Ana sayfa Antrenman Antrenmandan Önce Ne Yemeliyim?

Antrenmandan Önce Ne Yemeliyim?

4032
PAYLAŞ
  • Yüksek yağ içeren yiyeceklerden uzak durun.
  • Antrenman öncesi öğünü (çalışmadan 1-2 saat önce) protein içermelidir ama tam yumurta ve kırmızı eti tercih etmeyin çünkü yağ içerdikleri için sindirilmeleri daha uzun sürer. Hatta dilimlenmiş pakette hindi jambon, hindi göğüs füme ve tavuk jambondan bile antrenmandan önceki bir saat içerisinde uzak durmanızı tavsiye ederim. Bu etlerde fazla yağ olmasa da onların da sindirilip amino asite dönüşmeleri uzun sürer.

shutterstock_184395509

  • Antrenmandan önce protein tozları idealdir, çünkü çabuk sindirilirler, 20 gram kadar tüketebilisiniz. Karbonhidrata gelince, eğer kan şekeri sıkıntınız varsa ve karbonhidrat tükettiğinizde kendinizi bitkin hissediyorsanız hızlı sindirilen simit ya da beyaz ekmek gibi rafine karbonhidratlardan antrenman öncesinde uzak durun çünkü kan şekeri ve insülini hızlı şekilde arttırırlar ki bu da yağ yakımına engel olur.

shutterstock_125608775

shutterstock_159768374

  • Antrenmandan bir saat kadar önce erik, kiraz, elma, yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek gibi yavaş sindirilen karbonhidrat tüketerek kan şekerini ve insülin seviyesini sabit tutun. Böylece hem daha dayanıklı olur hem de daha fazla yağ yakarsınız. Ayrıca kendinizi daha iyi hisseder ve daha sıkı çalışabilirsiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Hacettepe Üniversitesi Spor bilimleri ve Teknolojisi bölümünden mezun oldu. 18 yaşına kadar tekvando ve basketbol dallarında aktif spor hayatına devam etti. Atletizm’ de “Yüksel Atlama” dalınd, “Avrupa 3.lüğü” nü kazandı. Profesyonel Fitness Model. 2013 yılında Men’ s Physique kategorisinde Ankara ve Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 2013 IFBB Men’ s Physique yarışmasında “Avrupa 2.liği” ni kazandı. Kıbrıs “Yakın Doğu Üniversitesi” nde öğretim görevlisidir. SH Fit ZONE isimli Fitness Marketi sistemini kurmuştur.