Ana sayfa Beslenme Beyninizde Olup Bitenin Karnınızda Nasıl Bir Etki Yarattığını Bilmek İster Misiniz?

Beyninizde Olup Bitenin Karnınızda Nasıl Bir Etki Yarattığını Bilmek İster Misiniz?

663
PAYLAŞ

Sizce
uzun süreli
bir diyet planına uymak
ne kadar gerçekçi olabilir?

İstediğiniz yiyecekleri yemeye “izniniz olduğu” günler olsa bile bunların “plan dahilinde” olması sizi ve vücudunuzu nasıl etkiler?
DİYETTE BAŞARI ASLINDA LİSTENİZE UYMAKTAN ZİYADE YEME VE EGZERSİZ ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİREBİLMEK İÇİN STRATEJİLER GELİŞTİREBİLMEKTEN GEÇER.FotoBerenMayıs2
İŞTE SİZE BU ZORLU YOLDA
EN ÇOK YAPILAN HATALAR İÇİN
3 TAVSİYE:

1.“BAŞLADIN MI
GERİSİ GELİR ZATEN”


Maalesef bu bakış açısı çoğu zaman geçerli olmuyor. Yapılan araştırmalar “diyette olma mantığının” stres düzeyini ve dolayısıyla kandaki yağ depolayan “kortizol” seviyesini artırdığını gösteriyor.
Çözüm: Unutmayın eski alışkanlıklarınızdan vazgeçtiğinizde yeni düzen bir süre sonra alışkanlığınız halini alacaktır. Bu sürecin geçici olduğunu hatırlayın ve yeni planınıza başlamış olmanın hevesine odaklanmaya çalışın.

2.“BİR KERE BOZDUM ZATEN,
PAZARTESİ TEKRAR BAŞLARIM…”

Hayatta her zaman etrafımızdaki koşulları kontrol edemeyiz. Dolayısıyla çok sevdiğimiz bir ortama girip sağlıklı yaşama planımızdan biraz şaştığımızda: “ipin ucu kaçtı zaten” diyerek kendimizi kısıtlamış olmanın da verdiği beyin açlığıyla ipin ucunu kaçırma iznini aslında o an biz kendimiz veririz.
Çözüm: Süreklilik sağlıklı yaşamın altın kuralıdır. Rutinleriniz içinde tabii ki planınızı bozmanızı gerektiren durumlar olabilir. Fakat önemli olan planınızdan şaşmayı, ipin ucunu kaçırmak yerine birazcık gevşeterek değerlendirebilirsiniz. Kısacası kontrolü az da olsa elinizde tutabilirsiniz. Böylelikle geriye telafi edilmesi gereken çok da büyük bir yük kalmaz.

3.“TARTILIYORUM
AMA HİÇ KİLO VEREMİYORUM”

Motivasyonumuzu en çok bozan ve çabalarımızın boşa çıktığını hissettiren bu durum çoğu zaman vazgeçmemize sebep olur. “O kadar uğraşıyorum ama boşuna…” diyerek hemen eski alışkanlıklarımıza geri dönmek isteriz. Bu durum ödül müdür ceza mıdır bilinmez aslında.
Çözüm: İşte bu esnada hatırlamanız gereken en önemli şey hedefinizdir. Hedefiniz fit ve sağlıklı görünmek mi? Yoksa tartıda daha az bir rakam görmek mi?
Aynı ağırlıktaki kas, yağa göre çok daha az yer kaplar. Kısacası yağ kütlesi verip kas kütlesi alarak tartıdaki rakam artsa bile vücut olarak incelebilirsiniz.
Önemli olan basmakalıp bu tür düşüncelerden arınabilmek ve gerçek doğruları kendi hayatınıza göre uyarlayabilmek.FotoBerenMayıs.3

YENİ BİR PROGRAMA BAŞLAMAYA
HAZIR MIYIZ?

BEYNİMİZİN KUMANDASI OLSAYDI...

İRADEMİZE SAHİP ÇIKALIM!

