Ana sayfa Beslenme Chia Çekirdeği Besin Değerlerini Alt Üst Ediyor !

Chia Çekirdeği Besin Değerlerini Alt Üst Ediyor !

1905
PAYLAŞ

100 gram’ında bulunan protein, omega 3 ve fiber oranının yüksekliği tüm Dünya’da yeni bir besin feonomeni yarattı…chia çekirdeği.

“Amerika’da chia tohumu nasıl kullanılıyor?

chia 5 sedefBırakalım uzmanlar kendi arasında tartışsın, ben kendi izlenimlerimi size anlatmak istiyorum. Bana sorarsanız önce size bir soru sorarak konuya girmek isterim. Siz hiç “Ch-ch-chchia! Pets” duydunuz mu, gördünüz mü ya da evinizde seramiklerin içinde bunu yetiştirdiniz mi? Amerika’da Chia Pets’lerin 1980’lerde popüler olmasına rağmen acaba kaç kişi bunun seneler sonra her smoothiede yer alacağını tahmin edebiliyordu? Chia Tohumunu bırak daha 1980’lerde ortalıkta sade yoğurt bile bulunmazdı! Evet on bir yaşında, ayrana hasretimden süt kaynatıp yoğurt yaptığımı çok iyi hatırlıyorum. Bugünün atletizm dünyasında, antik Aztek savaşçılarına ve bugün Mexico ve Amerika’nın kanyonlarında yaşayan Tarahumara Hintlilerine bakıp onların inanılmaz güç ve dayanıklığa sahip olduklarına şahit olduktan sonra, bu inanılmaz güçün ve

günde 80 km koşabilme kabiliyetinin chia tohumundan geldiğini ortaya çıkardılar

. Hadi ya! 1-3 kaşık chia tohumu, beni maratoncu yapacak yani? Gerçek şu ki henüz araştırmalar net değil, yani chia bir koşucuya extra kilometre veriyor mu, bir halterciyi gerçekten daha güçlü yapıyor mu? Spor yapmadan oturduğun yerden pahalı chia tohumu yemekle zayıflayacağınızı düşünüyorsanız yandık.

chia 7 sedef

chia sedef 6Grand Kanyon’u gördüm ve orada yaşamak müthiş olurdu. Fakat ne Tarahumaralar gibi yaşam ortalamamın 45 olmasını (Yaş 40 bu arada.) Ne de senelerdir çaba gösterip denge kurduğum %30 protein, %30 yağ, ve %40 kompleks karbonhidrat diyetimi henüz değiştirmek isterim. Sağlığım iyi, Omega-3 ve diğer vitaminlerim depoda. Diyetim ve fiziğim dengede. Bir veya üç kaşık chia tohumunun benim aktif yaşamımda ya da sağlığımda fark yaratacaksa benim baya bir chia tohumu yemem gerekecek. Yani önce bir süre kullanıp test etmem gerek. Çünkü pazarlamanın hedefi olmak istemem. İnsanların yöresel dietlerine göre sağlık durumu değişir. Dünyanın neresinde olursak olalım insan, yine aynı insandır. FitSharp sorana kadar Chia tohumunu evime sokmadım ki, mutfağımda bulunan “sağlıklı, aktif hayat köşem” baya zengindir.

Facebook sayfamdan sordum: “Chia Seeds kullanıyor musunuz? Nerede ve Niye?” Cevap verenler az olsa bile aralarında spor yapan ve yapmayan arkadaşlarımdan bazıları cevap verdi. Kısacası

spor yapanlar hem kendilerine hem de çocuklarına hızlı, sağlıklı besin sağlayabilmeleri için smoothielerde ya da yoğurtta bu tohumu kullandıklarını söyledi

. Nedeni: Protein, omega-3 ve fiber ağırlıklı olması ve yemek yapmak için vakit bulunamadığında imdada yetişmesi. Chia evime girdiğinden beri bir kaç kez, şöyle güzel bir menemeni boş verip bir avuç alıp karate dersine koştuğum oldu. (Tok tutma kabiliyeti de var yani)

sedef alışveriş

Tok Tuttu mu Peki?
Açıkcası karate antrenmanlarımda yumruk ve tekmelerle boğuşurken açlık pek aklıma gelmedi doğrusu. Bir değişiklik olursa bildiririm size. Sonuçta chianın en çok vücuttaki elektrolit ve besinleri emme ve dengeleme gücüne sahip olmasından dolayı ailece günlük dietimizde yer almasına karar verdim. Ekstra protein de fena değil aslında. Çocuklar itiraz etmediler ve kahvaltıda sıcak irmik veya yulafın üstüne, okul çıkışı smoothielerine ve chia fresca olarak günlük yarım ya da bir kaşık ihtiyacımızı karşılamaya başladık.

Sonuç: İnsan inanmak istediğine inanır.


SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Akron Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği mezunu. Amerika / New Jersey’ de yaşıyor. Evli ve 2 çocuk sahibi. Karate Eğitmeni ve koşucu.