Ana sayfa Çekici / Bakımlı Olma “Ben”ler Sağlığınız Için Hangi Durumlarda Tehlike Oluşturur?

“Ben”ler Sağlığınız Için Hangi Durumlarda Tehlike Oluşturur?

2003
PAYLAŞ

Bir ben
bazen
sadece bir ben değildir!

Cildimizde değişik büyüklük ve şekillerde görülen, kimi zaman güzellik katan kimi zaman da canımızı sıkan benlerin, cilt kanseri habercisi olduğunu biliyor muydunuz?

Küçük ve yerinde bir ben, insana tatlı bir güzellik katar. Angelina Jolie’nin kaşının yukarısında, Natalie Portman’ın yanağında, Cindy Crawford’un dudağının kenarında, Rachel McAdams’ın çenesinde olunca benler güzelliğin nişanesi olur. Bazı insanlar ise; benleriyle özdeşleşir. İzzet Altınmeşe’nin adı anılınca, hafif bir tebessümle o meşhur benini hatırlatırız.

b1

Kanser habercisi olabilir

Kimi insanda birkaç adet, kiminde onlarca adet bulunan benler genelde zararsız olarak bilinir. Bu kanının aslında doğru olmadığını peşinen söylemekte yarar var. Benler cilt kanseri gibi ölümcül sağlık sorunlarının işareti olabilir. Benlerin oluşumu ve gelişiminde genetik etkenler söz konusu olsa da, benler güneşin etkisiyle renk ve şekil değiştirebilir. Eğer vücudunuzdaki benlerin renginde koyulaşma, kızarıklık ve kaşıntı oluyorsa hemen bir hekime başvurmalısınız.
b2

Görülme sıklığı artıyor

Deri kanserlerinin çoğu klinik olarak iyi seyirli olmasına rağmen çoğunlukla benlerden gelişen Maling Melanom’un (kötü huylu cilt kanseri türü) klinik seyri çok kötüdür. İşin daha kötüsü, bu durumun görülme oranının artmasıdır. Deri kanseri hastalarının sayısındaki artış ve medyada yayınlanan haberler, benler konusunda kaygıya neden olmaktadır.

Benlerinizi kontrol edin!

Normal deride bulunan ve deriye renk veren pigmentleri üreten melanosit adlı hücreler, benlerde daha yoğun bulunur. Benler, doğumda mevcudiyetine veya sonradan oluşmasına göre, deri katmanlarını işgaline ve sayısına göre değerlendirilir. Doğuştan mevcut olan benler değişik büyüklükte olabilir. Hatta bütün gövdeyi ve uzvu kaplayabilir. Genellikle benlerin üzeri kıllıdır. Zaman içinde kanserleşme ihtimali vardır. Bu sebeple yakından takip edilmeleri gerekir. Kanserleşme eğilimi olan benler, heterojen renkte, normal benlere göre daha büyük ve çok sayıdadırlar. Çoğunlukla kalıtsaldır. Bu bilgiler ışığında siz de vücudunuzda bulunan benleri kontrol edin.

b3

Sizin beniniz bunlardan biri mi?

Bir benin mevcut durumu ve tanısı ancak patoloji (mikroskobik) ile mümkündür.  Klinik olarak tahmin edilebilirse de her zaman yanılma payı vardır. Buna rağmen her benden biyopsi alınıp patolojiye gönderilmesinin pratikte yeri yoktur. Bu sebeple benin karakterini değerlendirmek gerekir;

  1. Benin çapının 6 mm ve daha büyük olması, kısa zamanda çapının artması,
  2. Benin renginin değişmesi (koyulaşması, heterojen renk olması),
  3. Benlerde kanama veya ülserleşme olması,
  4. Benlerin çevresinde düzensizlik olması,
  5. Benin ciltten kabarmaması,

Yukarıdakilerden birinin olması durumunda, benden örnek alınıp incelenmesi için patoloji laboratuvarına gönderilir. Hasta 3 veya 6 aylık periyotta, aynı standartta ve benin yanına cetvel konarak fotoğraf çekilip takip edebilir.

Ayaktaki benlere dikkat!
Güneş yanığı sonrasında oluşmuş benler, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullananlarda görülen benler ve ayakta görülen benler takip edilmeden çıkarılıp patolojiye gönderilmelidir.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1998 yılında mezun oldu. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı. 15 ulusal ve uluslararası bilimsel yayını ve 20’ den fazla kongre katılımı ve 10 kongre etkinliği bulunmaktadır. 2011’de “Board Denkliği”ni aldı. Estetik ve Maksillofasiyal Operasyonları konusunda çalışmaları oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesi.