Ana sayfa Antrenman Direnç Egzersizi ya da Aerobik Egzersizi, Önce Hangisi?

Direnç Egzersizi ya da Aerobik Egzersizi, Önce Hangisi?

379
PAYLAŞ
 • Aerobik egzersizler ve direnç egzersizleri fiziksel uygunluğu artırmak için seçilen en yaygın iki yöntemdir.
 • Her bir yöntemin kendine özel avantajları vardır.
 • Aerobik egzersizler bireylerin kardiyorespiratuar düzeyinin gelişmesinde, enerji harcanmasında ve yağ kullanımında etkilidir.
 • Direnç egzersizleri ise iskelet sisteminin ihtiyacı olan kas hacmi, kuvveti, dayanıklılığı ve güçü için önemli bir uyarıcıdır.
 • Bir kapsamlı antrenman rutininde hem direnç egzersizlerinin hem de aerobik egzersizlerin olması önerilmektedir. Çünkü hem kardiyoresperatuar işlevdeki hem de aerobik işlevlerdeki gelişmeler sadece sağlık risklerini değil aynı zamanda fiziksel hareketsizlikle oluşabilecek semptomları da azaltır. Ayrıca, günlük yaşamı daha konforlu ve güvenli hale getirir.
 • Günümüzde eğitmenler bu iki unsurun uygulanışını bireylerin performansını artırmak amacıyla dengelemeye çalışmaktadırlar.

foto-2Aerobik ve direnç egzersizleri aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır:

 1. Aynı antrenman içinde eş zamanlı olarak,
 2. Aynı gün içerisinde farklı zamanlarında iki ayrı antrenman olarak,
 3. Farklı günlerde bölünmüş olarak,
 4. Özel bir antrenman döngüsü sırasında
 • Popüler olan sıralama eş zamanlı yapılan aerobik ve direnç egzersizleridir.
 • Birlikte yapılan aerobik ve kuvvet egzersizleri hem kardiyorespiratuar hem de kassal uygunluk seviyesinde kazanımlara sahiptir.
 • Bu format aynı zamanda aerobik ve anaerobik yeteneği artırmayı hedefleyen sporcular için de kullanılmaktadır.
 • Bu tür antrenmanlar dikkatlice yapılmalı ve programda aerobik egzersiz mi direnç egzersizi mi öncelikli olacak belirlenmelidir.
 • Direnç egzersizleri ile yüksek yoğunlukta dayanıklılık antrenmanlarının kombinasyonunda en yüksek seviyede kassal kuvvet ve güç gelişimi görülmektedir.

foto-1
Sonuç olarak, ister aerobik ister direnç egzersizi önce yapılsın program başarılı olduğu sürece aerobik ve anaerobik uyumun sağlandığı görülmektedir. Ancak, aerobik ve direnç egzersizlerinin hangi sırada yapılmasıyla ilgili farklı avantajlar ve dezavantajlar vardır.

 • Aerobik egzersizleri önce yapmak maksimal aerobik gücü geliştirmek için daha faydalıdır.
 • Ayrıca bu sıralamanın uygulanması egzersiz sonrası enerji kullanımını da artırır.
 • Direnç egzersizlerinin ilk olarak yapıldığı programlarda ise kuvvet, güç ve kas hipertrofisi daha etkilidir. Bu sıralama, uygulayıcılara bazı metabolik faydaların yanında, yoğun şiddetli egzersizlerin doğası gereği yağ kullanımında olumlu etki sağlamaktadır.

Jie Kang, Ph.D., FACSM and Nicholas Ratamess, Ph.D., CSCS
Çeviri: AHFA Master Trainer Ali ERASLAN

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Athletic House ; Kişilere, sağlıklı yaşamın şartı olan egzersizi benimsetmeyi amaç edinmiştir. Bireyleri sağlıklı, bilinçli, sporun bilimselliği çerçevesinde egzersize yönlendirecek donanımlı ve deneyimli bir ekibe sahiptir. Sonuç olarak, Athletic House kişilere egzersiz yaptırırken doğru motive eden, sonuç aldıran, alternatif çalışmalar dizayn eden, dünya’yı takip eden yeni nesil eğitmenler eşliğinde egzersiz danışmanlığı hizmeti vermek ve bu özelliklere sahip eğitmenler yetiştirmek, sporculara ve spor kulüplerine performans geliştirme ve sakatlık önleme konularında danışmanlık yapmak, fitness merkezlerive spor tesisi planlaması, işleyiş ve kadro oluşumunda danışmanlık yapmak amacıyla sektörün hizmetindedir…