Ana sayfa Editörün Seçimi Diyet ya da Spor Yaparak Kilo Verilmez!

Diyet ya da Spor Yaparak Kilo Verilmez!

3375
PAYLAŞ

Önemli olan kilo vermek değil verilen kilolardan sonra istenen durumda
kalabilmektir. Yazın gelmesiyle birlikte birçok kişiyi kilo verme telaşı sardı. Kimisi bilinçli, kimisi bilinçsizce kilo vermeye çalışmakta. Kışın özensiz beslenme ve hareketsiz hayat, istem dışı kilo almalara neden olmakta. Havaların ısınmasıyla birlikte giyilen kıyafetler incelip kısalmaya başlıyor. Böylece alınan kilolar gözle görülür hale geliyor.
Kış aylarında alınan fazla kiloları bol ve kalın kıyafetlerle gizleyebilmek mümkün; ancak havaların ısınması bu gizemi ortadan kaldırıyor. Bu nedenle yaşanan psikolojik sorunlar bir an önce kilo verme telaşı yaratıyor. Kilo problemi yaşayan kişiler soluğu ya spor merkezlerinde ya da beslenme danışmanlarının yanında alıyor. Belli bir kilo vermeyi başaran kişiler ne yazık ki bir zaman sonra verdikleri kiloları geri almak durumunda kalıyor. Hedefi belli bir kilo vermek olan kişi, hedefine ulaştıktan sonra yaşadığı zafer sarhoşluğuyla olduğu kiloda kalmayı başaramıyor. 1.diyetsporyapilarakkiloverilmezİnsanın alışkanlıklarını değiştirebilmesi göründüğü kadar kolay olamıyor. Bir süre yapılan diyet, düzenli spor ve sağlıklı yaşam hedefe ulaşıldıktan sonra yerini yellere bırakıyor. Bu durumu yaşayan kişiler büyük çoğunluğu oluşturmakta. Bazılarımız ise; kilo verebilmek adına uzun yıllar uğraşsa bile başarılı olamaz. Defalarca niyetlenir; ancak gerek başlamada gerekse uygulamada sorun yaşar. Verilen birkaç kilo sonrasında fazlasıyla geri alınır. İster diyet yapılsın isterse spor, ne yapılırsa yapılsın kilo verilemeyen durumlar vardır. Bu durumları yaşayan kişilere sıkça rastlayabilirsiniz. Hep aynı söylemi duyarız: “Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum. Su içsem yarıyor. Her yolu denedim yine de kilo veremedim.”

SADECE BESLENME VE SPOR KİLO VERMEK VE VERİLEN KİLODA KALABİLMEK İÇİN YETERLİ DEĞİLDİR

Değişik beslenme ya da antrenman programları da kilo vermek adına fayda sağlamaz.
Her insan farklı bir anatomik yapıya farklı bir kas sistemine farklı bazal metabolizma hızına farklı sinir ve sindirim sistemine sahiptir.
Kişilerin yaşı, uyku sistemi ve saatleri, sağlık durumları, genetik kodları, çalışma saatleri ve işleri, beslenme kültürleri gibi yaşam standartları da farklıdır. Bu kadar farklılıkların bir arada olduğu insanların tamamında farklı sistemler uygulamak gerekir. Bu farklılıklar uygulandıktan sonra kilo verişi gerçekleşir ve kişiler istediği sonuca ulaşır.

Ancak öyle durumlar vardır ki az önce değindiğimiz konuların tamamı uygulansa bile bazı kişiler yine de kilo veremez. Bunun nedeni de şunlardır:

 • Kişinin sahip olduğu yanlış inanışlar
 • Kalitesiz bir uyku sistemi
 • Yatılan yatak
 • Giyilen kıyafetler
 • Odamızın rengi
 • Odada bulunan ışık
 • Bir ses veya koku
 • Seçilen spor ve beslenme tarzı
 • Yaşanan bazı fiziksel rahatsızlıklar
 • Aileden gelen genetik kodlar
 • İstikrarsızlık2.diyetsporyapilarakkiloverilmez

 

Bazen yaşanan stres, bazen yanlış nefes alımı, bazen de yapmakta olduğumuz iş kilo verme konusunda engel oluşturmaktadır. Sadece sağlık durumuna bakılıp bir beslenme programı uygulayıp spor yapmak, kilo vermek için yeterli olmaz.
Gençlik ya da çocukluk döneminde kişinin kendine attığı çapa ya da çapalar (Farkında olmadan kendimize yaptığımız kodlamalar) kilo verme yolunda en büyük engeli oluşturabilir.
Bildiğimiz bir konu üzerinde çalışma yapmak kolaydır; ancak bilmediğiniz bir konu hakkında çözüm yolu bulamazsınız.
Ne yazık ki günümüzde kilo vermek adına; akupunktur, liposuction, mide ameliyatları, iştah kesici ilaçlar, çeşitli çaylar… kullanılmakta. Uygulanan bu sistemler yanlıştır demiyorum. Sadece sorunun doğru yerde aranmadığını söylemek istiyorum. Unutmamak gerekir ki sorun ortadan kalkmadan
sonuç değişmez. Önemli olan gerçek sorunu tespit ederek doğru sistemlerin uygulanmasıdır. Eğer siz de kilo vermek için uğraş veren biriyseniz mutlaka sizin için gerçekten doğru sonucu sağlayacak sistemlerle çalışın. Albert Einstein’ın da dediği gibi “Her zaman aynı şeyleri deneyip farklı sonuçlar beklemek deliliğin başka bir adıdır.”

 

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Fırat Çakır - Sağlıklı Yaşam Koçu Fırat Çakır, 2009 yılından beri kişisel gelişim sektöründe hizmet vermektedir. İngiltere UK Coaching Academy'den Yaşam Koçluğu ve NLP Eğitimlerini almıştır, aynı zamanda IFBB sertifikalı Fitness Eğitmenidir. Aralarında politikacıların, gazetecilerin, akademisyenler ve sanatçıların da olduğu birçok kişiye yaşam koçluğu yapmış ve yapmaktadır. Nişantaşı'ndaki FÇ Akademide, eğitimler vermekte, birbirinden değerli yaşam koçları ve NLP uzmanları yetiştirmektedir. Üniversite seminerlerine katılmakta ve her yıl 15.000'den fazla öğrenci ile buluşmaktadır. "Ben Sadece Kilo Verecektim, Hepsi Bu" "Kilonuzu Siz Belirleyin" "Uykuya Dair Her Şey" "Kıyamet" "Sağlıklı Yaşa Kariyerin Olsun" isimli kitapları bulunmaktadır.