  • İşlerinizin tam ortasında instagram ya da facebook hesabınıza bakmamak,
  • Önünüzde duran o mis gibi tatlıdan sadece bir kaşık alıp bırakabilmek,
  • Akşam çıktığınızda bir kadehten sonra frene basabilmek….

İrade gerektiren bu tür durumlardaki dayanılmaz dürtüleri frenleyebilmek için birkaç yöntem öğrenmeye ne dersiniz?
İradeli olduğumuz durumlarda çoğu zaman “cezalı” gibi hissederiz çünkü yapmak istediğimiz bir durumla karşı karşıya olmamıza rağmen onu “yapmamamız” gerekmektedir. İşte o an içimizden geldiği gibi davranamamanın verdiği huzursuzluğa odaklanmak yerine,  ufak zorlukları birer basamak olarak görüp kendimize hayran kalmamız için birer fırsat olarak değerlendirebiliriz. Hem bir şey başarıp hem de cezalıymış gibi hissedersek ne diye iradeli olmak isteyelim ki?

DAHA GÜÇLÜ BİR İRADE İÇİN:

1.DİKKATİNİZİ DAĞITIN: İşte odaklanmanız gereken bir durum söz konusuysa odaklanmak için dikkatinizi dağıtmak başta size ironik gelebilir. Fakat kısa bir yürüyüş, kahve molası veya farklı bir çalışma alanı… Dikkatinizi dağıtmak aslında bir süre sonra çok daha dikkatli olmanızı sağlayabilir.

2.DÜZENLİ BESLENİN: Glikoz beynimizin sürekli olarak verimli çalışmasını sağlar. İşte bu yüzden açlık ve stres gibi glikoz seviyesi bozan durumlarda irademize hâkim olmak çok daha zordur. Sık sık protein bakımından zengin öğünler tüketerek kan şekerindeki ani yükseliş ve düşüşlerin önüne geçebilir, irademizi de kontrol altına alabiliriz.
FotoBerenMayıs4

3.DOĞRU ZAMANLARI KOLLAYIN Zihnimizin çok dolu veya yorgun olduğu zamanlarda, kararlarımızı mantığımızdan ziyade duygularımızla vermeye daha yatkınızdır. Dolayısıyla stresli, yorgun veya düşünceli olduğumuzda sağlıklı atıştırmalıklar yerine abur cubur tüketmeyi veya spor yapmak yerine evde televizyon karşısında yatmayı isteriz. İşte bu yüzden market alışverişlerinizi veya spor saatlerinizi planlarken zihinsel durumunuzu da göz önünde bulundurabilirsiniz.
4.ADIM ADIM BAŞLAYIN Hayatınızda çok büyük bir değişikliği birden yapmanın yükü yerine ufak farklılıklarla başlayın mesela. Haftada 4 gün spor yapmak istiyorsanız, ilk hedefiniz 2 gün olabilir. Hem zihninize hem de bedeninize “başlangıç paketi” sunun.

5.HAYALPEREST OLUN İradenizi kullandığınızda ulaşacağınız hedefi çok net resmedin. Ulaştığınızda neler düşüneceksiniz? Nasıl hissedeceksiniz? Bu hayal ne kadar net olursa, iradeniz de o kadar güçlenecektir.

UNUTMAYIN HEDEFLERİMİZE ULAŞMAMIZ, UMDUĞUMUZDAN ÇOK DAHA KOLAY OLABİLİR..

FotoBerenMayıs5

VERİMLİ ÇALIŞMA DOPİNGİ

Sabahki işlerinizi hallettiniz, öğlen yemeği kahve/ders arası derken bir baktınız ki saat 15.00 olmuş bile. Çalışmak için en ufak bir motivasyonunuz kalmamış ve önünüzde yapılmayı bekleyen onlarca iş duruyor…
Keşke bir sihirli değnek olsa da sizi tekrar kendinize getirebilse. 

İşte size sihirli değnek etkisi yaratacak birkaç tavsiye: 

Sakız çiğneyin: Yapılan araştırmalar sakız çiğnemenin beyne daha fazla oksijen taşınmasını sağlayıp konsantrasyonu artırdığını ve dopamin salgısını artırarak odaklanmaya yardımcı olduğunu belirtiyor.

