Ana sayfa Beslenme Yağ Yakımı ve Doğru Nefes Alıp Verme

Yağ Yakımı ve Doğru Nefes Alıp Verme

6729
PAYLAŞ

İnsanoğlunun
yemek yemeden yaşama süresi
birkaç hafta iken
nefes alıp vermeden
yaşama süresi
birkaç dakikadır

Soluk alıp verdiğimiz sürece yaşam devam eder. Nasıl ki yeterli ve dengeli beslenme; kaliteli yaşam yollarını bulmada ve kilo kaybında sizlere büyük katkı sağlıyorsa, aynı şekilde; doğru nefes alıp verme de bir yandan yağ yakılmasını hızlandırırken diğer taraftan uzun yaşam kapılarını size açar.

Eğer siz
hatalı nefes alıp veriyorsanız
vücuttaki zehirli maddeleri
dışarı atamazsınız

shutterstock_271337105Vücutta günde yaklaşık 15-20 milyar ölü hücre kalıntısı taşınıyor. Vücudun tüm bu yüklerin üstesinden gelebilmesi için, kanın yeterli oksijeni organ ve dokulara taşıması gerekir. Dolayısıyla lenf sistemi de çok iyi çalışacak ki, bu kadar büyük hafriyatı atabilsin. Lenf sisteminin iyi çalışması için iyi bir solunuma gereksinim vardır. Kanımızın oksijenle yüklenmesi nefes alma ile gerçekleşir.

Doğru ve bilinçli nefes alma
kanınızın oksijenle yüklenmesini sağlar
ayrıca hem lenf sisteminin
hem de kan dolaşımının
düzenini sağlar

shutterstock_257882039

 

BEYİN VE OKSİJEN İLİŞKİSİ

 • Beynin hücrelerinin beslenmesi diğer hücrelerden farklıdır.
 • Beyin; enerji kaynaklarından sadece glikozu ve onunla birlikte oksijeni kullanır.
 • Beyne giden kanda oksijen miktarı azaldığında beyin glikozu kullanamaz.
 • Bunun sonucunda geç algılama, yavaş hafızaya kaydolmalar görülür.
 • Bütün sistemin anahtarı olan beynin daha verimli çalışabilmesi, oksijen sayesinde oluyor.

GÜNDE NE KADAR 
HAVA SOLUMALIYIZ?

 • Dinlenme halinde bir kişi dakikada ortalama olarak 12-15 defa nefes alıp verir.
 • Her nefes alıp vermede 500 mililitre hava solunur.
 • Dakikada litre olarak 6-8 litre hava alıp verilir.
 • İnsan vücudu 250 mililitre oksijen ile 200 mililitre karbondioksit gazını 1 dakikada alıp verir.
 • Günde yaklaşık olarak 9.000-12.000 litre hava alınıp verilir.
 • Egzersiz yaptığınızda bu daha da çoğalır.
 • Bu kadar büyük bir hava kitlesini nasıl ekonomik solumalıyız, bunu çok iyi bilmemiz gerekir.
  YAĞ YAKMANIN BİLİNMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ KURALLARI NELERDİR?

 

shutterstock_63265765-640x331

 

 

 

YÜRÜYÜŞ SÜRESİNİN YAĞ YAKIMINA ETKİLERİ NELERDİR?

shutterstock_152290304.

 

HALUK SAÇAKLI

Bilim Doktoru & Kaliteli Yaşam Danışmanı
www.haluksacakli.com
İletişim: Tel: 0212 608 00 94
Mail: [email protected]
Twitter: [email protected]
Facebook: [email protected]

Uzmanlarımızın hazırladığı antrenman programlarına buradan ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
RİZE “ÇAYELİ” kütüğüne kayıtlı olan HALUK SAÇAKLI ;16.01.1957 yılında İSTANBUL’da doğdu. LİSANS EĞİTİMİ; 1975 – 1979 Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA EĞİTİMİ; 1985 – 1990 Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü “Spor Sağlığı” ABD. DOKTORA TEZİ; “Üniversite gençlerinde “OBEZİTE’NİN” egzersiz ve diyet yoluyla giderilmesi” AKADEMİK KARİYER: 1979 – 1988 Marmara Üniversitesinde ”Sporcu Sağlığı ve Beslenme” 1988 – 1997 arası İstanbul Teknik Üniversitesinde “Sağlıklı Zayıflama Teknikleri” 2007 – 2008 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda “Sağlık Davranışı ve Beslenme” 2009-2012 öğretim yıllarında Haliç Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda "Sporda Beslenme" "Sporda Beslenme ve Ergojenik Yardım" derslerini Öğretim Görevlisi olarak verdi. Yayınlanmış Kitaplar; - 1992 “Sağlıklı Yaşamak için... Bilimsel Yollarla Zayıflama” Berkay Matbaacılık, İSTANBUL - 1995 “Futbol Ders Kitabı” Beslenme ve Sporcu Beslenmesi bölümünü yazdı. İstanbul Teknik Üniversitesi Yayınları, İSTANBUL - 2002 “Sağlıklı Yiyerek Zayıflayalım” Marie Claire Etam A.Ş, ESKİŞEHİR - 2004 “Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam” kitabı Kelebek yayınevi, İSTANBUL - 2010 “Kaliteli Yaşam Yürüşleri” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2011 “Oruç Ve Sağlık” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “ Gençlerde Kilo Kontrolü Ve Önlenmesi” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “Yaşlanmayı Nasıl Geciktiririz?”Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2013 “ Zayıflarken Ölmeyin” “Zayıflarken Mutlu Olun”...Mercek Yayıncılık İSTANBUL DİĞER; Çok sayıda yayın ve makaleleri yurtiçi ve yurtdışı bilimsel kongrelerde tebliğ edildi ve bilimsel dergilerde yayınlandı. Çeşitli basın organlarında dengeli beslenme, bilinçli egzersiz ve kaliteli yaşam ile ilgili yazılar yazdı. 1000’i aşkın değişik T.V kanallarında konusuyla ilgili bilimsel sohbet konuşmalarına katıldı. Binlerce kişinin yaşam tarzını değiştirdi. "Sporcu Beslenmesi" konusunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün denetiminde; çeşitli Federasyonların eğitim –sağlık kurullarında ve antrenörlük kurslarında eğitimci olarak uzun yıllar görev yaptı. UZMANLIK ALANINDA GÖREV ALDIĞI KURUMLAR; - Marmara Üniversitesi - İstanbul Teknik Üniversitesi - Transmed Kliniği (Uluslararası Estetik Merkezi) - Şu anda kendi kurumu olan “Haluk SAÇAKLI Kaliteli Yaşam & Danışmanlık”, şirketinde 1999 yılından itibaren "Kalıcı kilo denetimi,kaliteli yaşamı,iş verimini artırmayı,doğru nefes alıp vermeyi ve öğrencilerimizin ders –sınav başarılarını artırabilme" ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.