Ana sayfa Editörün Seçimi “Bir Daha mı, Asla!” Dedirten ve Nabzınızı Yükselterek Çeşitli Yollarla Kilo Vermeye...

“Bir Daha mı, Asla!” Dedirten ve Nabzınızı Yükselterek Çeşitli Yollarla Kilo Vermeye Yol Açan 12 Şanslı An

805
PAYLAŞ

HAVALANDIRMASI OLMAYIP SAUNA ETKİSİ GÖSTEREN ASANSÖRE DENK GELMEK

O asansör ki; amacı aşağı/yukarı gitmektir ama gelgelelim havalandırması çalışmayan ve 30.kata caretta caretta temposu ile giderken size yaşattığı faydalı her saniye için kızmamalısınız. Gün içerisinde bir yerden bir yere giderken, başka nerede sauna etkisi gösteren bir araç ile karşılaşabilirsiniz ki? Özellikle bir de sizin gibi bu duruma ortak olan 3-4 kişi daha aynı asansörde olduğunda toplu sauna seanslarında harcanan sıvı atımının daha da artacağı, ortamdaki havalandırmanın çalışmamasından dolayı kesindir ki; bunun da tarifi imkansız bir sonucu vardır: Ödem atmak. Asansör ineceğiniz kata geldiğinde, asansördeki iş arkadaşlarınıza dönüp “oh be iyi ter attık” tamlamasını söylemeniz toplantıya gireceğiniz kıyafetinizin içinden akan ter damlalarının gömleğinizde oluşturacağı izlere karşı sempati ile bakmasına yol açacaktır.

YAYA OLARAK YÜRÜMEYE KARAR VERİP BİNBİR TEHLİKE İLE KARŞILAŞMAK

Ülkemizdeki yaya konsepti atik ve çevik olmayı zorunlu kılar bu nedenle formda olmalısınız. Her an gelebilecek binlerce tehlikeye karşı örümcek adam hislerinize ayrıca odaklanmalısınız. Bir aracın yoldan çıkıp üzerinize gelme ihtimalinin uçağın düşme ihtimalinden daha yüksek olduğunu bilerek yürümeniz sizi bu durumda her daim hazır tutar. Yılların verdiği deneyim ile artık kedi gibisinizdir. Yana, sağa, öne sıçramalar, eğilerek tabelalardan kurtulmalar, su çukurlarının yanından sekerek geçmeler derken gerçek Survivor’ı şehirde yaşarsınız. Bunların hepsi ciddi bir adrenalin demektir ve sürekli bu durumda kalmak metabolizmanızı inanılmaz canlı tutacaktır. Bu durumda büyük şehir trafiğinde yaya olmaktan yakınmak yerine formunuzu korumaya mecbur tuttuğu için sevinmeniz gerekir. Lütfen bakış açınızı değiştirin artık ama.

SUDAN BAŞKA İÇECEK ŞEY BULUNMAYAN ORTAMDA KALMAK

Hayalini kurduğunuz parti ortamına vardığınızda bir de bakıyorsunuz ki; partinin içecek menüsü su ve su ürünlerinden oluşuyor, sade su, mineralli su, alkali su, limonlu su, salatalı su, sulu su vs. Bu durumda hayalini kurduğunuz içeceklerden alamayacağınız kaloriler için üzülmeyin sevinin. Bir de bu partiyi veren arkadaş ve arkadaş grubunun kurduğu Facebook ve WhatsApp gruplarına kesinlikle katılın. Bu partileri kaçırmak istemeyeceksiniz.

ARKADAŞLARIN GAZI İLE BUNGEE JUMPING YAPARKEN O AN NE YAPTIĞINI GEÇ DE OLSA FARKETMEK

Ah şu arkadaşlar aah! Hem gazı verirler “Aslansın, sen yaparsın”derler ardından kumpasın kralını yaparlar ama düşünün bir kere 60 metre aşağı düşeceğinizi biliyorsunuz ve gözleriniz kapalı o an kalbinizin nasıl attığını ve metabolizmanızın hızını bir düşünün, bu durumda asla arkadaşlarınıza kızmayın, kesinlikle forma girmeniz için yapılmış bir kurgu bu. Sonu ıslak da olabilir.

EŞİNİN PIRLANTA DÜKKANINA GİRME İHTİMALİNİ YAŞAYAN KOCA OLMAK

Düşünün, tek hayaliniz yaz geldiğinde yapacağınız o muhteşem tatil. Bütün kış onun için çalışmadınız mı? Yalnız planda her an değişiklik olabileceği aklınıza gelmedi değil mi, işte eşiniz bir pırlanta dükkanının önünde durdu ve her an o adımı içeri atabilir. Korkudan ecel terleri döktüğünüz o an kalorilerin harcandığı an’dır kıymetini bilin, formunuzu koruyun. Eşiniz sizi seviyor.