Yer değiştirin: Basit bir mekan değişikliği çalışma isteğiniz için gerekli olan motivasyonu tetikleyebilir. Yenilikçi olun. Kendinizi iyi, zeki hatta üretken olarak hissedebileceğiniz bir konum seçmeye çalışın. Örneğin dik oturun, daha profesyonel bir eda sergileyin, kendi masanız yerine toplantı odasını kullanın. Yaratıcı olun!

Nane ve tarçın etkisi: Bazı araştırmalar nane ve tarçın gibi aromaların zihin açıcı etkisi olduğunu gösteriyor. Bu aromaları içeren ürünler tüketip kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz.

Süslenin veya şık hissedin: Gerek en sevdiğiniz kravatı takmak olsun, gerekse de en ufak bir arada oje sürmek olsun. Değerli, güzel veya çekici hissetmenizi sağlayacak her fırsatı değerlendirin. İyi hissedersiniz iyi işler çıkaracak kapasiteye sahip olduğunuzu daha kolay hatırlayacaksınız!

Şöyle bir turlayın: Yapılan çalışmalar yürüyüş gibi aktivitelerin zihinsel performansı artırdığını gösteriyor. Yürüyüşe çıkamıyorsanız bile şöyle bir ofisi turlayın.

Düzenli spor yapın: Diğer bütün tavsiyeler kısa süreli etkiye sahipken, düzenli egzersiz zihinsel kapasitenizi uzun süreli olarak yükselterek hayatınız genelinde daha üretken olmanızı sağlayabilir.

AKILLI TELEFON APTALLIĞI

FotoBerenMayıs6TELEFONLARIMIZ ZEKAMIZI NASIL ETKİLİYOR?
İnstagram, twitter, internet, aplikasyonlar derken bu tür uygulamaların zekamız üzerinde nasıl bir etki ettiğini düşünüyor muyuz hiç?
Kanada Waterloo Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırma göre akıllı telefon kullanımı ile zeka düşüklüğü arasında bir bağ bulunuyor. Her ne kadar akıllı telefonlar mı zekamızı geriletiyor yoksa zaten düşünmeye üşenen kesim mi bu tür cihazları daha çok kullanıyor bilinmese de bu bağın gerçekliği artık göz ardı edilemeyecek durumda.
Özellikle içgüdüleri doğrultusunda düşünenlerin analitik düşünenlere göre daha fazla akıllı telefon kullanmaya meyilli olduğunu, dolayısıyla hazır bilgiye konarak düşünme pratikliğini yitirebileceği söyleniyor.
Atalarımızın deyişiyle “işleyen demir ışıldar“ atasözümüzden de yola çıkarak zekamızın tembelleşmesini engellemek için onu daha sık kullanmaya özen göstermeliyiz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Türkiye Yüzme Milli Takımı’nda senelerce birçok başarıya imza attı ve Olimpik Aday Kadrosu’ nda yer aldı Psikoloji eğitimini Koç Üniversitesi’nde tamamladı. Boston Üniversitesi’nde ‘spor psikolojisi’ ve ‘klinik psikoloji’ yüksek lisans eğitimini burslu olarak tamamladı. Amerika’daki birçok üniversite ve kulüp takımıyla, performans artırma ve hedefe ulaşma konularında çalıştı. Association of Applied Sport Psychology (AASP) Türkiye’deki ilk ve tek temsilciliği, Birinci basamak bilinç altı yönetim uzmanı. Hem spor hem de klinik psikoloji uzmanı, Sporcu beslenmesi ve beslenme psikolojisi uzmanı, Türkiye Yüzme Milli Takımı Sporcusu (2003-2008), 13 Türkiye rekoru sahibi (100,200,400,800 metre serbest) Çanakkale Boğaz Maratonu genel klasman 1.si ve parkur rekoru sahibi,2003. Balkan 3.lüğü, Bulgaristan 2005. Avrasya Maratonu Bayanlar Kategorisi şampiyonluğu, İstanbul 2006 (Genel Klasman 2.si)