Ana sayfa Genel Bisiklete Binmek Unutulur Mu?

Bisiklete Binmek Unutulur Mu?

896
PAYLAŞ

İnsan aklına gelen her şeyi de Google‘a sormamalı değil mi? Parmaklarım ürkek ve utangaç soruyorum, “Bisiklete binmek unutulur mu?”
İçimden de sitem ediyorum kendime, nasıl unutursun, neden korkuyorsun bu kadar? Korkuyorum işte elimde değil. Şimdilik belki de…

Bu korkular yeni yerleşti. Oysa çocukluğumun tüm yaz aylarını 80’li ve 90’lı yıllarda Avşa Adası‘nda geçirdim. Dağ, tepe, yokuş gezer, bisikletimle saatlerce korkusuzca keşiflere çıkardım. shutterstock_245423452Bir gün asfalt olmayan yolda, kum ve çakıl birikintisinin içinde tekerleğim dönünce, hızla gelen bir arabanın altında ezilmekten son anda kurtuldum. Dizlerim kanarken yemin ettim: “Bir daha bisiklete binmeyeceğim.” Birkaç saat sonra yeminimi bozup kardeşim ve arkadaşlarımla bisikletle Avşa sokaklarında tur atmaya devam ettik.

20 sene sonra bugün ben bisikleti iki elimle, yanımda, dengede bile tutamıyorum. Pedallara ayağımı yerleştirme düşüncesi bile korkutuyor. Bir taraftan da çok istiyorum yeniden korkusuzca kullanmayı. shutterstock_162065981Şimdi ilk soruma dönersek, sevgili Google bu konuda bana birçok öneri sunuyor ama en iyisi, hayatında ilk kez bisiklete biner gibi düşünmek. Denedim, ayaklarımı pedala koymadan, hızımı alıp tekerlekler üzerinde gitmeye çalıştım. Kardeşimin kontrolünde, ki; kendisi hafta sonları Belgrad Ormanı‘nda tehlikeli sürüşlerini hiç aksatmaz, yarım saate yakın büyük ve kimsenin olmadığı otoparkta çocuklar gibi sevinip şarkılar söyleyerek bisiklet sürdüm. İki yıl geçti o günün üzerinden bir daha deneyemedim. Bilinçaltıma yerleşen korkuların esiriyim henüz. Bu konuda en güzel bilgileri Fırat Çakır‘ın yazılarından okuyup öğreniyorum. Haftaya yeniden başlayacağım spor yolculuğumda, bir gün bisiklet yarışlarına katılabilecek kadar tüm korkularımı yenmek dileğiyle…
Bu arada bana bu konuda önerileriniz varsa seve seve dinlerim.

Fırat Çakır’ın yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
1980 yılında Almanya'da doğdu. İlkokul yıllarını İstanbul'da, ortaokul ve lise yıllarını Antalya'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Arşivcilik Bölümü'nden 2001 yılında mezun oldu. İstanbul'da uzun seneler özel sektörde çalışan Arzu Taşkın, FitSharp Web Sitesi ve FitSharp Dergisi'nin Yazı İşleri Sorumlusudur.