Ana sayfa Beslenme Karbonhidratları Sevelim! Neden Mi?… İşte Size 5 Altın Değerinde Sebep

Karbonhidratları Sevelim! Neden Mi?… İşte Size 5 Altın Değerinde Sebep

2506
PAYLAŞ

Karbonhidratları sevmemiz için 5 neden:
1. Yağlar Karbonhidratların Ateşinde yanar ! Bu sözü çok severim… Eğer vücutta proteinleri kullanmak istemiyorsak, temel yakıt olan karbonhidratlardan sonra ilk olarak yağlar kullanılmaktadır. Ancak yetersiz karbonhidrat alımında, yağlarla birlikte kaslarımıza da veda etmek kaçınılmazdır !
2. Vücutta sıvı – elektrolit dengemizi korur ! Karbonhidratlar vücudumuzdaki sıvı-elektrolit dengemizi koruyarak, vücut direncimizin artmasına neden olurlar. Aynı zamanda bu durum cildimizin daha parlak ve dinç görünmesini sağlayarak, aşırı kurumasını engeller.
3. Kaslarımızı kaybetmememize engel olur ! Yapılan araştırmalar göstermiştir ki ; yaklaşık 0,5 kg. Kas büyümesi için 1 haftalık zaman ve günlük diyete ek olarak 14 gr. protein ve 86 kcal ( 1 orta boy patates) enerjiye gereksinim vardır ve bunun yeterli geldiği açıklanmıştır.

shutterstock_2431742294. Karın bölgesini eritmenin yolu, doğru karbonhidratlardan geçmekte ! Özellikle karın bölgesi, direkt yediklerinizin aynasıdır. Gün içerisinde kan şekeriniz ne kadar dengeli olursa, karın bölgesinde yağlanmanız o kadar az olur ve zayıflarken de daha çok karın bölgenizden kaybedersiniz. Kan şekeri dengenizi ise gün içerisinde karbonhidratları doğru porsiyonlayarak sağlayabilirsiniz.
5. Metabolizmanızı Hızlandırmanıza Yardımcıdır ! Çünkü Karbonhidratların eksik alınması sonucunda enerji için kasların harcanmasıyla birlikte, metabolizmanız yavaşlar. Bunun sonucunda daha kolay yorulur, kilo alımanız daha kolay hale gelir ve kısır bir döngüye girersiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Mezun. Sporcu Beslenme Stratejileri Sertifikası Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu Sertifikası Onkoloji Diyetisyenliği Kursu Galatasaray Spor klübünde 2011 ve 2013 te yapılan tüm futbol şubelerini kapsayan iki adet çalışmada görev aldı. Ergojenik Destek Ürünleri ve Etkinlikleri’, konulu Lisans Seminer çalışması ve ‘Fitness Yapanlarda Ergojenik Destek Ürünlerini Kullanım Durumu, Beslenme Alışkanlıkları ve Beslenme Bilgi Düzeyleri’ konulu Lisans Tezi çalışması bulunmakta.