Ana sayfa Çekici / Bakımlı Olma Ağız Kokusu Sevenleri Ayırmasın!

Ağız Kokusu Sevenleri Ayırmasın!

5659
PAYLAŞ

Tıbbi adıyla Haliltozis, yani kötü ağız kokusu sizi rahatlıkla karşınızdaki insandan soğutabilir.  Hatta öyle ki ağız kokusu artık boşanma nedeni olarak sayılabiliyor. Yani eşinizden ayrılmak için varsa eğer ağız kokusunu bahane edebilirsiniz. Tabi ki umuyoruz ki böyle bir durumla karşılaşmazsınız.

Soru: Ağzımın koktuğunu nereden anlayabilirim?

Cevap: Ağzınızın koktuğunu anlamanın bilimsel olarak da en etkili yolu hala geçerliliğini koruyan organoleptik tekniktir. Yani kısacası bir başkasının koklaması. Tabi ki bu testi yapanın hekim olması önemli.

Soru: Sabahları ağzım kokuyor bu normal mi?

Cevap: Bu fizyolojik bir durum yani hemen hemen tüm insanlarda var. Sebebi ise gece tükürük akışında azalma olup sabah kalktığınızda bir süre sonra geçecektir.

İnsanlar bazen ağız kokusundan şikayetçi olarak bize başvurup tedavi olsa bile ağzının koktuğunu düşünebiliyor. Ancak ağız kokuları tamamen geçmiş oluyor. Bu durumu Halitofobia olarak adlandırıyoruz. Ağzının koktuğunu düşünme korkusu biraz da tedavi öncesi hastanın çevresinden aldığı tepkilere bağlı olabiliyor.

Gerçek bir ağız kokusu çevreden ciddi tepkiler alabiliyor ve bireyi sosyal ortamdan uzaklaştırabiliyor.

Soru: Ağız kokusunun nedeni nedir?

Cevap: Ağız kokusunun birçok nedeni olabilir. Başlıca sebepleri arasında ise ağız içerisinde diş etlerinde görülen hastalıklar, çürük dişler, tükürük salgısının az olması ve dilde gıda birikimi sayılabilir. Yapılan protezlerin iyi temizlenmemesi de gıda birikimine ve buna bağlı olarak bakteri oluşumunu meydana getireceği için yine ağız kokusuna neden olabilir. Ayrıca bazı sistemik hastalıklarla birlikte de ağız kokusu görülebilir. Öyle ki bu hastalıklara tanı konmasında bile ağız kokusu ölçüt alınabilir.

 • Şeker Hastalığı – Aseton Kokusu
 • Böbrek Yetmezliği – Balıksı Koku
 • Karaciğer Yetmezliği – Foeter Hepaticus adı verilen kok
 • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Soru: Ağız kokusunun tedavisi var mı?

Cevap: Ağız kokusunun tedavisi ancak buna sebep olan etmenlerin ortadan kaldırılmasıyla mümkün olabilir ki bunun içinde iyi bir ağız bakımı şarttır. İyi bir ağız bakımı çürük dişlerin tedavi edilmesi, dişeti hastalıklarının elimine edilmesi ve etkin bir diş fırçalama ile yapılabilir.

14 Şubat yaklaşıyor ve aklınızda bir sürü soru var. Ne hediye alsam? Ne giysem? Nereye gitsek ? Peki, ağız kokusunu düşündünüz mü? Belki de bu diğerlerinden daha önemli bir sorun oluşturabilir. Büyük buluşma için altın tavsiyeler:

 • Sigara ağız kokusunun en büyük nedenlerindendir, dikkat!
 • Elma! Evet, elma diş fırçalamanın yanında ağız kokusunun engellenmesinde etkilidir.
 • Yemeklerinizde maydanoz kullanın.
 • Baharatlı yemeklerden ve soğan-sarımsak tüketiminden kaçının.
 • Evden çıkmadan önce mutlaka dişlerinizi fırçalayın.
 • Diş ipi kıllanarak dişlerinizin arasında kalan artıkları temizleyin
 • Ağız gargaralarını tek seferliğe mahsus kullanabilirsiniz ancak bir diş hekimi tarafından periodontal tedavi(dişeti tedavisi) yapılmadıkça ve hekiminiz önermedikçe kullanmayın
 • Bol su için.
 • Diş dostu sakız çiğneyin. Bu logoya dikkat!

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunudur. The Professional Advenced Personal Trainer (PROPTA- GFHC academy) bünyesinde, Fundamentals of Weight Training, Sports Nutrition Tech, Personal Training, Supplementist ve Personal Coach, eğitim ve sertifika programlarını tamamlamıştır. Klasik vücut geliştirmeyi, yeni taktiklerle evde uygulanabilir farklı çalışma modelleri ile zenginleştirmiş ve ev egzersizleri konusunda uzmanlaşmıştır.