Ana sayfa Beslenme Antioksidan Kaynağı Roobios Çayı

Antioksidan Kaynağı Roobios Çayı

475
PAYLAŞ

Kırmızı çay olarak bilinen Roobios çayı, Güney Afrika’ya özgü bir çaydır. Roobios çayının üretimi 2 türlü gerçekleşmektedir; ilki çay yapraklarının oksidasyonu engelleyerek hemen kurutulması yöntemidir. Bu türüne yeşil rooibos adı verilir. İkincisi ise; çay yapraklarından fermente edilerek elde edilen kırmızı rooibos çayıdır. Yeşil rooibos çayı kırmızıya gore daha yüksek olmakla birlikte, iki türünde de çok yüksek oranda antioksidan bulunmaktadır.

Roobios Çayı’nın Özellikleri

Rooibos çayı kafein içermez, bu yönüyle herkes için uygundur (gebeler dahi ) ve daha fazla miktarda tüketilebilir.

Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez, bakır, çinko ve beraberlerinde alfa hidroksi asit içerir. Bu içeriği sayesinde, demir eksikliği, kas kasılmaları ve kemik sağlığı için yararlıdır.

Roobios Çayı’nın Faydaları

Kramplar, kas kasılmaları için faydaları, içeriğindeki zengin mineral miktarı ve vücuttan su atılımı yaratmaması sayesinde, sporcular içinde tüketilmesi gereken çayların başında gelmektedir.
İçeriğindeki polifenoller sayesinde hücrenin yaşlanmasına karşı savaşır, cilt sağlığını olumlu yönde etkiler.

Roobios Çayı’nın Hazırlanışı

1 fincan için 1- 2 tatlı kaşığı çayı 3-4 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Tadı tatlı olan bu çayı sıcak veya soğuk şekliyle de tüketebilirsiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Mezun. Sporcu Beslenme Stratejileri Sertifikası Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu Sertifikası Onkoloji Diyetisyenliği Kursu Galatasaray Spor klübünde 2011 ve 2013 te yapılan tüm futbol şubelerini kapsayan iki adet çalışmada görev aldı. Ergojenik Destek Ürünleri ve Etkinlikleri’, konulu Lisans Seminer çalışması ve ‘Fitness Yapanlarda Ergojenik Destek Ürünlerini Kullanım Durumu, Beslenme Alışkanlıkları ve Beslenme Bilgi Düzeyleri’ konulu Lisans Tezi çalışması bulunmakta.