Ana sayfa Çekici / Bakımlı Olma Ekeklerde Saç Dökülmesi Nedir ve Saç Ekimi Nasıl Olur?

Ekeklerde Saç Dökülmesi Nedir ve Saç Ekimi Nasıl Olur?

358
PAYLAŞ

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedir?

Erkekler, hayatlarının belli bir dönemlerinde saç dökülmesi problemiyle yüzleşir. Bu durum yaş ilerledikçe artarak devam edebilir.

Androgenetik Alopesi, erkeklerde en sık rastlanan saç dökülmesi türüdür.

Bu tip saç dökülmesinde, alın veya baş orta bölümünde belirgin bir şekli takip eden aşamalı saç kaybı gözlemlenir.

Bunun nedeni DHT’ye karşı genetik hassasiyettir. Bu hormona karşı hassasiyet ne kadar güçlü ise saç kaybı o derece hızlı seyreder.

Saç telleri önce incelir, rengi açılır ve sonunda saç kökü tamamen yok olur. Saç dökülmesine karşı alınabilecek öncelikli önlemlerden PRP ve Mezoterapi ile saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Bunun yanında kullanılacak içinde minoxidil bulunan ilaçların kullanımıyla desteklenebilir.
yorgunluk

PRP:

Plateletten zengin plazma olarak da bilinen PRP, kendi kanımızdan elde edilen bir çeşit biyolojik ilaçtır.

Plateletten zengin plazma sıvısı trombosit kaynaklı otolog proteinler ile karıştırılarak saçların seyrekleştiği bölgeye uygulanır.

PRP tedavisi için öncelikle hastadan 10 cc kadar kan alınarak trombositlerin ayrıştırılması için bir laboratuvar çalışması yapılır.

Tromositler doku tamirinde önemli bir rol oynayan doku enzimi ve besleyici faktörler içerir.

Uygulandığı bölgede gençleştirici ve canlandırıcı bir etki yaratır. Bu yöntemde hastanın tamamen kendi kanı kullanıldığı için vücudun alerjik bir tepki vermesi beklenmez.

Uygulanacak bölgenin büyüklüğüne göre seanslar belirlenir. PRP saç dökülmesine karşı kullanıldığı gibi saç ekimi sonrasında saç köklerinin hızlı iyileşmesi için de kullanılmaktadır.

Saç köklerinin işlem sonrasında daha canlı olması ve ekimin en az hasarla tamamlanmasında PRP önemli bir rol oynar.

PRP 3 ya da 6 seans uygulanacak bölgenin büyüklüğüne göre uygulanmalıdır.

Seansların bitiminde sonucun uzun süreli alınabilmesi için yılda en az bir kez tekrarlanması gerekir. Seanslar 1 saat sürer.

shutterstock_221627599

Saç Mezoterapisi:

Saç dökülmesi tedavisinde sıklıkla kullanılan saç mezoterapisi vitamin, antioksidan ve kan dolaşımını hızlandırıcı ilaçların karışımının saç köklerine enjeksiyon yöntemiyle uygulanmasıdır.

Saç köküne dışarıdan uygulanan sprey ya da ilaçların etkileri cildin dermiş tabasında bulunan saç köklerine etkisi sınırlıdır.

Mezoterapi, saç kökünden eksik olan maddelerin saç köküne direk olarak vermesiyle etkisini hemen göstermesini sağlar.

Saç mezoterapisi, saç dökülmesini tedavi amaçlı bölgesel şekilde uygulanır. stenilen bölgede hücre metabolizmasını uyararak saç dökülmesini durdurmaya, var olan saçların kalitesinin artırmaya ve saç uzamasını aktif hale getirmeye etki edecektir.

Saç Mezoterapisi uygulamasında kullanılan karışım içeriği kişinin ihtiyaçlarına göre düzenlenebilmektedir.

Karışım içeriğini oluşturan maddeler; kan dolaşımını arttırıcı damar genişleticiler, bağ dokusu yenilenmesini sağlayıcı maddeler, vitamin B5 ve biotin olarak sayılabilir.

