Ana sayfa Editörün Seçimi Kadınlar Her Alanda Başarılı Olabilirler… Peki Bunlardan Biri Neden Spor Olmasın?

Kadınlar Her Alanda Başarılı Olabilirler… Peki Bunlardan Biri Neden Spor Olmasın?

409
PAYLAŞ

Son yıllarda çevresel ve toplumsal koşulların değişmesine paralel olarak kadınların da spora ilgisi artmıştır. Eskiden yalnızca erkeklere özgü bir uğraş olarak kabul edilen sportif etkinlikler, kadınlar arasında giderek artan bir ilgiyle yayılmaya başlamıştır.

19.yy.’nin başlangıcından itibaren kadının sportif hayatta yer aldığı görülmektedir. Bu durum günümüzde ülkelerin gelişmişlik ve kültürel düzeyleriyle ilgili olarak gelişme göstermektedir. Bununla birlikte artık kadınların daha güçlü, başarılı, sosyal olduğu alanlara spor’da girmektedir.


şubat 1SPORDA BAŞARIYI ETKİLEYEN ETMENLER NELERDİR ? Sporda başarıyı temelde; farklı vücut yapısı ve yetenek getirmektedir. Kişilerin kas lifleri, hormonal dengesi ve daha bir çok genetik faktör bu farklılığın içine girmektedir.
KADIN – ERKEK SPORCU FARKLARI NEDİR ?
Her konuda olduğu gibi, sporda da cinsiyet üstünlükleri söz konusudur. Spor dallarında, farklı yüzde performans düzeyleri ile bir dominant taraf mevcuttur.
1. Aeorobik Enerji :
Kadınların akciğerleri ve kalpleri erkeklerin akciğer ve kalbine oranla daha küçüktür ve bu nedenle, kadınların maksimal aerobik güçleri erkeklerin maksimal aerobik güçlerine oranla % 15 – 25 daha düşüktür.
2. Aneorobik Enerji :
Yapılan çalışmalarda kadınlarda kan laktik asit yoğunluğu erkeklere oranla daha düşük olarak bulunmuştur. Bu nedenle dinlenme araları kadınlarda biraz uzun verilmelidir.
3. Vücut yağ oranı : Yapılan araştırmalarda östrojen hormonlarının seviyesinden dolayı bayanların vücut yağ oranı, bütün yaşlarda erkeklerin vücut yağ oranından daha yoğun olduğu elde edilmiştir.
4. İskelet sistemi : Kadınlarda kas daha kolay yorulmaktadır. Kas verimi daha düşüktür. Kas tendonları daha küçük, daha zayıf ve daha gevşektir. Kadınlarda, kasın uzayabilme yeteneğinin erkeklerden daha fazla olduğu bulunmuştur.
şubat 25. Hormonal Etki : Erkekler tarafından salgılanan testosteronun güçlü bir anabolik özelliği vardır. Yani vücudun her tarafında, özellikle kaslarda protein birikimini çok arttırmaktadır. Spor faaliyetlerine çok az katıldığı halde testosteron düzeyi yüksek olan erkeklerin kasları aynı yaştaki kadınlardan % 40 daha fazladır, güçleri de buna paralel olarak yüksektir.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Mezun. Sporcu Beslenme Stratejileri Sertifikası Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu Sertifikası Onkoloji Diyetisyenliği Kursu Galatasaray Spor klübünde 2011 ve 2013 te yapılan tüm futbol şubelerini kapsayan iki adet çalışmada görev aldı. Ergojenik Destek Ürünleri ve Etkinlikleri’, konulu Lisans Seminer çalışması ve ‘Fitness Yapanlarda Ergojenik Destek Ürünlerini Kullanım Durumu, Beslenme Alışkanlıkları ve Beslenme Bilgi Düzeyleri’ konulu Lisans Tezi çalışması bulunmakta.