Ana sayfa Beslenme İştah Nasıl Kontrol Edilir?

İştah Nasıl Kontrol Edilir?

2542
PAYLAŞ

Beynimizde
açlık ve tokluğu
kontrol eden merkezler vardır
Tokluk merkezinin
hasara uğramasında
veya
açlık merkezinin
aşırı uyarılmasında
açlık duygusu artar ve
aşırı yemeye yöneliriz

Yemeye başlama bir çeşit öğrenilmiş, bilinçaltına yerleşmiş olaydır. Bu nedenle, insanlar gerçek açlık dediğimiz mide açlığını hissetmeden de yemek yiyebilmektedir. Örnek verecek olursak; karnınız tok iken bir pastanenin önünden geçtiğinizde, gözle görüp bir de kokuyu alınca duygusal açlığa yenik düşebilirsiniz.

shutterstock_281515652Yemeğin sonlandırılması fizyolojik bir olaydır. Yemek yenilince; mide şişerek gerilir, bağırsaklardan salgılanan bir takım hormonlar doygunluk hissi yaratır ve yemeğe son veririz.

 Açlık: İçten gelen, istem dışı uyarılar.
Tokluk: Doyma noktası.
 İştah: Her ikisinin arasındadır, herkeste farklıdır ve çok hassastır.

Yine bir örnekle bakalım: 

 • Ayağımızı  merdivenin 1. basamağına attığımızda açlık.
 • Ayağımızı kaldırdığımız süre iştah.
 • 2. basamağa değdiği an ise tokluktur.

YEMEKOLİZM: Açlık ya da tokluğu gösteren bedensel uyarılara aldırış etmeden yemek yemeye yemekolizm adı veriliyor.shutterstock_130915880

DUYGUSAL AÇLIĞA İTEN
OLUMSUZ ETKENLER

 • Kendisiyle barışık olmayan, kendisine sevgi duymayan kişiler.
 • Kişinin kendisine olan saygısının azalması ve öz güven eksikliği.
 • Öfke, endişe, hüzün ve sevinç anında kişiyi yeme ataklarına yönlendirir. Tok olmasına rağmen duygusal açlığa karşı kapılarını ardına kadar açarlar.

  DUYGUSAL AÇLIK

  Ağız açlığı dediğimiz psikolojik açlıktır. Tonlarca yesek bile doyuramayız. Zaten duygusal açlığı dünyada doyuran insanoğlu da bugüne kadar görülmemiştir.

  GERÇEK AÇLIK

  Mide açlığı dediğimiz fiziksel açlıktır. Bu açlığı doyurmak oldukça kolaydır.

shutterstock_235998814

İŞTAH KONTROLÜ İÇİN
NELER YAPILABİLİR?

 • Doğru zamanda, doğru yiyeceği tüketin.
 • Yeterli ve dengeli beslenin.
 • 3 ana, 3 ara öğün tüketin.
 • Öğün atlamayın.
 • Her ana öğünde 4 temel besin grubunu tüketin.
 • Glisemik indeksi düşük karbonhidratları tercih edin.
 • Liften zengin beslenin.
 • Her lokmayı 20-25 kere ağzınızda çiğneyin.
 • Yemeği yavaş yavaş 12-18 dakikada tüketin.
 • Yemek sonrası hemen tatlı yemeyin.
 • Vücudunuzun ihtiyacı kadar olan kaloriyi alın.
 • Proteinler tokluk hissini artırır.
 • Yağlı yemekler, yemeğin tadını arttırdığı için iştahı açar.

  Korkmayın
  gerçek açlığınızı doyurduğunuz an
  duygusal açlık sizi rahatsız etmez


  HALUK SAÇAKLI
  Bilim Doktoru & Kaliteli Yaşam Danışmanı
  www.haluksacakli.com
  İletişim: Tel: 0212 608 00 94
  Mail: [email protected]
  Twitter: [email protected]
  Facebook: [email protected]

 

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
RİZE “ÇAYELİ” kütüğüne kayıtlı olan HALUK SAÇAKLI ;16.01.1957 yılında İSTANBUL’da doğdu. LİSANS EĞİTİMİ; 1975 – 1979 Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA EĞİTİMİ; 1985 – 1990 Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü “Spor Sağlığı” ABD. DOKTORA TEZİ; “Üniversite gençlerinde “OBEZİTE’NİN” egzersiz ve diyet yoluyla giderilmesi” AKADEMİK KARİYER: 1979 – 1988 Marmara Üniversitesinde ”Sporcu Sağlığı ve Beslenme” 1988 – 1997 arası İstanbul Teknik Üniversitesinde “Sağlıklı Zayıflama Teknikleri” 2007 – 2008 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda “Sağlık Davranışı ve Beslenme” 2009-2012 öğretim yıllarında Haliç Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda "Sporda Beslenme" "Sporda Beslenme ve Ergojenik Yardım" derslerini Öğretim Görevlisi olarak verdi. Yayınlanmış Kitaplar; - 1992 “Sağlıklı Yaşamak için... Bilimsel Yollarla Zayıflama” Berkay Matbaacılık, İSTANBUL - 1995 “Futbol Ders Kitabı” Beslenme ve Sporcu Beslenmesi bölümünü yazdı. İstanbul Teknik Üniversitesi Yayınları, İSTANBUL - 2002 “Sağlıklı Yiyerek Zayıflayalım” Marie Claire Etam A.Ş, ESKİŞEHİR - 2004 “Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam” kitabı Kelebek yayınevi, İSTANBUL - 2010 “Kaliteli Yaşam Yürüşleri” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2011 “Oruç Ve Sağlık” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “ Gençlerde Kilo Kontrolü Ve Önlenmesi” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “Yaşlanmayı Nasıl Geciktiririz?”Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2013 “ Zayıflarken Ölmeyin” “Zayıflarken Mutlu Olun”...Mercek Yayıncılık İSTANBUL DİĞER; Çok sayıda yayın ve makaleleri yurtiçi ve yurtdışı bilimsel kongrelerde tebliğ edildi ve bilimsel dergilerde yayınlandı. Çeşitli basın organlarında dengeli beslenme, bilinçli egzersiz ve kaliteli yaşam ile ilgili yazılar yazdı. 1000’i aşkın değişik T.V kanallarında konusuyla ilgili bilimsel sohbet konuşmalarına katıldı. Binlerce kişinin yaşam tarzını değiştirdi. "Sporcu Beslenmesi" konusunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün denetiminde; çeşitli Federasyonların eğitim –sağlık kurullarında ve antrenörlük kurslarında eğitimci olarak uzun yıllar görev yaptı. UZMANLIK ALANINDA GÖREV ALDIĞI KURUMLAR; - Marmara Üniversitesi - İstanbul Teknik Üniversitesi - Transmed Kliniği (Uluslararası Estetik Merkezi) - Şu anda kendi kurumu olan “Haluk SAÇAKLI Kaliteli Yaşam & Danışmanlık”, şirketinde 1999 yılından itibaren "Kalıcı kilo denetimi,kaliteli yaşamı,iş verimini artırmayı,doğru nefes alıp vermeyi ve öğrencilerimizin ders –sınav başarılarını artırabilme" ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.