KIZ ARKADAŞININ YANINDA HESAP ÖDERKEN KREDİ KARTINDAN YETERSİZ BAKİYE CEVABI ALMAK

Belki de hayatınızda bir kere olacak ama kesinlikle olacak buna hazır mısınız? Bu durumda nabzınızın kaç olacağını hesaplamak zor ancak durun kalorileri pos cihazından red cevabını aldığınzda harcamıyorsunuz, süreç kız arkadaşınız ile bir şekilde vedalaştıktan sonra bulaşık yıkama istasyonunda başlıyor. Bu an içerisinde kesinlikle kız arkadaşınız ile yemeğe ilk geldiğiniz ve aslan gibi hissettiğiniz kişinin yerine yine aynı cins bir tekir kediye dönüşebilirsiniz. Açıkcası mutfak dar olduğu için bu da işinize gelecektir ancak sizin yerinizde olsam ıslanmaktan korkmadan işimi çabuk bitirirdim. Bu anın kalori değeri ise patilerin hızına bağlı.

KORKU FİLMİ İZLEMEKTEN KORMUYORUM DİYEN ADAM OLMAK

Arkadaşlar arasında, “Korku filmi sever misin?” ile başlayan cümlelerin ardından sıra, kimin korktuğu için korku filmi izlemediği gerçeğini bulmaya gelir. Tuzak sorular ardı ardına gelir ve biri, öz güven atağının, durumu kesin olarak kurtaracağına inanıp ortaya atılır:

Ben mi? Ne korkacağım yaa! Daha geçen, gece yarısı tek başıma Exorcist filmini bir daha izledim”

Vaay sesleri arasında kişi kendini güvende hissederken arkadaşlardan biri kalkıp:

O zaman bu akşam şu yeni korku filmini izleyelim, hazır ses sistemini de yeni almıştım bakalım nasıl olacak.

der ve o an öz güven tavan olan korkusuz adamın rengi yeşile döner ama ışıklar çoktan kapatıldığı için kimse anlamaz. 90 dakikalık film sonunda ışıklar açıldığında sabit bakışlar ile saçları kulakların yanlarından beyazlamış bir kişi oturuyordur yanlarında ama bu arkadaşları değildir. Bu süreçte ciddi bir mutasyon geçirmiştir ama kesinlikle her hangi fiziksel bir hareketle yani çığlık, arkadaşının bacağını sıkma yada ben bir tuvalete gideyim gibi aksiyonlara başvurmamıştır. Kısacası kişi, 90 dakika sonunda ilk kez film izlerken abur cubur yememiş ve alınması muhtemel kalorilerden kurtulmuştur. Bu durumda akşamları korku filme izlemek bu kişi için formunu korumak anlamına gelecektir.

TÜRLÜ MARİFETLERİNE KANIP EVLENDİĞİ KADININ SADECE HAZIR ÇORBA YAPTIĞINI ÖĞRENMEK

Kadın güzeldi hem de çok güzel, vücut da inanılmazdı, ekmeğe bastığı için çarpılmış ve taşa dönmüştü. Bakışları, konuşması, el hareketleri adamı kendisine aşık etmekten öteye geçmiş ve o muhteşem anı kısa sürede yakalamışlardı. Evlilik… Bir görüşte aşk ve meşk bu olmalıydı. Düğün yapıldı, tatiller, hediyeler, arkadaş ziyafetleri derken en sonunda o şatafatlı günler bitmişti. Koca, ilk kez evinde yemek yiyecekti ve eşinin güzelliği ile eş değer bir sofra kuracağı hayali ile akşamı iple çekerek eve gelmişti. Koca kapıya gelmiş ve zili çalmıştı. Kapı, karısının:

“Geliyorum hayatım!”

sesi ile hareketlenmiş ve aralanmıştı, adam göz ucu ile ile kapı aralığından, ortada duran masaya bakarken karısının yüzüne mutluluk busesi kondurdu. Fakat bir durum vardı ki; masada çok ilginç malzemeler bulunmaktaydı. 2 bardak, bir su ısıtıcısı ve bazı poşetler. Karısına merakla sordu:

“Canım benim, bunlar nedir hayatım?”

Cevap:

“Hayatım bil bakalım bu akşam ne yemek var?”

Kocası sordu:

“Ne var hayatım?”  

Kadın sevinçle ve kocasına kocaman bir gülümseme atarak yarı çığlık kıvamında sesli bir şekilde,

“4 çeşit çorbaaa”

dedi. Bunun ilk yemek olmasından dolayı en iyi performansın olduğuna kuşku götürmez bir gerçeklik ile inanan kocanın suratındaki ifade, sağlıklı bir ömrün insan suratında aldığı yegane ifade olarak kalacaktır. Kocasını düşünen ve ekonomi yapan bir kadının, aileye kattığı sağlık yatırımı paha biçilmezdir.

