Ana sayfa Antrenman Klarnet Üstadı Hüseyin Delen İle Sportif Yaşamı Üzerine Samimi Bir Söyleşi

Klarnet Üstadı Hüseyin Delen İle Sportif Yaşamı Üzerine Samimi Bir Söyleşi

861
PAYLAŞ

KLARNET ÜSTADI HÜSEYİN DELEN
SANATÇI KİŞİLİĞİNİN YANI SIRA
SAĞLIKLI BESLENMEYİ VE SPOR AKTİVİTELERİNİ
YAŞAM TARZI HALİNE GETİRMİŞ

istanbulSpor geçmişiniz ve sporun hayatınızdaki yerinden, bize bahseder misiniz? 
Öncelikle derginizin hayırlı olmasını diliyorum ve yakın takipçisi olacağımı belirtmek isterim.
Spor hemen hemen benim hayatımın her döneminde var olan bir aktiviteydi. Amatör futbol oynadım ve futbolu çok severim.10 yıldır da spor salonlarına gidiyorum.

Vücut geliştirme sporuyla ne zaman ilgilenmeye başladınız?
Dediğim gibi son on yıldır salonlara gidiyorum fakat hiçbir bilgim ve araştırmam ve de yönlendirilmem olmadan. Hatta bu konuda salondaki hocaları da eleştirmem gerekecek. İnsanlara yeterli bilgi akışı ve yardımı sağlamadıklarını görüyorum halen. 2 yıl önce HAKAN DEMİRAY ile tanıştım ve her şeyim değişti. Özellikle antrenman mentalim çok gelişti ve bana bambaşka bir yerden bakmamı sağladı. Ben de bununla kalmayıp araştırmacı yönümü ortaya çıkarıp antrenman programlarımı çeşitlendirdim. Dünyada ki crossfit şampiyonlarını takip etmeye başladım. Rich Froning bunların başında gelir. Dergileri, Amerika’da spor akademilerinin yayınlamış olduğu bilgileri takip etmeye başladım.

Peki ne gibi programlar yapıyorsunuz?
Daha çok fonksiyonel antrenmanlar, yüksek nabız, crossfit ağırlıklı diyebiliriz ama ağırlık, dayanıklılık, direnç, kondisyon ve kardiyo antrenmanları da yapıyorum bir haftada bunların hepsi oluyor.

Ya beslenme?
Beslenmenin önemini bildiğim için beslenme disiplinine çok sadık kalıyorum. Yağ, tuz, şeker, hamur işi, tatlı, alkol gibi gıdalar almıyorum.

1 günde neler yer, güne nasıl başlarsınız?
Güne muhakkak yulaf ezmesiyle başlarım. Sonra kahvaltıda sadece 6-8 yumurta beyazı, öğlen ve akşam muhakkak 150-200 gram hindi ya da kırmızı et ya da balık, ara öğünlerde muz ve badem, spora gitmeden de lapa pirinç tüketiyorum.

Bunların içinde sevmedikleriniz ya da sevdikleriniz?
Artık sevmemek, diye bir şey yok. Bu bir yaşam tarzı oldu.

Ben “Yemek yiyorum” demiyorum; “Besleniyorum” diyorum.


En çok hangisini seviyorsunuz?
Tabii ki yulaf ezmesi, bayılıyorum onunla hayatımı sonlandırabilirim.

Tarifiniz var mı nasıl seversiniz daha çok?
İnanın su ile karıştırıp bile yiyebilirim ama biraz muz ve yeşil elma, 2 badem, 1 ceviz, süt ve tarçın harika oluyor, ister pişirip yapın ister bir kaseye koyup soğuk yiyin hepsi güzel oluyor.

Vazgeçmek zorunda olduklarınız?
Ooo… Saymakla bitmez. Bir kere ben tatlı canavarıyım. Bir tatlıcı ya da pastaneye girip bütün vitrini yiyebilirim. Sonra alkol, makarna, kebap çok severim ama hayatımdan çıktılar.

Türkiye ve Spor desek?
Çok ayrı iki mantık derim. Her ne kadar son yıllarda bilhassa erkeklerde bir artış olsa da hala bilinç ve kültür halini almış durumda değil. İnsanlar sporu yapıyor ama güncel hayatlarından lütfederek yaptıkları angarya ve fedakarlık olarak görüyorlar. Spor ahlakı ve anlayışı oturmuş değil. Umarım zamanla o da olur. Hele kadınlar…
Oraya hiç girmesem daha iyi.

Peki kadınlar demişken, ülkemizdeki kadınları nasıl buluyorsunuz?
Güzel mi seksi mi?
Ülkemizde tabii ki güzel kadınlar da var, yakışıklı erkekler de. Fakat biz, “şekilde” arıyoruz hep bunları.

DİŞİLİK RUHANİ VE
MENTAL BİR OLGUDUR

Nasıl, biraz açar mısınız?
Şöyle ki: Bir kadın, seksi ya da güzel olmak için, güzel ve seksi bir kıyafet giymeye ya da seksi bir makyaj yapmaya ihtiyaç duymamalı. Dişilik ruhani ve mental bir olgudur. O zaman “Seksi bir elbise” ya da “Çok seksi olmuşsun” deriz ama ”Çok seksisin” demeyiz. O, ruhta ve mentalde olan bir olgu, bizde eksik.
4905-dkpHüseyin Bey, biraz da projelerinizden bahseder misiniz?
MASAL albümünden sonra yeni bir proje yapma zamanı geldiğini düşündüm ve çalışmalarımız sürüyor yeni yıl ile birlikte raflarda olmasını planlıyorum.

Masal albümünde çok güzel size ait besteleriniz vardı ki; benim favorilerim “Aşk ve Masal”. Yine böyle romantik besteler olacak mı?
Tabii ki ruh aynı, hayata ve insana bakış aynı, aşk aynı olunca çıkan melodiler de birbirinin devamı olan bir MASAL gibi oluyor.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey?
Spor yapmak ya da yapmamak için bir mazeretiniz olmasın. Onu hayatınıza katın. Uyumak, yemek yemek, gezmek, eğlenmek gibi…

Çok teşekkür ederiz bu sıcak sohbet için…

Klarnet Üstadı Hüseyin Delen’in “Masal” isimli eseri …

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
FitSharp / Mag, Web ve TV Medya Grup Co Founder Sportif Koç / UK Coaching Academy HDCA / Hakan Demiray Corporate Activities kurucusu Men’s Fitness / Türkiye Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliği Woman’s Fitness / Türkiye Dergisi’nin danışmanı Uzman TV / ‘de 10 milyon üzeri izlenme Fear Factor / TV Programı’nın ilk kazananı BBG / Evi’nin Fitness Danışmanı NTV / NTV’de “5 kere 5″ Programı’nın Fitness danışmanı ve Spor bölümü sunucusu TV 8 / ‘de “Hakan Hocam” Programı’nın danışmanı ve sunucusu TRT 3 / ‘de “Haydi Spora Programı”nın Danışmanı ve Yardımcı Sunucusu ATV / Biggest Loser, Türkiye versiyonu “Şimdi Zayıflamak İstiyorum” Programi Fitness Danışmanı ve Sunucusu Milli Sporcu / 1998 Kickboks Türkiye Milli Takim Sporcusu, Kickboks Semi Contact Avrupa 3.sü Türkiye Şampiyonası / 1998, 1999 ve 2000 yılları Türkiye Ağır siklet Kickboks Semi Contact Şampiyonu