını ve kollarını doğru yöne kullanarak board üzerinde yüzmeyi öğreniyorlar küçük yaşta kemiklerinin ve kaslarının güçlenmesi daha kolay daha sonraki
derslerde bu süre bazen 3 yada 4 haftayı alabiliyor board üzerinde ayakta kalmayı bizden destek alarak öğreniyorlar. Bir süre sonra bakıyorsunuz adeta dalga bekleyen ve dalgalarla savaşmaya calışan cocuklar görüyorsunuz.

Kumsal o kadar büyük ve uzun ki her yerde yakışıklı sahil güvenlikçilere rastlıyorsunuz, onların resimlerini sizinle paylaşıyorum:))

ilerleyen saatlerde karşıdan yakışıklı ve fit bir sporcu geliyor sörfünü yapmış ve bitirmiş hemen yakalıyorum

Helloooo hellooo!!!

Adınız?
– Simon.
– Sörfcülerle ilgili bir yazı hazırlıyorum yardım edebilir misiniz bana?
Diyorum ve zaten 49 yaşında süper fit bir meslektaşım çıkıyor kendisi hem life couch hem trainer ve sörfçü şunu söylemeden geçemiyorum “sporcu ve Avustralyalı olan insanlar cok pozitif ve
sıcaklar sanki 40 yıllık arkadaşınız gibi sizinle herşeyi konuşup anlatabilirler bayılıyorum bu rahatlığa ve açıklığa.”

Ekran Resmi 2015-02-13 11.46.31 – Kaç yaşındasınız?
– 49
Kaç yaşından beri sörf yapıyorsunuz?
– 9 yaşından beri 40 yıldır sörf bağımlısı olduğunu söylüyor ruhuma ve bedenime iyi geliyor özgürlük diyor sörf benim için cevabım harikasınız. Bana günlük rutin hayatında hergün sörf yaptığını söylüyor. Hava şartları Sidney’de genelde sıcak kış
aylarında 10 dereceye kadar düşebiliyor ama bu sörfçüleri etkilemez yaz kış rüzgar olduğu sürece sörf yaparız diyor.

– Günlük hayatınızda nasıl besleniyorsunuz?
– Ben trainerim düzenli olarak antreman yaparım (özellikle protein ağırlıklı beslendiğini öğreniyoruz).
Harika ne kadar güzel değilmi ? ve kesinlikle şunu belirtmek istiyorum sigara içmiyorlar bu benim için çok çok önemli bir detay Avustralya’da sigara içen insanlarla sosyal bir atmosferde bile kimse yanyana gelmek istemez hoşlanmıyorlar gerçekten hangi
ülkeden olursanız olun saygı duyarlar ama sigara içiyorsanız kesinlikle 2. Sınıfsınız!Ekran Resmi 2015-02-13 11.53.40“49 yaşındasınız kesinlikle size ilk gördüğümde 30’larda olduğunuzu düşündum diyorum”. gülüyor tatlı tatlı :)) Spor sağlıklı yaşam tabiiki insanın özel hayatını etkiliyor kızlar burada sörf yapan erkeklere bayılıyorlar diyor.Hadiiii bakalımmm sörfeeeee ve güzel kızlara diyoruz o zaman;

– Trainer olduğunuzu söylediniz nasıl antremanlar yapıyorsunuz?
– Her şeyi yapıyorum; yoga, trx, power training ve kettlebell weight training yaptığını öğreniyoruz.

“Sörfcüler için denge çok önemli ve yoga benim bir parçam” diyor.

Şimdilik bu kadar diyorum. Her ay Avustralya’dan Sidney’den başka sporlar başka plajlardan ve yaşam tarzlarından sizlere seslenmeye ve okyanusu oraya taşımaya devam edeceğim.
Sevgiyle, inançla ve içinizdeki enerji ve güçle sağlıkla
kalın diyorum hoşçakalın.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
22.06.1982 tarihinde İstanbul’da doğdu. 6 yıldır Avustralya Sydney’de yaşıyor. Australian Academy of Sport and Fitness mezunu. International Personal Trainer ve Group Fitness Instructor ve Besin Takviyesi Uzmanı. F45 (Functional Workout) Boxing, UFC Fit ve Kettlebell Training, TRX Eğitimleri aldı. Power Yoga derslerini çok seviyor ve esnemek için yoga yapıyor.