İşlem yaklaşık 20-25 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Seanslar haftada bir olarak uygulanır ve dökülme derecesine bağlı olarak toplam 6-8 seansta sonlanır.

Saç Ekimi

Saç ekimi, yok olmuş saç köklerini geri kazanmanın kalıcı çözümüdür.

Kalıtsal ya da dış etkenlere bağlı olan saç dökülmesi sonucu saç köklerinin yok olması, buna bağlı oluşan kelliğin kalıcı çözümü olarak 90’lı yıllardan beri en çok tercih edilen cerrahi girişimdir.

sac-1 sac-2

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi foliküler ünite verilen saç kökü demetlerinin verici alan yani iki kulak arkasında bulunan ense bölgesinden alınarak saçlanması istenen bölgeye nakli işlemidir.

Saç ekimi sanılanın aksine karışık bir girişimdir.

Ekilen saçın doğal gözükmesi ve verici alana zarar verilmemesi saç ekimi girişiminin vazgeçilmezidir. Bu yüzden konusunda uzman bir ekip ve doktor ile gerçekleştirilmesi gerekir.

Saç ekimi girişimi iki farklı yöntemle yapılabilir. FUE yani foliküler unite ektraksiyonu ile saç ekimi ve FUT yani foliküler unite transplantasyonu yöntemi olarak ikiye ayrılır.

Hastanın saç kalitesine göre belirlenebilen bu iki yöntem arasındaki en önemli fark FUE yönteminde motor yardımıyla köklerin tek tek alınması, FUT yönteminde ise verici alandan şerit halinde alınan parça ile kaliteli ve ya kalitesiz tüm köklerin alınmasıdır.

FUT yönteminde ensede alınan parça sonucu bir iz kalır. Fakat FUE yönteminde bu iz kalmaz ve hastayı rahatsız edecek bir görüntünün oluşması engellenir. Bu yüzden, 90’lı yılların başında kullanılan FUT yöntemi ile saç ekimi yerini FUE yöntemine bırakmıştır.

FUE

FUT

Saç kökü yani greftler verici alandan tek tek mm’lik uçlu motor yardımı ile alınır. Alım sırasında greftlerin kalitelileri seçilir. FUE yönteminde verici alanın zarar görmemesi için çok dikkatli çalışılmalıdır.

Verici alandan şerit halinde parça alınır. Şerit üzerindeki kaliteli ya da kaliteiz olan greftler saç ekiminde kullanılmak üzere hemşireler tarafından ayrılır.

Verici alanda iz kalmaz.

Verici alanda alınan şerit kadar iz kalır.

Saç, saç ekimi öncesinde tıraş edilir.

Saçın tıraş edilmesine gerek yoktur.

İstenirse vücuttaki kıllar ve sakaldan alınan kökler de saç ekiminde kullanılabilir.

Sadece ense bölgesindeki saç kökleri kullanılabilir.

Ciltten herhangi bir parça çıkartılmadığından hiç bir gerginlik olmaz.

İlk 10 gün alınan parça dolayısıyla ensede gerginlik hissi olur

 

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Bütünsel bakış açısı ile farklı branşları bir arada bulunduran Quartz Clinique Kasım 2015’te Nişantaşı’nda kuruldu. Plastik Cerrahi & Medikal Estetik, Diş Sağlığı ,Kadın Doğum ve Anti-Aging tedavilerin alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından uygulandığı kliniğimizde sağlığınız ve mutluğunuz için çalışıyoruz , gelişen sağlık sektörü hizmetlerini, yurtdışından ve yurtiçinden gelen hastalarına en iyi şekilde yapacak anlayışla sunmak istemekteyiz. Her zaman yenilikçi, farklı ve kişiye özel çözümler sunmayı ilke edinen kliniğimizde vizyonumuz Türkiye ve Dünya’da sağlık sektöründe güvenilir, saygın ve her yaşta ve cinsiyette tercih edilen bir sağlık kuruluşu olabilmek ve kaliteli hizmeti ve doğru fiyat politikasını topluma başarıyla yayabilmektir.