Ana sayfa Beslenme İlaç İle Zayıflanır Mı?

İlaç İle Zayıflanır Mı?

509
PAYLAŞ
 • Bazılarının yağların bağırsaklardan geri emilmesini önlediği öne sürülüyor.
 • Bazılarının yağları hızlı yaktığı öne sürülüyor.
 • Bazılarının metabolizmayı hızlandırdığı öne sürülüyor.
 • Bazılarının iştahı azalttığı öne sürülüyor.

Yukarıda belirtilen bu varsayımları şimdilik bir kenara koyalım ve başınıza neler gelebileceğine bir bakalım:

“DOĞAL YA DA BİTKİSEL ÜRÜNLER GÜVENİLİRDİR” GÖRÜŞÜNE ASLA İNANMAYIN!

Doğal ya da bitkisel olduğu söylenen bu ürünler, ne yazık ki her zaman gerçeği yansıtmıyor. Çünkü bu ürünlerin çoğu gerektiği şekilde bilimsel analizlerden geçmiyor. Bu yüzden güvenirlikleri ve etkinlikleri kanıtlanmamıştır. Bu tür ürünlerin çoğu yararsız bir kısmı da zararlıdır. Bunlar yağlarınızı azaltmaz ama, doğrusu cüzdanınızda ki paraları azaltır.

PAZARLAMA TAKTİKLERİNE KANMAYIN!

“Tamamen bitkisel, mucize haplar, bir haftada beş kilo verdirir, egzersiz ve diyete gerek yok, istediğini ye ürünü iç zahmetsizce yağları yak” gibi mesajlar hep ticari reklamlardır.

shutterstock_205085827

Bir yerde “mucize” ya da “sihir” kelimeleri varsa, en kısa sürede oradan uzaklaşın. Bu tür ilaçlar ya da ürünlerin, kısa süreli kilo kayıplarının dışında, hiçbir olumlu etkileri yoktur. Bilerek ”kilo kaybı” dedim, “yağ kaybı“ demekten özellikle kaçındım. Çünkü verdiğiniz kiloların çoğunluğu yağ yerine yağsız vücut kitlesindendir yani açıkçası kas ve su kaybıdır. Bu şekilde verilen kilolar en kısa sürede fazlasıyla yağ olarak geri dönmeye mahkumdur. Üstelik geri dönerken sağlığınızı da bozacaktır.

İLAÇLARIN ZARARLARI NELERDİR?

 • Sinir sistemini olumsuz etkiler; sinirlilik, uykusuzluk.
 • Dolaşım sistemini olumsuz etkiler; nabız yüksekliği, kalp çarpıntısı.
 • Sindirim sistemini olumsuz etkiler; ağızda kuruluk, bulantı, kusma, mide ağrıları.
 • Uzman doktor kontrolünde kullanılmadığında sizi ölüme bile götürebilir.

 İDRAR SÖKTÜRÜCÜ İLAÇLAR ZAYIFLATIR MI?

Hayır!

 • Teraziye çıktığınızda kilonuzda azalma görülebilir.
 • Ama bu azalmanın tamamı su kaybıdır.
 • Üstelik idrara çıktıkça su ile birlikte elektrolitler de atılır.
 • Sonuçta vücut su ve elektrolit dengesi bozulabilir.
 • Ölümle bile sonuçlanabilen olumsuzluklara neden olabilir.

shutterstock_135462596

MÜSHİL İLAÇLARI ZAYIFLATIR MI?

Hayır!

 • Yemeklerden sonra alınan bu tip ilaçlar sindirim sistemini bozar.
 • Kronik ishal durumu oluşur.
 • Bağırsak bakteri florası bozulabilir.
 • Su ve elektrolit kaybı olabilir.
 • Sonuçta kişiyi ölüme kadar götürebilir.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
RİZE “ÇAYELİ” kütüğüne kayıtlı olan HALUK SAÇAKLI ;16.01.1957 yılında İSTANBUL’da doğdu. LİSANS EĞİTİMİ; 1975 – 1979 Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA EĞİTİMİ; 1985 – 1990 Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü “Spor Sağlığı” ABD. DOKTORA TEZİ; “Üniversite gençlerinde “OBEZİTE’NİN” egzersiz ve diyet yoluyla giderilmesi” AKADEMİK KARİYER: 1979 – 1988 Marmara Üniversitesinde ”Sporcu Sağlığı ve Beslenme” 1988 – 1997 arası İstanbul Teknik Üniversitesinde “Sağlıklı Zayıflama Teknikleri” 2007 – 2008 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda “Sağlık Davranışı ve Beslenme” 2009-2012 öğretim yıllarında Haliç Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda "Sporda Beslenme" "Sporda Beslenme ve Ergojenik Yardım" derslerini Öğretim Görevlisi olarak verdi. Yayınlanmış Kitaplar; - 1992 “Sağlıklı Yaşamak için... Bilimsel Yollarla Zayıflama” Berkay Matbaacılık, İSTANBUL - 1995 “Futbol Ders Kitabı” Beslenme ve Sporcu Beslenmesi bölümünü yazdı. İstanbul Teknik Üniversitesi Yayınları, İSTANBUL - 2002 “Sağlıklı Yiyerek Zayıflayalım” Marie Claire Etam A.Ş, ESKİŞEHİR - 2004 “Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam” kitabı Kelebek yayınevi, İSTANBUL - 2010 “Kaliteli Yaşam Yürüşleri” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2011 “Oruç Ve Sağlık” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “ Gençlerde Kilo Kontrolü Ve Önlenmesi” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “Yaşlanmayı Nasıl Geciktiririz?”Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2013 “ Zayıflarken Ölmeyin” “Zayıflarken Mutlu Olun”...Mercek Yayıncılık İSTANBUL DİĞER; Çok sayıda yayın ve makaleleri yurtiçi ve yurtdışı bilimsel kongrelerde tebliğ edildi ve bilimsel dergilerde yayınlandı. Çeşitli basın organlarında dengeli beslenme, bilinçli egzersiz ve kaliteli yaşam ile ilgili yazılar yazdı. 1000’i aşkın değişik T.V kanallarında konusuyla ilgili bilimsel sohbet konuşmalarına katıldı. Binlerce kişinin yaşam tarzını değiştirdi. "Sporcu Beslenmesi" konusunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün denetiminde; çeşitli Federasyonların eğitim –sağlık kurullarında ve antrenörlük kurslarında eğitimci olarak uzun yıllar görev yaptı. UZMANLIK ALANINDA GÖREV ALDIĞI KURUMLAR; - Marmara Üniversitesi - İstanbul Teknik Üniversitesi - Transmed Kliniği (Uluslararası Estetik Merkezi) - Şu anda kendi kurumu olan “Haluk SAÇAKLI Kaliteli Yaşam & Danışmanlık”, şirketinde 1999 yılından itibaren "Kalıcı kilo denetimi,kaliteli yaşamı,iş verimini artırmayı,doğru nefes alıp vermeyi ve öğrencilerimizin ders –sınav başarılarını artırabilme" ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.