Ana sayfa Açık Hava Egzersizleri En Çok Yaşanan Futbol Sakatlıklarına Karşı Önlemler!

En Çok Yaşanan Futbol Sakatlıklarına Karşı Önlemler!

1004
PAYLAŞ

EN ÇOK GÖRÜLEN
FUTBOL SAKATLANMALARI NELERDİR?
HANGİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR?

Bilindiği gibi futbol sakatlanmalarının %50-80 oranı ayak ve bacağı etkiler. Genellikle bacakta en sık sakatlanan bölgeler bilek, ayak, diz ve alt bacaktır.
Bacakta görülen sakatlanmaların %40-45’i bilek veya ayağı kapsar. Bu tür sakatlanmaların çoğu burkulma ve kasların zorlanmasından oluşur.

şubat 7 (2)

Genç sporcularda Osgood-Schlatter Hastalığı diz ağrısına sebep olan yaygın bir sebeptir. Sever’s hastalığı da topuk ağrısının yaygın bir sebebidir.

şubat 13 (1)

Alt bacakta kaval kemiğinin gövde kısmında görülen kırıklar çok yaygın olmamakla beraber, futbolda görülen en ciddi alt bacak travmasını temsil ettiği gibi iyileşmesi de kolay değildir. Genellikle ameliyattan sonra oldukça uzun bir fizik tedavi süreci ister.

şubat 1

Kafa sakatlanmaları ise futboldaki yaralanmaların % 4-22’sini oluşturur. Beyin sarsıntısı bu yaralanmaların % 2-3 oluşturur. En ciddi kafa sakatlanmaları çarpışma sonucu meydana gelir. Bu çarpışma diğer oyuncularla, kale direği, yer veya top ile olabilir.

Diz sakatlanmaları, bacakta  görülen sakatlanmaların  %25’ini oluşturmaktadır. Diz sakatlanmalarında en çok rastlanan ise  ACL denilen “orta çapraz bağ”  kopmasıdır.

şubat 8 (2)

AYAK BİLEĞİ SAKATLANMALARINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

İstatistiklerde gördüğünüz gibi, en sık rastlanan futbol sakatlanmaları ayak bileğinde görülmektedir. Sakatlanmalardan uzak durmak ve ayak bileğinizi güçlü ve sağlıklı tutmak için çalışılması gereken 3 önemli bölge vardır.Ayak bileğini destekleyen ve dengeyi sağlayan kasların sağlıklı olduğundan ve çalıştığından emin olunuz.

şubat 11

 Bu kaslar; ayak bileğinin sağlıklı ve kuvvetli olmasını sağlar.

  • Peroneus Longus
  • Peroneus Brevis
  • Peroneus Tertius kaslarıdır.

SAKATLIK OLUŞMASI DURUMUNDA

Size ince doku ve spor sakatlanmaları terapisi üzerinde eğitim almış iyi bir terapist bulmanızı tavsiye ederim.
Terapistiniz bu kaslardaki problemleri çözebilir ve kaslarınızın güçlü olmasını sağlayabilir.

şubat 2

Bilekteki tendonların güçlü olduğundan emin olunuz. (Peroneus Longus, Peroneus Brevis and Peroneus Tertius) Silindir Süngeri (http://www.spordunyasi.com/store/ProductDetails.aspx?productid=95354) kaslardaki tendonlara masaj yapmak için kullanabilir veya profesyonel bir terapistin size masaj yapmasını sağlayabilirsiniz.

tendonsBilekteki bağların iyi durumda olduğuna emin olun eğer bileğinizin sınırlı bir hareket kabiliyeti varsa veya bileğinizi burktuysanız, muhtemelen bağlar kasılmış ve hareket kabiliyeti sınırlanmıştır. Böyle bir durumda bağlarınız üzerinde çalışabilecek profesyonel bir terapiste gidip bileğinizdeki bağların sağlıklı ve güçlü olduğundan emin olunuz ki; bileğinizi tekrar kolayca burkmayın.

Bilek burkulmalarında ilk görülen şey, dengeyi sağlayan kasların kasılmasıdır. Bu kaslara dikkat etmeniz ve korumanız aslında bilek bağlarınızı korumanız demektir.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
*12 Yıllık ISSA( International Sports Sciences Association) Sertifikalı Fitness Koçu ve Kişisel Antrenör * California Eyaleti Sertifikalı İyileştirme Masajı Terapisti * Active Release Techniques (A.R.T) Sertifikalı Yumuşak Doku Terapisti * 365 Optimal Health and Fitness LLC in San Diego, California, USA Master Trainer