Ana sayfa Başarı Hikayeleri Duygu Bedeni, Beden de Duyguyu Etkiler

Duygu Bedeni, Beden de Duyguyu Etkiler

569
PAYLAŞ

İnsan kimi zaman içinde bulunduğu ruh haline anlam veremez. Bazen birden bire durağanlaşır ve tüm enerjisi kaybolur. Ne kadar enerjik olmaya çalışsa çaba harcasa da bunu başaramaz. Bazen doğru ya da yanlış anlamlar yükler ve bu yüzden oldu diye kendimize yönlendirme yaparız. Bu durumdan çıkamamak fiziksel ve ruhsal olumsuz etkilenmemize neden olur. Kendimize ve çevremize zarar vermeye başlarız. Kimi zaman kısa süreli kimi zamansa günlerce bu durumdan kurtulamayız. Tabii ki, hiçbir şeyde olmadığı gibi bu durum da sebepsiz gerçekleşmez. Mutlaka yaşamakta olduğumuz durumun bir nedeni vardır. Tek sorun bu nedenin ne olduğu hakkında bir bilgimiz yoktur.

Bilinen bir gerçek var ki, o da; duyuların bedeni etkilediğidir. İnsanlar duygusal olarak sorun yaşadıklarında hemen fiziksel durumlarından ve yüz hallerinden içinde bulundukları ruh halini anlarız. Üzgün ya da mutsuz olan birinin omuzları düşer, boynu bükülür, yüzü hüzünlenir, sesi buruklaşır, hareketleri yavaşlar, gözlerinin ışıltısı azalır ve dışarıdan bakıldığında dahi mutlu olmadığı hemen anlaşılır. Bazen hiç görmediğimiz halde sadece telefonla konuşurken dahi arkadaşımızın ya da yakınımız olan birinin mutsuz olduğunu anlar ve “Neyin var?” diye sorarız. Çünkü tanıdığımız birisinin mutsuz olduğunu anlamak için yanında olmamıza gerek yoktur. Onun sesini duymak bile mutsuz olduğunu anlamaya yeter. Tanıdığımız bildiğimiz insanlar da bizim sesimizden ya da fiziki durumumuzdan nasıl bir ruh halinde olduğumuzu hemen anlarlar. Ne kadar bir şeyim yok desek de kimse buna inanmaz, tamam der geçiştirirler.

Poise
Poise

Kimi zaman fiziki ve ruhsal durumumuzun farkında olsak da çoğu zaman bu durumdan biz de bi haber yaşarız. Ruh halimiz düzeldiğinde fiziksel durumumuz da değişir ve düzgün bir hal alır. Ruhsal durumumuz nasıl ki fiziğimizi etkiliyorsa, fiziksel durumumuz da ruh halimizi doğrudan etkiler. Eğer kişi ruh halini değiştiremiyor ve bir türlü kendini toparlayamıyorsa, o zaman fiziki durumunu değiştirerek ruh halini de değiştirebilir. Çünkü; ruh ve beden uyum içerisinde olmak durumundadır. Ben çok mutsuzum diyen ama yüzü gülen birini göremeyeceğiniz gibi, omuzları düşmüş, yüzü hüzünlü, sesi ağlamaklı birinin de bugün çok mutluyum dediğini göremezsiniz. Görsek dahi bunun doğruluğuna inanmayız. Kişi mutlaka sıkıntısını ya da hüznünü saklamaya çalışıyordur.

mutluluk

Fizikte bir kural vardır; aynı anda aynı noktalara birden fazla cisim değemez. Sadece tek bir cisim değer. Aynı bu kural gibi insan beyninde de aynı anda iki duygu ya da iki düşünce aynı anda bulunamaz. Bir duygu gitmeden başka bir duygu, bir düşünce gitmeden başka bir düşünce olamaz. Bu nasıl ki bir kuralsa, duygu ve bedenin uyum içerisinde olması da bir kuraldır. Eğer fiziki durumumuzu değiştirmeyi başarabilirsek ruhumuz bu duruma ayak uydurmak durumunda kalır. Kişi ne kadar mutsuz ya da hüzünlü olursa olsun, aynaya bakarak tebessüm eder ve bunu yaklaşık iki dakika boyunca sürdürebilirse gerek yüz hatlarının aldığı kas durumu, gerekse bu tebessüm halinde normal şartlarda güzel bir an veya duygu yaşanması gerektiğini bilen beyin hemen mevcut durumunu değiştirir. Güzel anları ya da hatıraları hatırlamaya başlar. Kasların aldığı durumdan dolayı vücut mutluluk hormonu salgılamaya başlar. Kısa bir süre sonra kişi ruh halinin de değiştiğini görür. Bu etkileşim bir süre sonra etkisini kaybeder ve kişi eski ruh haline döner. Hemen bu noktada tekrar aynı sistem uygulanır ve kısa sürede mutlu bir ruh haline gelinir. Bir kaç kez aynı durum tekrar edildikten sonra, kalıcı bir enerji ve mutluluk hali ortaya çıkar. Eğer aklımızdan geçenlerin farkında olmayı başarabilirsek onları kontrol etmesini de başarır ve hayatı çok daha güzel yaşayabiliriz. Unutmayalım ki, sahip olduğumuz bedenin patronu biziz ve ne yapması gerektiğini biz söylüyoruz. Kendini kontrol etmeyi başaramayan bir insan, başkalarını da kontrol edemez. İç disiplin başarının anahtarıdır.

Mutlu bir ay geçirmeniz dileğiyle.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Fırat Çakır - Sağlıklı Yaşam Koçu Fırat Çakır, 2009 yılından beri kişisel gelişim sektöründe hizmet vermektedir. İngiltere UK Coaching Academy'den Yaşam Koçluğu ve NLP Eğitimlerini almıştır, aynı zamanda IFBB sertifikalı Fitness Eğitmenidir. Aralarında politikacıların, gazetecilerin, akademisyenler ve sanatçıların da olduğu birçok kişiye yaşam koçluğu yapmış ve yapmaktadır. Nişantaşı'ndaki FÇ Akademide, eğitimler vermekte, birbirinden değerli yaşam koçları ve NLP uzmanları yetiştirmektedir. Üniversite seminerlerine katılmakta ve her yıl 15.000'den fazla öğrenci ile buluşmaktadır. "Ben Sadece Kilo Verecektim, Hepsi Bu" "Kilonuzu Siz Belirleyin" "Uykuya Dair Her Şey" "Kıyamet" "Sağlıklı Yaşa Kariyerin Olsun" isimli kitapları bulunmaktadır.