ATTIĞI ŞUT İLE ÖNCE KENDİNE SONRA SEYİRCİLERE 220 NABIZ YAŞATAN BASKETÇİ OLMAK

Potaya doğru attığınız top, sahadaki binlerce ve ekranları başındaki milyonlarca kişinin gözleri önünde ağır çekim potaya giderken herkes nefesini tutar, bu sırada siz de odaklanmış ve bildiğiniz tüm iyi niyet ifadelerini arka arkaya içinizden geçirmektesinizdir. İşte o sırada top potanın demirine çarpar ve yükselir ama öyle bir yükselir ki; ne olacağı belli değildir.

İşte o an basketçi dahil milyonlarca kişinin bu grup egzersizi ile harcadığı kalori miktarı tahmin edilemez boyutlara ulaşır. Kısacası sahada oynarken kalori harcayan sporcu bununla yetinmez izleyenlere de aynı muameleyi yapar. Hayırlı kişi bu olsa gerek.

ÇOCUĞUNU KORKUTMAYA ÇALIŞIRKEN KENDİSİ HAKKINDA GERÇEKLERİ ÖĞRENEN BABA OLMAK

Kim bilir kaç ebeveyn aynı şakayı yapmıştır çocuğuna ancak buradaki durum farklı. Bebek, babasının gerçek kimliğinden korkar durumda acaba normal hayatında bu babanın çocuğun gözündeki imajı nedir? Bu durumda babanın sürekli maske ile dolaşmayacağı varsayımı üzerinden gidersek, çocuğun ağlama seanslarından dolayı anne ve babanın, bebeği kucak yapıp ev içinde dolaşırken günlük 10 bin adım hedefini geçeceğinden emin olabilirsiniz. Bu baba varken, bu çocuk susmaz

YENİ TEKNOLOJİ İLE İNSANLIK DIŞI BİR VÜCUDA SAHİP OLACAĞI VAADİNİ DUYUNCA O AN METABOLİZMASI TAVAN YAPAN KADIN OLMAK

Bir reklamda şunu görüyorsunuz, işte teknolojinin vardığı dehşet verici sonuçlar, “Bu makineye kendinizi teslim edin bölgesel kilolarınızdan kurtulun”

Hımm? Bu durumda acaba kısadan hedefe ulaşmak isteyen kaç kişi çıkar dersiniz. Sanırım pek çok ama işin en ilginç yanı bu haberin duyulduğu anda beyne giden o güzel endorfin dolu hayaller “Yakında dal gibi olacağım yaşasın”. Tabii bu sizi uzun süre enerjik ve mutlu tutuyor ,nasılsa kilolar gidecek. O zaman endorfin salgılayıp mutluluk ile kilolardan kurtulmaya devam edebilirsiniz. O makine nasıl bir şey mi? Yakında!

ÖRÜMCEK ADAMIN BABASI OLDUĞUNU ÖĞRENDİĞİ ANDA “BİLİYORDUM” EDASI İLE ONA SARILAN ÇOCUĞUN EBEVEYNİ OLMAK

Duvardan aşağı baş üstü sarkan bir adam ve karşısında ona başını sağa yamultarak bakan bir çocuk. Adam o durumdan karşıdaki avizeye bir ağ atıp ağı bacaklarına doğru çekip ivmelenerek oturma odasına geçiyor, oradan balkona ve yine çocuğun olduğu odanın camından içeri giriyor. Hayran hayran ona bakan çocuk.Örümcek Adam’ın Türkiye’de olduğunu bu vesile ile öğrenirken asıl bomba, babası olduğunu öğrendiğinde oluyor ve o müthiş sevgi anı. Bu durumda babanın yapması gereken bu görevi çocuğun akıl yaşı kısa zamanda bunun gerçek olamayacağını düşüneceği ana kadar ve daldan dala, oradan da mutfağa geçiş yapacak formunu korumak. Sonuçta çocuğunuz için kahraman formatında kalarak onu mutlu etmek için deliler gibi antrenman yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

PAYLAŞ
FitSharp / Mag, Web ve TV Medya Grup Co Founder Sportif Koç / UK Coaching Academy HDCA / Hakan Demiray Corporate Activities kurucusu Men’s Fitness / Türkiye Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliği Woman’s Fitness / Türkiye Dergisi’nin danışmanı Uzman TV / ‘de 10 milyon üzeri izlenme Fear Factor / TV Programı’nın ilk kazananı BBG / Evi’nin Fitness Danışmanı NTV / NTV’de “5 kere 5″ Programı’nın Fitness danışmanı ve Spor bölümü sunucusu TV 8 / ‘de “Hakan Hocam” Programı’nın danışmanı ve sunucusu TRT 3 / ‘de “Haydi Spora Programı”nın Danışmanı ve Yardımcı Sunucusu ATV / Biggest Loser, Türkiye versiyonu “Şimdi Zayıflamak İstiyorum” Programi Fitness Danışmanı ve Sunucusu Milli Sporcu / 1998 Kickboks Türkiye Milli Takim Sporcusu, Kickboks Semi Contact Avrupa 3.sü Türkiye Şampiyonası / 1998, 1999 ve 2000 yılları Türkiye Ağır siklet Kickboks Semi Contact Şampiyonu