Ana sayfa Antrenman Geleneksel Bir Yöntem Olan Indian Club Antrenmanı

Geleneksel Bir Yöntem Olan Indian Club Antrenmanı

965
PAYLAŞ

5000 YILLIK
GEÇMİŞİ OLAN 
INDIAN CLUB ANTRENMANLARI İLE
ÇALIŞTIĞINIZ SÜRE ARTTIKÇA
ORTAÇAĞ SAVAŞÇILARI KADAR
KUVVETLİ OLABİLİRSİNİZ
ÜSTELİK SADECE 1KG KULLANARAK

Küçüklüğümden beri sporun içinde bir insan olarak yaptığım antrenmanlarda yeni ve farklı şeyler denemeyi seviyorum. Bu aralar antrenmanlarımdan eksik etmediğim yeni bir oyuncağım var:  
Persli güreşcilerin ve Viktorya dönemi centilmenlerinin hatta Band of Brothers üyelerinin sıklıkla kullandığı bu geleneksel antrenman, “indian club”  adıyla anılır. İndian club’ların tarihi bundan tam 5000 yıl öncesine dayanıyor. Persli ve Mısırlı savaşçılar savaş meydanlarında daha kuvvetli olabilmek, kılıçlarını yorulmadan daha uzun süre sallayabilmek için büyük ve ağır clublar kullanmışlar. Şekilleri aynı beyzbol sophasına benziyor ve ağırlıkları 1 kg ile 25 kg arasında değişiyor. Daha sonra bu gelenek Hindistan, Pakistan ve Afganistan’a kadar yayılıyor.

19. yüzyılda İngiliz askerler
bu egzersiz aletiyle
ilk defa Hindistan’da karşılaşıyor ve
bu yüzden adına
IndIan club” deniyor

Indian club özellikle Viktorya döneminde o kadar popüler bir hale geliyor ki; askerler ve erkeklerin yanında kadınlar ve çocuklar da sıklıkla kullanır hale geliyorlar. Daha sonra Amerika’ya kadar yaygınlaşan Indian Club egzersizleri 1. Dünya Savaşı sırasında ordunun yaptığı rutin antrenman programlarına dâhil ediliyor. 1930’lu yıllara kadar sporcuların ve askerlerin antrenmanlarında yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediyor fakat daha sonra futbol, basketbol ve beyzbol gibi sporların daha çok ilgi görmesiyle eski popülerliğini yitiriyor. Fakat son 8-9 senedir özellikle dövüş sporlarıyla ilgilenenlerin tercih etmesiyle yeniden adı duyulmaya ve spor salonlarında görülmeye başlandı.

GÜÇLÜ VE ESNEK OMUZLAR

Amaç ne olursa olsun
yaptığım antrenmanların çoğu
hep bir şekilde ağır kiloları itmek,
çekmek ve kaldırmaktan oluşuyor

Tamam kabul, bu kesinlikle çok etkili ve gerekli bir yöntem. Fakat kuvvetli ve harika şekilli kollara, omuzlara ve güzel bir sırta sahip olmanın başka yolları da var. Üstelik bütün bunları yaparken omuzlarınızı parçalamak yerine daha sağlıklı hale getiriyorsunuz.

Ağırlık indirip kaldırırken sürekli düz bir eksende hareket yapıyoruz. Günlük hayatınızda kollarınızla yaptığınız hareketlerin ne kadar çeşitli olduğunu bir düşünün.

Hiç şüphe yok ki;
özellikle omuzlar
vücudun en hareketli
bölgelerinden biri ve
çoğumuz omuz eklemini
yeterince verimli kullanan egzersizler
yapmadığımız için mobilitesini ve
kas dengesini kaybediyoruz

Bu da doğal olarak omuzların çok çabuk sakatlanmalarına yol açıyor. İndian Club’la yaptığınız egzersizler, omuz ekleminin bütün hareketlerini içerdiği için tam bir omuz kuvveti ve mobilitesi sağlıyor. Omuz mobilitesinin önemini olimpik kaldırışları çalışan Crossfit’ciler çok iyi bilirler.

İNANILMAZ TUTUŞ GÜCÜ
VE ÖN KOL KUVVETİ

Diğer canlılardan farklı olarak insanlar baş parmaklarını kullanıp nesneleri manipüle edebilir. Fakat bu özelliğimizi yeterince verimli kullanamadığımız için karpal tünel sendromu  gibi sorunlarla oldukça sık karşılaşıyoruz. En hafif ağırlıkta sadece 20 dakika yaptığım İndian Club antrenmanıyla ertesi gün çektiğim ön kol ağrısına inanamamıştım. Ön kol kuvveti ise ağırlık çalışırken o çok ağır kiloları tutmak için ya da hani derler ya tuttuğunu koparmak için oldukça gerekli.

MÜKEMMEL KOORDİNASYONHareketleri yapmaya çalışırken kafanızın tam ortasına, size o çizgi-filmlerde gördüğünüz uçuşan yıldızların gerçek olduğunu hatırlatacak darbeyi yediğinizde aslında pek fazla koordinasyon çalışmadığınızı anlayıveriyorsunuz.

KARDİYOVASKÜLER ÇALIŞMA

Hareketlerde ustalaşmaya başlayıp hiç durmadan tam seriler yapmaya başladığınız zaman bu seriler sizi nefes nefese bırakacak antrenmanlar haline gelmeye başlıyor.

REHABİLİTASYON DÖNEMİ İÇİN
ÖNEMLİ BİR DESTEK
Eğer ciddi bir sakatlıktan çıkmışsanız, ya da ameliyat sonrası rehabilitasyon dönemindeyseniz yavaş ve kontrollü hareketlerle yapılan indian club serileri bu dönemi atlatmanızda oldukça yararlı olacaktır.

İndian Club’ın faydaları saymakla bitmez…
Siz de benim gibi antrenman rutinlerinizden sıkıldıysanız ve değişikliğe ihtiyaç duyuyorsanız denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Spor hayatına 1985 yılında yüzmeyle başlayan Meriç Tezer, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda okumuştur. 2004 yılından beri fitness sektörünün içerisinde birçok spor merkezinde fitness, pilates ve stüdyo dersleri eğitmenliği yapmıştır. 2007 yılında hak kazandığı The Pilates Coach Master Trainer ünvanıyla pilates eğitmenleri yetiştirmiş, bazı fitness merkezlerine eğitim danışmanlığı vermiştir. Çalışmalarına fitness ve pilates personal coach olarak devam etmektedir.