Ana sayfa Beslenme Diyet Yapmak, Psikolojik Açıdan Nasıl Daha Kolay Bir Hale Getirilebilir?

Diyet Yapmak, Psikolojik Açıdan Nasıl Daha Kolay Bir Hale Getirilebilir?

1264
PAYLAŞ

DİYET VARSA ZİYAFET VARDIR
DİYET YAPMAK
ZİYAFETİ HAYAT BİÇİMİ HALİNE
GETİRMEK DEMEKTİR

Diyetler neden hep
Pazartesi başlayacağım
diyerek ertelenir?

shutterstock_195631052Kimine göre diyet yapmak kendini sıkmak demektir; sevdiğin şeylerden vazgeçmek, acıkmak, kendini kısıtlamak, hatta lezzetsiz/tatsız yemekler yemek demektir. 

Diyet yapmak zordur
Kamp gibidir hatta bazen
Belirli bir hedefe ulaşmak için
kendini bir kampa sokmak ve
hayatının o bölümünü
kampta geçirerek
istenilen vücuda
ulaşmak anlamına gelir

shutterstock_132284054

Bana göre diyet: Ziyafet çekmek demektir

Diyet güzelleşmektir

Güzelleşirken bir kampta olmak değil, sevdiğiniz yemekleri doğru şekilde tüketmektir. Güzel yemekler yemek, yenilen her bir lokmada vücudu, hücreleri beslemektir.Sürekli olarak devamı sağlanabilen bir güzelleşme sürecine “dur” dememektir.

shutterstock_96664606

Bana göre diyet:

  • Yoğun iş temposuna ve sosyal ortamın ittirdiği kötü beslenme koşullarına rağmen gerekirse Pazar günü evde oturup her biri kendine özgü birer ziyafet olmak üzere, bir haftalık öğünlerinizi hazırlayacak motivasyona sahip olmak demektir.
  • Planınızı sevdiğiniz ve size kilo aldırdığını düşündüğünüz besinleri minimum şekilde tüketecek şekilde oluşturmak, ve bunu yaparken sevdiğiniz ve sizin için sağlıklı olan besinleri maksimum şekilde tüketerek oluşan kalori eksikliğini en düzgün şekilde kapatmak demektir.
  • Dışarıda yenen yemeklerde kremalı tavuk yerine roka salatası söylemek değil, kremalı tavuğun sosunu yanında istemek ve o sosun sadece tadına bakmak demektir.
  • Diyet yapmak bir süreç değildir, kendinizi sevdiğinizi ve bakımlı olduğunuzu gösteren bir yaşam biçimidir.

    Referans
    Macgregor, G.A., & Wardener, H.E. (1997). Idiopathic edema. In R.W. Schrier. (Ed.), Diseases of the Kidney (pp. 2343-2352) Boston, MA: Little Brown and Company.

Danışmanlarımızın önerdiği sağlıklı tariflere buradan ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Türkiye Yüzme Milli Takımı’nda senelerce birçok başarıya imza attı ve Olimpik Aday Kadrosu’ nda yer aldı Psikoloji eğitimini Koç Üniversitesi’nde tamamladı. Boston Üniversitesi’nde ‘spor psikolojisi’ ve ‘klinik psikoloji’ yüksek lisans eğitimini burslu olarak tamamladı. Amerika’daki birçok üniversite ve kulüp takımıyla, performans artırma ve hedefe ulaşma konularında çalıştı. Association of Applied Sport Psychology (AASP) Türkiye’deki ilk ve tek temsilciliği, Birinci basamak bilinç altı yönetim uzmanı. Hem spor hem de klinik psikoloji uzmanı, Sporcu beslenmesi ve beslenme psikolojisi uzmanı, Türkiye Yüzme Milli Takımı Sporcusu (2003-2008), 13 Türkiye rekoru sahibi (100,200,400,800 metre serbest) Çanakkale Boğaz Maratonu genel klasman 1.si ve parkur rekoru sahibi,2003. Balkan 3.lüğü, Bulgaristan 2005. Avrasya Maratonu Bayanlar Kategorisi şampiyonluğu, İstanbul 2006 (Genel Klasman 2.si)