Ana sayfa Beslenme Kalorili Yemeklerden Kaçmak mı İstiyorsunuz… İşte Çözümü!

Kalorili Yemeklerden Kaçmak mı İstiyorsunuz… İşte Çözümü!

2362
PAYLAŞ

Konu, tadı damağımızda kalan lezzetler ve o bal gibi tatlılar olunca, bunlardan kaçmak bir hayli zor oluyor. Ama tabii kaçmanın yolları da var. Nasıl mı?
Atletik Fizik dalında Milli Sporcu ve Şampiyon Sami Hamidi’yi dinleyelim.

Kalorili yemeklerden kaçınmanın en güzel yolu kendinize bir hedef belirlemek ve o hedefe ulaşabilmek için iradenizi kontrol etmeyi öğrenmektir. Eğer canınız çok çekiyorsa sadece kokusunu alarak iradenizi güçlendirin. Unutmayın ki bir parça, azıcık, bir kaşık gibi kelimeler iyi ile mükemmeli ayıran ince çizgiyi oluşturur.

IMG_0430Tatlıya nasıl karşı koyarsın?
Bir sporcu olarak cevap vermem gerekirse şunları söyleyebiirim; eğer yarışma dönemindeysem hiçbir şekilde bir parça bile ağzıma koymam ama yarışma döneminde değilsem sadece küçük bir parça düşünmeden yerim. Tatlıyı cocuklugumdan beridir pek fazla aradığım söylenemez. Bundan dolayı benim için tatlı sıkıntısı diye bir şey pek olmuyor. Kısacası şekerin zararları üzerine yapılan araştırmaları da kulak arkası etmeden sadece diyet yapmak anlamında da bakılmamalı bu duruma.

Doyasıya yemek yediğin zamanlar olmuyor mu? Tabiki oluyor. Özellikle pizza yı çok severim sadece kurallarım dahilinde arada ufak kaçamaklar yaparım ve tekrar gerçek beslenme sistemime dönerim.

Şeker kanserojen etkisi yüksek, iç organlara zararları açısında inanılmaz olumsuz sonuçlar yaratan bir madde, bu durumda gerçekleri göz ardı etmemek gerek.

Sürekli diyet yapmak zorunda mısın?
Diyet” kelimesine kesinlikle karşıyım. ”Diyet” kelimesi ağıza alındığı zaman kişi üzerinde bir stres ve kaygı ortaya çıkıyor. Biz buna “sağlıklı beslenme” dediğimiz zaman insanın içine su serpilmiş gibi oluyor. Sağlıklı beslenmeyi de yaşamımıza dahil ettiğimiz zaman her şey çok güzel oluyor. İnsanlar bana: “Daha ne kadar bunları yiyeceksin?”, “Sen hayatın tadını alamıyorsun.” gibi şeyler söylüyor. Çünkü onlara garip gelen bu beslenme tarzım. Bu benim çok küçük yaştan beridir uyguladığım, benim için gayet sıradan ve normal olan beslenme şeklimdir. Bu durumda ben şekerli ürünler tüketmemek adına her hangi bir şeye karşı koymuyorum, sadece beslenme düzenimde bu tip maddeler içeren ürünler bulunmuyor. Açıkcası bu durumda midemin bana söylediklerini değil beynimin bana söylediklerini dikkate alıyorum.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Hacettepe Üniversitesi Spor bilimleri ve Teknolojisi bölümünden mezun oldu. 18 yaşına kadar tekvando ve basketbol dallarında aktif spor hayatına devam etti. Atletizm’ de “Yüksel Atlama” dalınd, “Avrupa 3.lüğü” nü kazandı. Profesyonel Fitness Model. 2013 yılında Men’ s Physique kategorisinde Ankara ve Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 2013 IFBB Men’ s Physique yarışmasında “Avrupa 2.liği” ni kazandı. Kıbrıs “Yakın Doğu Üniversitesi” nde öğretim görevlisidir. SH Fit ZONE isimli Fitness Marketi sistemini kurmuştur.