Ana sayfa Antrenman Endişe Etmeyin Cihazlar Sizi Yemez!

Endişe Etmeyin Cihazlar Sizi Yemez!

475
PAYLAŞ

“Spor salonuna kaydımı yaptırdım, yarın ilk kez gideceğim, ölçümlerim alınacakmış, antrenman programı yazılacakmış. Ben cihazların hiçbirini kullanmayı bilmiyorum, ne olur yardım edin!”

Evet belki de birçoğumuz aynı endişeleri yaşadık. Salona girdiğimiz ilk gün herkesin bizi izlediğini, tüm gözlerin üzerimizde toplanıp sanki insanların hakkımızda “Bakalım, şimdi hangi hareketi yanlış yapacak” dediğini duyar gibi olmadık mı? Başladığınız ilk günü hayal edin, turist gibi her şeyi ilk kez görüp, “Şimdi ne olacak?” diyerek hayretle etrafı izliyordunuz. Her an bir yardım elinin uzanmasını, bir an evvel bu korku ve endişelerden kurtulmayı istemediniz mi? İki setiniz kalmasına rağmen, yıllardır salon tozu yutmuş abinin “Kaç setin kaldı?” sorusuna “Bitti benimki” yanıtını vermediniz mi? Aynı düşünceleri paylaştığımızın farkındayım. Uzun zamandır spor yapan biri de olsanız, henüz dün, bir spor merkezine kayıt yaptırmış ya da yaptıracak da olsanız, aynı duyguları yaşadık ya da yaşayacağız.

gym

 Peki ne yapmak gerekiyor?

Tüm spor severlerin ya da sporu sevmek için yol arayan herkesin ortak bir amacı ya da amaçları var.
Bunları,

  • kilo vermek
  • kilo almak
  • form tutmak
  • vücut geliştirmek

diye sıralayabiliriz.
Yıllardır spor mu yapıyorsunuz? O zaman siz de fark edersiniz, spor salonunda korkulu gözlerle bakan arkadaşı. Gerçek bir spor sever olarak onlara dostça yaklaşmanız gerekiyor ya da bakışlarınızla “Evet, sen de yaparsın. Herkes bu ilk günü yaşadı. Daha iyisini yapabilirsin.” diyebilirsiniz. Samimi yaklaşımınız, belki de o kişinin hayatını her daim sporla geçirmesine vesile olacaktır.

Body_Building_Man

Tam tersini düşünmek bile ürkütücü. “Yeni mi başladın? Belli ki yapamıyorsun. Bırak bence, bir daha gelme.” diyen bakışlar, kişiyi hayatı boyunca bir daha spor yapmamaya sürükleyebilir.“Antrenörler yardımcı olacak mı?”

Anadolu’da bir spor merkezi işletmecisi olarak yıllarca aynı konu üzerinde durdum. İnsanların spor merkezlerini neden tercih etmediği konusunda anketler ve istatistikler çıkardım. Sonuç biraz korkutucuydu, en başta bahsettiğim gibi insanlar amaçları doğrultusunda spor merkezlerine gelmek istiyor ama yaşadıkları endişeler önlerine set çekmiş durumdaydı.

Hepsinin ortak sorusu “Antrenörler yardımcı olacak mı?” Gerçek sorunu tespit ettikten sonra onları spor merkezine getirmenin yollarını aramaya başladım. Konuya bu kadar uzak ve endişeli insanlar için neler yapılabilirdi?

Hemen stratejiler belirledik ve insanlara arkadaşı ile beraber gelip iki gün deneme yapabilecekleri kuponlar vermeye başladık. Kalabalık eğitmen kadromuzun vermiş olduğu avantaj ile spora gelen herkese güler yüzlü bir antrenör tahsis ederek ilk adımı attık. Cihazların tamamını tanıtıp yapılması gerekenleri en kolaya indirgeyerek, bu işin bu kadar zor olmadığını kanıtladık.

mp3

 

Fitness Life Club

Daha sonra, olumlu dönüşler ile üye sayımız kısa sürede iki katına çıktı. Aslında kulübümüz bir akademiyi andırıyordu. İnsanlara, aldığımız eğitimler doğrultusunda, sağlıklı yaşamın yollarını anlatıyor, nasıl beslenmeleri, ne kadar uyumaları ya da nerede, nasıl egzersiz yapmaları gerektiğini öğretiyorduk. Fitness Life Club ekibi olarak yaptığımız araştırmalar ile sorunu saptadıktan sonra gerçekleştirdiğimiz eylem planı sayesinde, kişilerin endişelerini ortadan kaldırdık. Kayseri’de Fitness endüstrisinde hatırı sayılır bir gelişimin öncüsü olduk. Şehrimizdeki spor merkezleri sayısının 2 yıl gibi kısa bir sürede ikiye katlanmasında büyük rol oynadık. İnsanların, spor merkezlerini neden tercih etmediği sorusuna cevap ararken aslında çok daha büyük başarıların ortaya çıkmasını sağladık.
Hiç endişelenmeyin sevgili spor severler, içiniz rahat olsun, dışını biz hallederiz!

 

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
2013 Kayseri Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulu Antrenörlük Bölümü Mezunu olan Mehmet Pakır, Türkiye Yüzme Federasyonu 3.Kademe Kıdemli Yüzme Antrenörü, Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu 1.kademe Fitness Antrenörü, FÇA Academy & ST.Clements University Sertifikalı Fitness Antrenörü, Fitness Life Club İşletmecisidir.