Ana sayfa Antrenman Beyninle Form Tut, Farkı Tüm Yaşamında Gör

Beyninle Form Tut, Farkı Tüm Yaşamında Gör

1235
PAYLAŞ

Egzersiz yaptığımızda 
sadece
vücudumuzun ve kaslarımızın
geliştiğini düşünürüz
oysa beynimiz de
bize eşlik ederek
forma girer

Her gün aynı sahilde, aynı kıyafetlerle yürümekten bahsetmiyoruz, çünkü rutin beynimizin en büyük düşmanıdır. Yeni hareketleri öğrenecek, nelere iyi geldiğini bilecek hatta kendi hareketlerimizi geliştireceğiz. Bu süreçte beynin özellikle öğrenmeden ve hafızadan sorumlu olan bölgesinde yeni sinir hücrelerinin ve bağlantıların oluşmasını sağlayan maddelerin üretilmesini de teşvik etmiş olacağız.

DİKKAT: Evde yada iş yerinde daha fazla çalışır hale geldik ancak nitelik bakımından daha az zihinsel üretkenlik gösteriyoruz. Özetle daha uzun süre çalışmak, daha iyi çalışmak anlamına gelmiyor.

WebÇoğumuzun yaşadığı bir durumdur, yeni bir hareketi yapmaya çalışırız ama ilk denememizde yeterince iyi olmaz, vazgeçmeden çalışmaya devam ederiz ve bir süre sonra hatasız şekilde hareketi yapabilir düzeye geliriz. Örneğin step aerobic yaparken hem kardiyovasküler sistem çalışmış, hem de beynimizin odaklanma, koordinasyon ve ritim gibi bilgileri, komutları işleyen birçok kısmı bütünleşik şekilde etkinleşmiş olur.

İPUCU: Beyin fonksiyonlarını geliştirmek ve yenilikçi potansiyeli güçlendirmek için yeterli donanıma sahibiz. Beyin sürekli olarak gelişebilir, değişebilir, kendini yeniden yapılandırabilir ve iyileştirebilir.

Web

Fit Beyin egzersizlerimizde kasların gelişiminin yanı sıra beynin de gelişimine önem veriyoruz. Uzun süre aynı hareketleri tekrar etmekten kaçınıyor ve hareketleri modifiye ederek beynin yeni beceriler kazanmasını sağlıyoruz. Bu doğrultuda fonksiyonel antrenman çalışmalarının yanı sıra ince motor becerisi gerektiren hareketlere de yer veriyoruz. Sayısız spor malzemesinden faydalanıyor ve sınır tanımayan beynimizle yeni egzersiz fikirleri ortaya koyuyoruz.

Örneğin aşağıda izleyeceğiniz çalışma sayesinde sporcuların görüş alanını geliştiriyor, koordinasyon becerilerini artırıyor ve müsabaka esnasında daha fazla olasılığı düşünerek hızlı karar vermelerine yardımcı oluyoruz.

Fit beyin egzersizleri
kolay gibi görünüyor ama
beynin alışık olmadığı
komutları içerdiğinden
ilk anda şaşırtıyor

Bisiklete binmek, araba kullanmak gibi ilk anda zor gelen egzersizler zamanla kolaylaşıyor, beyniniz bu becerilere adapte oluyor.
Fit Beyin antrenmanlarında birbirini tekrar eden hareketler yer almıyor ve her seferinde yeni hareket kombinasyonları uygulanıyor. Sonuç olarak eğitim daha enerjik ve eğlenceli bir hale geliyor. 

OLMAZSA OLMAZ: Egzersizleri mekanik olarak yaptığımızda, bildiklerimizi tekrar ediyoruz ve beynimizdeki bağlantıları güçlendirmiş olmuyoruz bu nedenle hareketleri bilinçli bir şekilde yapmalı, nelere iyi geldiğini bilmeli ve nasıl geliştirebileceğimizi düşünmeliyiz.

grpx_1442Beyin görüntüleme yöntemlerinin geliştiği çağımızda düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin beyin aktiviteleri ölçülmüş, beynin hafıza ve öğrenmeden sorumlu olan bölgesi “hipokampus” ta daha fazla beyin hücresi geliştiği gözlemlenmiş ki “Alzheimer” hastalarında bu bölgenin önemli ölçüde zarar gördüğü biliniyor.

Sizleri de tarafınızı seçmeye davet ediyoruz; her geçen gün sahip olduğunuz potansiyeli harcamak mı? Yoksa beyninizi de harekete geçirerek potansiyelinizi arttırmak mı?
FİT BEYİN
Hazırlayan: Mahmut Talha SAĞLIKLI
Mahmut Talha SağlıklıMilli güreşçi olarak ülkemizi birçok müsabakada temsil ettikten sonra eğitim hayatına ağırlık vermiş ve Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ndan 2006 yılında mezun olmuştur ve aynı Üniversite’nin Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Ülkemizde verdiği eğitimler yanı sıra Amerika’da spor eğitmenliği ve cankurtaranlık görevlerinde bulunmuştur. Fitness, Pilates, Grup Dersleri, Step Aerobic, Tae Bo, Spinning ve Bosu Balance eğitimlerini veren Mahmut Talha Sağlıklı Fit Beyin markasının kurucularındandır.
web sitesi
facebook
instagram
twitter

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Fit Beyin ekibi, bilimsel temellere dayalı, eğlence boyutu yüksek, sistematik ilerleyen egzersizlerin, her kesimden bireylerin başarısını ve yaşam kalitesini arttırarak egzersiz yolu ile beyin gelişimini destekleyip günlük hayattaki kişisel performanslarına olumlu katkılar sağlamasını amaçlamaktadır.