Ana sayfa Genel Güçlü İnsan Kimdir?

Güçlü İnsan Kimdir?

747
PAYLAŞ

Güçlüyüm, güçlüsün, güçlü!
Herkes güçlü olmak istiyor da, güç kelimesinden aynı şeyi mi anlıyor? Kimileri için olmazsa olmaz, kimileri içinse hayatında yakınından bile geçmemiş bir terim. Güç denildiği zaman bana göre bir şeyleri yapabilme yeteneğinden bahsediyoruz. Ancak diğer yandan da anlamın bu kadarla kısıtlı kaldığını düşünmeyin. Tanımını çok çeşitli yapabiliriz.

Kabaca güç dediğimizde fiziksel ya da psikolojik gücü ifade ediyoruz. Bakıldığında fiziksel güç daha belirgin, anlaşılır ve ölçülür olabilirken, psikolojik güç dediğimizde daha gizli bir duygudan bahsediyoruz. Fiziksel güç psikolojik güce göre koşulları sağlandığında ulaşılması daha kolay görülüyor.

Psikolojik güç ise şu an yazarken bile daha belirsiz.Ben genellemelerden uzak durmayı tercih ediyorum. Fiziksel güçlü olan insanlar psikolojik anlamda da güçlüdür gibi sıradan bir yorum yapmayı uygun bulmuyorum. Ancak bildiğim şu ki, çok küçük yaşlardan itibaren toplum içinde bir birey olarak yer almak için çeşitli güç oyunları oynamayı öğreniyoruz.

shutterstock_127482869Güçten güçsüzlüğe…
Küçük bir bebekken, annenin istediği ölçüde yemek yememe savaşıyla belki de ilk güç(süzlük) deneyimi yaşanıyor. Birey güçlü ya da güçsüz olarak çıkıyor bu savaştan. Öğrenilen şu ki, hayatta kalmak için bir şeyler yapmak zorundasın. Buradaki gücün anlamıyla “direnmek”. İşte böyle böyle başlıyor oyunlar oynanmaya.Bebek istemiyorsa yemeyebilir. Ancak annelere göre bebeklerin sağlığı söz konusu olduğu zaman genelde bu olasılık atlanabilir. Eklemeliyim, güç konusundaki sıkıntı sadece yeme davranışıyla olmuyor, bunu somut olarak anlatmak için sizlere örnek verdim. Burada vurgulamak istediğim ebeveynlerin zorlama davranışı idi. Bebekler çocuk oluyor. Devam ediyorlar yeni rollerinde oynamaya. Gücü gücüne yetene. Arkadaşlarıyla, ailesiyle, çevresindekilerle yarıştırıyor gücünü (direncini). Gelsin yarının büyükleri. Oynanan güç oyunlarının çapı da büyüyor. Güç aslında bir şeyleri yapma becerisi iken, bir şeylere direnme becerisi haline geliyor.

Peki kimdir güçlü insan?shutterstock_94824391
Aslında her insanın içinde iyi bir insan olmaya yönelik bir umut var. Çoğu insan güç sahibi olmak için kendini tüketiyor. Oysa güç bence yaşam sürecinin ta kendisi. Kişinin kendisini tanıması, güvende olma ihtiyacını karşılaması, sevmesi, sevilmesi, hedeflerine ulaşması, iyi olduğu alanları keşfetmesi, yaşamı kendisi için yaşanır kılması, kısaca kendiyle huzurlu ve barışık
olmasıdır. Sürekli hırsından kendini yiyip bitirerek güç oyunları
oynamak değil. Güç, günümüz çağında sürekli sonu gelmeyen
bir yaşam koşusunda olduğumuz için diğer koşanlara çelme
takmamaktır. Varış çizgisine kendi yolunda varabilme becerisidir.
Şimdi gözlerinizi kapatın. Kendinizi öyle bir yerde hayal edin ki, orada koşular, yarışlar olmasın. Orda asgari ücret derdi, ekonomik kriz, üniversite sınavları olmasın. Orada huzur olsun, gerçekten birlik olsun. Belki içinizden güldünüz. Uzağa gitmenize ve hayallerinize gülmenize gerek yok. Tüm bunlar sizin içinizdeki güçte. Çünkü gerçek güç insanın içinde yer alan güçtür. Hepimizde var. Ben dememiş miydim bu psikolojik gücü görmek, tanımlamak zor diye Oysa zor olan önyargılarımız…
Başka bir rotada görüşmek üzere.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Uzman Psikolojik Danışman & Psikoterapist, O.D.T.Ü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunu. O.D.T.Ü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Kognitif ve Davranışçı Psikoterapi, İntegratif Psikoterapi, Pozitif Psikoterapi, Yaşam Koçluğu, Oyun Terapisi, NLP ve daha birçok çeşitli alanda uzun süreli eğitimler aldı. Transaksiyonel Analiz (TA) konusunda yurt içinde ve dışında 10 yıldır eğitim almaktadır. Güç Oyunları ve Gücün Öteki Yüzü adlı kitabın çevirmenlerindendir.