Ana sayfa Gelişim Diyet…Herkesin İsteyip Ama Sonra Vazgeçtiği Şey…Artık Nasıl Başaracağınızın Çözümü Bu Yazıda Saklı!

Diyet…Herkesin İsteyip Ama Sonra Vazgeçtiği Şey…Artık Nasıl Başaracağınızın Çözümü Bu Yazıda Saklı!

699
PAYLAŞ

“Hiçbir şey hakkınız değil, çünkü her şey hakkınız!”

Diyettekilere hangi psikoloji de olmak yardımcı olabilir?
Diyetteyim dediğinizde kendinizi dinleyip, ne hissettiğinizi düşündünüz mü hiç? Gerçekten bir hayal edin. Önünüzde en sevdiğiniz yemekler var ve siz onların karşısında duruyorsunuz. Aklınızdaki tek düşünce “yememem lazım”.
Peki bu size ne hissettiriyor?
Orada yaşanmayı bekleyen rengarenk bir hayat olduğunu ve sizin onu yaşamak için cezalı olduğunuzu… İşte bu yüzden çeşitli sıklıklarla kendinize ödüller verip bunu “hak ettim” diyerek o en sevdiğiniz yasaklı yiyeceklerin tadına varıyorsunuz. Size bir şey söyleyeyim mi

4612-dkpBir şeylerin bizim için yasak olduğunu düşünmek çoğu zaman aslında onu daha fazla istememize sebep olur. Bu durum da genellikle halk arasında “yasak zaafı” olarak nitelendirilir. Diyette olan birçok kişi de bazı yiyecekleri tüketmelerinin yasak olduğu psikolojisiyle, onları yemeyi daha da çok isteyebilir.

normal hayatında pastayı reddeden birisi hayranlık uyandırır

İşte bu yüzden bazen elimizde diyet listeleri olmasına rağmen, programlarımıza uymakta sıkıntı yaşıyoruz. Hatta aynı yasak zaafını sigara veya diğer bağımlılık yapan madde kullananlarda da gözlemleyebiliriz. Alışkanlığa karşı koymanın verdiği zorluğa bir de yasak zaafının getirdiği dürtü ile baş etme zorluğu eklenir. Bu durumlarda hem vücudun isteği, hem de beynin yasağı delip geçme isteğiyle baş etmek zorunda kalınır.
PEKİ NE YAPMALI?
Aşağıdaki iki faktörü da kapsayan bir bakış açısı aslında her şeyin daha kolay çözülmesine yardımcı olacaktır.
1. Fiziksel anlamda bedenimizi eğitme aşaması:
Çok sık duyduğumuz “istenmeyen davranışı –fazla yeme, içki veya sigara içme gibi- tetikleyen ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Ben buna kısaca vücudu şaşırtma süreci diyorum. Bu süreçte çok fazla “can çekmesi” durumu yaşanır.
2. Beyni alıştırma süreci:
Diğer adıyla yasak zaafını yenme sürecidir. Bu aşamada beyin öyle ağır basar ki, fiziksel olarak vücut istemese bile beyniniz sizi “canınızın çektiğine” ikna edebilir. Bu aşamada ilk olarak bakış açınızı değiştirmenizi öneririm. Yasak yerine tercih kelimesini kullanmak çok büyük bir ayrıcalık sahibi olduğunuzu hatırlatacak aslında size. Düşünsenize önünüzde bir dilim enfes çikolatalı pasta duruyor ve siz onu diyette olduğunuz için değil, yemeyi tercih etmediğiniz için yemiyorsunuz. Ne meziyet ama! 

RESMEN ÖNÜNDE ŞAPKA ÇIKARILMASI GEREKEN BİR DAVRANIŞ.


İşte bu aşama benim en eğlenceli bulduğum aşama. İlk basamakta vücudu şaşırtırken, şimdi etraftakileri şaşırtmaya başlarsınız. Düşünsenize diyette olan bir insanın pasta yememesi olağan bir durumdur, fakat normal hayatında pastayı reddeden birisi hayranlık uyandırır, olağan dışıdır ve bu durum insanları şaşkına çevirir. Size ise kafalarda yarattığınız bu kaos ortamından keyif almak düşer… Bu iki evre aynı zamanda veya farklı sıralama ile yaşanabilir aslında. Fakat gerçekten önemli olan nokta, insanları şaşırttığınız ikinci basamakta kendinizi bir kampta gibi görmeyerek, farklı yaşam tarzınızın keyfini çıkarmak.

Unutmayın yasaklamıyorsunuz, sadece tercih ediyorsunuz!

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Türkiye Yüzme Milli Takımı’nda senelerce birçok başarıya imza attı ve Olimpik Aday Kadrosu’ nda yer aldı Psikoloji eğitimini Koç Üniversitesi’nde tamamladı. Boston Üniversitesi’nde ‘spor psikolojisi’ ve ‘klinik psikoloji’ yüksek lisans eğitimini burslu olarak tamamladı. Amerika’daki birçok üniversite ve kulüp takımıyla, performans artırma ve hedefe ulaşma konularında çalıştı. Association of Applied Sport Psychology (AASP) Türkiye’deki ilk ve tek temsilciliği, Birinci basamak bilinç altı yönetim uzmanı. Hem spor hem de klinik psikoloji uzmanı, Sporcu beslenmesi ve beslenme psikolojisi uzmanı, Türkiye Yüzme Milli Takımı Sporcusu (2003-2008), 13 Türkiye rekoru sahibi (100,200,400,800 metre serbest) Çanakkale Boğaz Maratonu genel klasman 1.si ve parkur rekoru sahibi,2003. Balkan 3.lüğü, Bulgaristan 2005. Avrasya Maratonu Bayanlar Kategorisi şampiyonluğu, İstanbul 2006 (Genel Klasman 2.si)