Ana sayfa Çekici / Bakımlı Olma Liposuction Sonrası Süreç

Liposuction Sonrası Süreç

753
PAYLAŞ

Günümüzde
cinsiyet ayrımı olmadan
yağlanma,
estetik ve genel sağlık sorunu
olmuştur

Diabet, hipertansiyon, eklem rahatsızlıkları, kişisel hijyen bozukluklarına sebebiyet verir ve bunlar da döngüsel olarak tekrardan yağlanma olarak karşımıza çıkar.

Egzersiz ve diyetle bir noktadan sonra sonuç alamayan hastalar nihayetinde liposuctionu düşünmek zorunda kalır. Liposuction operasyonundan alınan sonuç, bir motivasyon yaratarak  bu kısır döngüyü kırmaya vesile olur. Sonuç ne kadar motivasyon sağlasa da, operasyon sonrasındaki süreç hastayı kaygılandırmaktadır.  Bu yazıda amaç, bu kaygıları yok etmek değil, operasyon öncesi hastayı bilinçlendirmektir.

shutterstock_276614228

İşte bu süreçteki  etkenler;

Beslenme;

Hasta operasyon sonrası 6 saat hiçbir şey yiyip içmez. Sonrasında sıvı ve yumuşak gıdalarla başlar. İlk 24 saat sıvı takviyesi doktor tarafından aspire edilen yağ miktarına göre ayarlanır. Bu arada idrara çıkışı da takip edilir.
Hastaya, sonrasında ortamla 2500 cc su içmesi önerilir. Eğer çok sıvı alınırsa bacak ve akciğerde ödeme; az sıvı tüketildiğinde  tansiyon düşüklüğüne sebebiyet verebilir.
Hastanın, evde, kalorisi normal fakat  vitamin, protein ve minerallerden zengin  besinler tüketmesi önerilir.  Kabızlık şikâyeti olmaması için lifli gıdalar ile beslenir. 

Yürüyüş;

Operasyondan hemen sonra, hasta ağızdan gıda alır. Önce oturur ve sonrasında en az 10 adımlık bir yürüyüş yapar. Eğer anemi ve hipotansiyon mevcutsa yüreme ertelenebilir. Yürüyüşler  yalnız yapılmamalıdır.

breast enlargement

Emboli; 

Ayak toplar damarlarındaki pıhtının akciğer veya beyne göçü ile kalıcı hasara neden olabilir.  Bu olayda bilindiğinin aksine, pıhtı, yağ pıhtısı değil kan pıhtısıdır. Operasyonda fazla yağ aspire edilmesi, operasyon süresinin uzun olması, sigara kullanımı, obesite varlığı, doğum kontrol hapları kullanılması, mevcut kalp-damar hastalıkları ve operasyon sonrası hareketsizlik emboli ihtimalini arttırır. Bunların varlığında tedbirler alınır. Çorap kullanımı, kan sulandırıcı kullanımı ve erken mobilizasyon ile emboli riski azaltılır.

Anemi;

VASER liposuction ile kanama miktarı daha az olmaktadır. Fakat yine de fazla miktarda yağ aspirasyonunda kan değerleri kontrol edilir. Kan miktarı 8 mg/dl altında ise kan transfüzyonu düşünülür. 

Korse kullanımı;

Operasyon sonrasında vücudun şekillenmesi için gereklidir. Ayrıca ödemin kontrolü  ve kanamanın sınırlanması açısından önemlidir. Korse yeteri kadar sıkmalıdır. Hatta giyilmesi zor olmalıdır. Ucuz korseler, terletme ve kaşıntıya neden olması ile süreci kötü etkiler. Ödem geçtikten sonra korse bir küçük bedenle değiştirilmelidir.  Korseler 3-4 hafta sürekli, sonrasında gün içinde aralıklarla giyilmelidir. 

Ekimoz (morluk);

Vaser liposuctionda morluklar çok az, çoğunlukla korse katlantı yerinde olmaktadır ve 7-10 gün içinde geçmektedir.shutterstock_261361784

İlaç kullanımı;

Hastalar evde, ağrı kesici 7 gün, antibiyotik 5 gün kullanır.

Masaj;

10 gün sonra lenf dranaj masajları yapılması uygundur. İyileşmeyi ve ödemin atılmasını hızlandırır. Lenf drenajı dışında da yüreme egzersizleri masaj olarak kullanılır.

Akıntı;

 bazen sulu kana benzer sızıntı şeklinde akıntı olabilir. Bu akıntı aslında istenen bir şeydir. 3 gün devam edebilir.

ALİ CEMAL YILMAZ
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

http://www.alicemalyilmaz.com/

Mail: [email protected]

Twitter: https://twitter.com/alicemalyilmaz

Facebook:   https://www.facebook.com/dralicemalyilmaz

                     https://www.facebook.com/groups/acy.estetik/

                      https://www.facebook.com/aliceemal

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1998 yılında mezun oldu. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı. 15 ulusal ve uluslararası bilimsel yayını ve 20’ den fazla kongre katılımı ve 10 kongre etkinliği bulunmaktadır. 2011’de “Board Denkliği”ni aldı. Estetik ve Maksillofasiyal Operasyonları konusunda çalışmaları oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesi.