Ana sayfa Beslenme Bahar Yorgunluğu

Bahar Yorgunluğu

301
PAYLAŞ

Nisan ayının gelmesi ile birlikte neredeyse kime sorsak inanılmaz bir yorgunluk yaşadığını duyarız. Duyduğumuz tüm şikâyetler az ya da çok birbirinin aynısıdır. Sabah uyandığımda hiç uyumamış gibi kalkıyorum. Tüm gün kolumu kaldırmaya mecalim olmuyor. Sürekli uyku halleri yaşıyorum. Bir türlü kendime gelemiyorum. Canım bir şey yemek istemiyor… Bu şikâyetler çoğaltılabilir. Biz uzmanları ise yaşanan bu durumu iki kelime ile izah ediyoruz: “Bahar Yorgunluğu”.

İyi ama nedir bu bahar yorgunluğu?
Ne oluyor da tüm insanlar bu yorgunluğu aynı anda yaşıyor?
Bu yorgunluktan kurtulmanın bir yolu yok mudur?

Bahar ayları geldiğinde insanların daha neşeli ve enerjik olması gerekirken ne oluyor da tam tersi bir durum yaşıyoruz gibi birçok soru geliyor akla. Troit bezinin düzensizliği, kalp, tansiyon ve enfeksiyon hastalıkları, sigara ve alkol tüketiminin artması gibi durumlar yaşanan bahar yorgunluğunun daha yoğun geçmesine neden olabiliyor. Bu durumlar olmadığı halde yaşanan yorgunluğun sebebini uzmanlar; pozitif ve negatif yüklü uyku iyonlarının artmasının insan biyoritmine olumsuz etki ettiği yönünde açıklıyor. Vücudumuzun dengesi bozuluyor. Bir geçiş dönemi yaşanıyor ve bizim vücudumuz değişen mevsime, hava sıcaklığına, havanın erken aydınlanmasına ve uyku iyonlarının artmasına uyum sağlayamıyor. Dolayısı ile hepimizin yakından tanıdığı bu yorgunluk durumunu yaşamak kaçınılmaz oluyor. Bazılarımız ise bu yorgunluğu çok daha hafif atlatabiliyor. Bu dönemde yapabileceklerimize biraz değinmek istiyorum:

 • Olabildiğince vücudun direncini arttıracak ve enerji verecek besinler tüketmeliyiz.
 • Yeşil yapraklı sebze ve salatalar tüketmek bağışıklık sistemini hastalıklara karşı koruyacağı gibi vücut enerjimizin de artmasına fayda sağlayacaktır.
 • C vitamininden zengin portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi meyveler vücudumuzun direncini arttırırken aynı zamanda çok daha enerjik olmamızı sağlayacaktır.
 • Dünyadaki en iyi enerji kaynağı olan suyu, biraz daha fazla tüketmeliyiz.
 • Vücudumuza giren oksijen miktarını arttırarak daha enerjik olabilmeye yardımcı oluruz. Bunun için doğru nefes almayı ihmal etmeyeceğimiz gibi açık havada olabildiği kadar zaman geçirmeliyiz.
 • Spor yapmak, hem oksijen almak hem de vücuda mutluluk hormonu salgılatmak açısından büyük önem taşır. Haftada 3 – 4 gün mutlaka spor yapmalı ve gerek kas gerekse vücut direncimizi arttırmalıyız.
 • Giymiş olduğumuz kıyafetlerin pamuklu olmasına özen gösterip polyester kıyafetlerden uzak durmalıyız. Polyester içerikli kıyafetler vücudun hava alımını olumsuz etkilediği gibi, negatif enerji dolmasına neden olur.
 • Bunların yanında mutlaka uyku düzenimize dikkat etmeli; her akşam aynı saatte uyumaya sabah aynı saatte kalkmaya özen göstermeliyiz. Kapalı mekânlarda ya da alışveriş merkezlerinde zaman geçirmek yerine olabildiğince açık alanları tercih etmeliyiz.
 • Oturduğumuz ya da uyuduğumuz odamızı sık sık havalandırmalı içerideki oksijen seviyesini arttırmalıyız.
 • Bulunduğumuz ortamlarda var olan ışıkları, gün ışığı olarak değiştirmeli, bu sayede vücudun daha enerjik olmasını sağlamalıyız.
 • Bu yazdıklarımız uygulandığında mutlaka daha enerjik olmamıza etki edecek ve bahar yorgunluğunu olabildiğince hafif geçirmemize yardımcı olacaktır.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Fırat Çakır - Sağlıklı Yaşam Koçu Fırat Çakır, 2009 yılından beri kişisel gelişim sektöründe hizmet vermektedir. İngiltere UK Coaching Academy'den Yaşam Koçluğu ve NLP Eğitimlerini almıştır, aynı zamanda IFBB sertifikalı Fitness Eğitmenidir. Aralarında politikacıların, gazetecilerin, akademisyenler ve sanatçıların da olduğu birçok kişiye yaşam koçluğu yapmış ve yapmaktadır. Nişantaşı'ndaki FÇ Akademide, eğitimler vermekte, birbirinden değerli yaşam koçları ve NLP uzmanları yetiştirmektedir. Üniversite seminerlerine katılmakta ve her yıl 15.000'den fazla öğrenci ile buluşmaktadır. "Ben Sadece Kilo Verecektim, Hepsi Bu" "Kilonuzu Siz Belirleyin" "Uykuya Dair Her Şey" "Kıyamet" "Sağlıklı Yaşa Kariyerin Olsun" isimli kitapları bulunmaktadır.