Ana sayfa Bel / Boyun / Eklem Ağrısı Yaşayanlar Kamburluğun Önüne Nasıl Geçebilirsiniz?

Kamburluğun Önüne Nasıl Geçebilirsiniz?

12249
PAYLAŞ

Kyphosis (kamburluk)
performansınızı ve hayat kalitenizi
düşüren bir duruş hastalığıdır

Kamburluk, omurganın üst bölümünün fazlaca öne doğru bükülmesinden kaynaklanan duruş hastalığıdır. Tıpta kyphosis,  halk içinde ise kamburluk olarak adlandırılır. Birçok sebebi olabilir;

  • Sürekli masabaşı işleri,
  • Sırt kaslarının zayıf olması,
  • Spor alt yapısının olmaması gibi birçok neden sayılabilir. Fakat en büyük nedeni gün boyu kambur oturmaktır.

    Tembelleşen sırt kasları
    vücudu dik tutacak
    gücü de kaybeder

shutterstock_130713521Oturma pozisyonunda vücudun önündeki kaslar (göğüs, karın, omuzlar, bicep, hipflexor) gerilir ve kısalır. Gün boyu oturduğumuz için zamanla vücut bu pozisyona ayak uydurmaya çalışır ve bu kasların boyunu kısa tutar. Vücudun arkasındaki kaslar (sırt kasları) ise çalışmadığı ve sürekli esneme durumunda bulunduğu için boyca uzar.

Peki bu hastalığın
önüne geçebilir miyiz?

Pek çok kişi duruş bozukluğunun hastalık olmadığını düşünse de, duruş bozukluğu günümüzde çok sık rastlanan hastalıklardan biridir. Yaşam kalitemizi düşüren bir rahatsızlık olduğu için hastalık sıfatı almıştır.
Eğer duruş bozukluğunun ilk evrelerindeyseniz, kaslarınızı kuvvetlendirip tekrar normal postür duruşuna sahip olabilirsiniz. Fakat ilerlemiş bir evredeyseniz, tekrar eskisi gibi normal duruşa sahip olamayabilirsiniz ama yine de kaslarınızı kuvvetlendirip esneterek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.shutterstock_130713542

KAMBURLUĞU yenmek için
Neler yapabiliriz?

Bu sorunda göğüs ve karın kasları gergindir. Gerginlikten dolayı göğüs kasları omuzların orijinal pozisyonunda çıkıp öne doğru gitmesine neden olur. Karın kasları ise gövdeyi öne doğru eğer. Ayrıca bireyin gövdesi öne doğru eğildiğinden kafatasını yukarda tutabilmek için ense kasları gerilir ve kısalır. Düzeltmek için bahsedilen gergin kasların (ense, karın, göğüs) esnetilmesi ve bu kasların karşısında görevini yapan kasların güçlendirilmesi gerekir. Doğal olarak bu soruna sahip olan kişiler kaslarını güçlendirmede sıkıntı yaşarlar. Özellikle sporun halkımız tarafından “hafif göğüs, biraz da karın çıksın yeter” diye basite indirgemesi bu problemin daha da büyümesine sebebiyet verir. shutterstock_248639467Öndeki kasları (göğüs ve karın) zaten gergin olan birinin sürekli göğüs ve karın çalışması kısa olan bu kas guruplarının daha da kısalmasına neden olacak ve bu problemi ilerletecektir. Ayrıca gergin olan kasların büyümesi de neredeyse mümkün değildir. Büyüme için kasın öncelikle stresten kurtulması gerekir. Bu da ancak esnetme ile mümkündür.
Bu soruna sahip kişilerin göğüs, omuz ve karın kasları için esnetme egzersizleri, sırt kasları için ise güçlendirici egzersizler yapmaları gerekmektedir.

Kamburluk sorunuyla
karşılaşmamak için
çocuklara ve gençlere
duruş derslerinin verilmesi
ve spor kültürünün
yerleştirilmesi gerekir

Ayrıca şirketlerde ve bankalarda, özellikle masa başlarında saatlerce oturan personel çalıştıran yerlerde, performans ve motivasyon kaybı yaşanmaması için duruşla ve sporla ilgili dersler veren eğitmenler ve departmanlar  bulundurulmalıdır.
Duruş bozukluğu olan bireylerde, vücut taşıdığı orantısız yük sebebiyle daha fazla enerji harcadığı için ileri derece performans düşüklükleri yaşanır.

Vücudunuzu sevin, spor yapın…

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
12 yıl aktif olarak çeşitli liglerde futbol oynadı. 2012 Kayseri Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü Mezunu. TFF 2. kademe Futbol Antrenörü Futbol Kondisyoneri Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu 1.kademe Fitness Antrenörü. FÇA Academy & ST.Clements University Sertifikalı Fitness Antrenörü. Fitness Life Club İşletmecisi.