Ana sayfa Beslenme Ev Antrenmanları Yapanların Protein Tozu Gibi Besin Takviyesi Kullanması Gerekir Mi?

Ev Antrenmanları Yapanların Protein Tozu Gibi Besin Takviyesi Kullanması Gerekir Mi?

1461
PAYLAŞ

Konu vücut geliştirme olunca akla ilk gelen sorulardan biri de protein tozu tüketimidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi sporcuların proteinden zengin beslenmesi gerekiyor ve bu protein miktarı ortalama vücut ağırlığının gramaj cinsinden 1,5 katına eşittir. Yani 75 kg ağırlığındaki bir sporcunun ihtiyacı olan protein günlük 112,5 g olarak hesaplayabiliriz. İşte sporcular bu ihtiyacı günlük diyeti ile karşılayamadığı zaman protein tozu kullanma yoluna gitmektedir.  Aslında günlük 100-150 gramlık protein ihtiyacını besinlerden sağlamak oldukça kolaydır.

Protein tozlarının en büyük özelliklerinden biri hızlı sindirime uğramalarıdır.  Profesyonel sporcular daha çok bu amaçla antrenman sonrasında protein tozu tüketirler. Spora yeni başlayanların özellikle ev antrenmaları uygulayanların protein tozu tüketmeleri maliyet / yarar ilişkisi açısından gereksizdir. Çünkü bu antrenmalar başlangıçta belirli bir eşiği geçmeyecek kadar hafif olduğu için kaslarda meydana getireceği deformasyon etkisi de düşük olacaktır. Tabi ki bu deformasyonun tamiri için de gerekli protein oranı nisbeten az olacaktır. Ancak ilerleyen aşamalarda sporcu bütçesine göre protein tozu kullanabilir. Ayrıca birey dilerse omega-3 ve multivitamin tabletleri de kullanabilir.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunudur. The Professional Advenced Personal Trainer (PROPTA- GFHC academy) bünyesinde, Fundamentals of Weight Training, Sports Nutrition Tech, Personal Training, Supplementist ve Personal Coach, eğitim ve sertifika programlarını tamamlamıştır. Klasik vücut geliştirmeyi, yeni taktiklerle evde uygulanabilir farklı çalışma modelleri ile zenginleştirmiş ve ev egzersizleri konusunda uzmanlaşmıştır.