Ana sayfa Sporun Faydaları & Soru-Cevap Dopingsiz Doğal Vücut Geliştirmenin Sırları

Dopingsiz Doğal Vücut Geliştirmenin Sırları

6063
PAYLAŞ

Doping maddesi kullanmadan, vücudumuzun ulaşabileceği formu, beslenme, periyotlanmış antrenman programı, zamanlama ve doğru supplement seçim ve kullanımı ile uzun süre koruyabiliriz.

Doping, sporcunun yarışma sırasında fiziksel ve zihinsel performansını arttırmak amacı ile “Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)” tarafından shutterstock_134609585yasaklanmış maddeler olarak tanımlanır. Doping kullanımı haksız rekabete yol açarken sporcu sağlığında kısa ve uzun süreli bozulmalara, hatta ölümlere sebebiyet verebilmektedir. Özellikle sporcular tarafından en çok kullanılan erkeklik hormonu benzeri maddelerin tümör, karaciğerde fonksiyon bozukluğu, kalp krizi ve kısırlık gibi rahatsızlıklara neden olduğu bilinmektedir.

Doğal Vücut Geliştirme, Günümüzde birçok besin ürününde yapay maddeler bulunmakta. Bu yapay maddelerin vücudumuza girişini önleyebilmek için shutterstock_128572196şehir merkezlerinden uzaklaşarak, köy ortamlarında, kendi elimizle ektiğimiz, suladığımız organik ürünler yetiştirmeli ve bu ürünleri tüketmeliyiz. Bu şekilde bir gıda tüketimi kulağa çok hoş gelse de pek mümkün değil. Fakat biz yine de elimizden geldiğince organik ürünleri temin etmeye çalışarak sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Doğal vücut geliştirme yaparken karşılaşacağınız en büyük sorun nefsinize hakim olamamaktır. Spor salonlarında sizinle aynı zamanda çalışmaya başlamış, hemen hemen kilosu size yakın bir kişinin yaklaşık 3 ay sonra, siz 50 kg bench press egzersizi yapabiliyorken, onun 100 kg kadar bir ağırlıkla oynaması, görsel olarak da sizden bir anda öne çıkabilmesi sizi strese ve komplekse sokacaktır. Bu durum başkaları tarafından kulağınıza doping düşüncelerinin fısıldanmasına sebebiyet verecektir. Bu tarz bir durumla karşılaştığınız zaman, aynanın karşısına geçip kendinize bir bakın. Siz bu geçen süre içerisinde bir ilerleme kaydetmiş misiniz ? Eğer kaydetmişseniz kendinizi takdir edin ve yolunuza devam edin. Çünkü en büyük rakibiniz sizsiniz. Şunu da bilmelisiniz ki

kolay kazanılan her şey kolay kaybedilir.

Peki İlerleme Göremediysek Ne Yapmalıyız?

Birinci adım tekrardan hedefinize nasıl ulaşabileceğinizi araştırmanız olmalı. Bu yolda yeterince konsantre misiniz? Antrenmanlarınızı yeterince disiplinlishutterstock_185438888 bir şekilde mi gerçekleştiriyorsunuz? Beslenmedeki eksiklikleriniz nelerdir? Yeterince dinlenip verimli uyku uyuyor musunuz? Eğer kullanıyorsanızkullandığınız besin takviyelerini doğru miktarlarda ve doğru zamanlarda mı alıyorsunuz? Bu soruları kendinize sormalı ve cevabını bulmaya çalışmalısınız. Cevabını bulamıyorsanız mutlaka bu konuda eğitim almış uzman kişilere başvurmalısınız.

Doğru ve bilinçli bir şekilde, sabırla inşa edilen bir vücut, hızlı, sağlıksız ve yasal olmayan yollarla inşa edilen vücut kadar hacimli, parçalı, büyük ve göz doldurucu olabilmesi için uzun bir süreye ihtiyaç duyar. Fakat spora ara verildiğinde kaybı çok az olur. Yılın 365 günü sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir psikolojik yapıda, aynı formda, biraz daha fazla efor sarf ederek koruyabileceğiniz ve hatta geliştirebileceğiniz bir vücuda sahip olabilirsiniz. Fakat doping kullanıldığı zaman, kişinin vücudu sadece bir dönem normalde olabileceği boyutların iki katı büyüklüğünde ve daha önce hiç görmediği kassal derinliğe sahip olacaktır.

shutterstock_246665722Doping kullanılması sağlığa zarar vereceğinden o muhteşem formu uzun süre korumak mümkün olmayacak ve doping kullanımı bırakıldığında oldukça geriye gidilir. Bu durumda yaşanan depresyon, motivasyon düşüklüğü, bu maddelere bağımlılığı teşvik ederek bir sonraki seferde daha fazla doz kullanımına itecektir. Böylelikle fiziksel sağlığın dışında psikolojik rahatsızlıklar da ortaya çıkacaktır.

Sıkı, yeterince fit, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için ihtiyacınız olan sabır, irade, kararlılık, doğru beslenme ve supplement planıdır

size göre en uygun düzenlenmiş sıkı ve şiddetli bir antrenman programı, hedefe giden yolda size yardımcı olacaktır. Bu yola girmişseniz size yolu gösterecek olan profesyonel kişilere yönelmelisiniz.

 

 

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Hacettepe Üniversitesi Spor bilimleri ve Teknolojisi bölümünden mezun oldu. 18 yaşına kadar tekvando ve basketbol dallarında aktif spor hayatına devam etti. Atletizm’ de “Yüksel Atlama” dalınd, “Avrupa 3.lüğü” nü kazandı. Profesyonel Fitness Model. 2013 yılında Men’ s Physique kategorisinde Ankara ve Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 2013 IFBB Men’ s Physique yarışmasında “Avrupa 2.liği” ni kazandı. Kıbrıs “Yakın Doğu Üniversitesi” nde öğretim görevlisidir. SH Fit ZONE isimli Fitness Marketi sistemini kurmuştur.