Ana sayfa Genel Mr. Aestetic’e Beslenme ve Sporla İlgili Merak Ettiklerinizi Sorduk, O da Bizim...

Mr. Aestetic’e Beslenme ve Sporla İlgili Merak Ettiklerinizi Sorduk, O da Bizim İçin Cevapladı…

3582
PAYLAŞ

Hepimizin sporla yada yaptığımız spora uygun beslenme ile ilgili merak ettiğimiz bazı sorular var ama bazen bunların cevaplarını araştırmaya hiç fırsatımız olmaz. Bazen de kulaktan dolma bilgilerle sorularımıza cevap ararız. Bizde sorularınıza en doğru cevapları bulabilmek adına Mr. Aestetic, Sami Hamidi’ye sorduk, O da merak ettilerinizi bizim için yanıtladı. İşte merak edilenler ve cevapları.

IMG_03241. Antrenman dan önce uzak durmam gereken bir besin var mı? antrenmanlardan önce yüksek yağ içeren yiyeceklerden uzak durun. Antrenman öncesi öğünü (çalışmadan 1-2 saat önce) mutlaka protein içermelidir ama tam yumurta ve kırmızı eti tercih etmeyin çünkü yağ içerdikleri için sindirilmeleri daha uzun sürer. Hatta hindi füme, hindi jambon, dana jambon gibi ürünleri bile antrenmandan önceki bir saat içerisinde tüketmemenizi tavsiye ederim. Bu etlerde fazla yağ olmasa da onların da sindirilip amino asite dönüşmeleri uzun sürer.

Antrenmandan önce protein tozları idealdir, çünkü çabuk sindirilirler. Antrenmandan önce 20 gram tüketin. Karbonhidrata gelince, eğer kan şekeri sıkıntınız varsa ve karbonhidrat tükettiğinizde kendinizi bitkin hissediyorsanız hızlı sindirilen simit ya da beyaz ekmek gibi rafine karbonhidratlardan antrenman öncesinde uzak durun çünkü kan şekeri ve insülini hızlı şekilde arttırırlar ki bu da yağ yakımına engel olur

şubat 7Antrenmandan bir saat kadar önce elma, yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek gibi yavaş sindirilen karbonhidrat tüketerek kan şekerini ve insülin seviyesini sabit tutun. Böylece hem daha dayanıklı olur hem de daha fazla yağ yakarsınız.

Ayrıca kendinizi daha iyi hisseder ve daha sıkı çalışabilirsiniz. Supplement takviyesi olarakta vitargoyu bir ölçek whey ile karıstırarak antrenmandan önce alabilirsiniz.
2. Sabahları o kadar acelem var ki sağlıklı bir kahvaltı yapmam mümkün olmuyor. Bu koşuşturmada fiziğimi koruyacak neler yiyebilirim?
Kahvaltı gerçekten de günün en önemli öğünüdür, çünkü gece boyunca aç kalan vücudumuzu katabolik evreden kurtaran ilk adımdır. Sabah önceliğiniz, kas yıkımını durdurmak için vücudunuza hızlı sindirilen protein sağlamaktır. Eğer kahvaltı yapamayacak kadar acelenir varsa tabiki bunun için en uygun besin 1 servis whey proteini tozu olacaktır. Bunun yanında da bir çorba kaşığı kuru üzüm ve ortaboy muz size büyük bir katkı sağlayacaktır.

muz sporcularda carbs

 

 

 

 

3. Neden tüm beslenme planlarında pirinç tavsiye ediliyor ? Neden Pirinç Tüketmeliyiz?
*İyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Günlük enerjimizin yüzde 50’sinin karbonhidratlardan gelir. 100 gr pirinç 360 kalori verir. Glisemik indeksi sofra şekerine göre daha düşüktür. Sebze ve salatalarla birlikte tüketildiğinde kan şekerini hızla yükseltmez. Pişmiş iki yemek kaşığı pirinç ortalama 1 dilim ekmeğe eşdeğerdir.*Alerjen öğeler içermez.*Bitkisel besinler içerisinde iyi dereceli protein kaynağıdır. Yoğurt, yumurta, baklagillerin yer aldığı menülerde pirinçten gelen protein değeri daha da artar.

şubat 8*Gluten içermez. Bu nedenle çölyak hastaları rahatlıkla kullanabilir. *Kabuksuz pirincin lif içeriği çok az olduğundan ishal tedavisinde yaygın olarak kullanılır. *Sporcuların artan karbonhidrat gereksinimi için iyi bir kaynaktır. Sporcuların fazla proteine değil karbonhidrata gereksinimleri vardır. En ekonomik yakıt karbonhidratlardır. *Tek başına şişmanlatmaz. Aslında hiçbir yiyecek tek başına şişmanlatmaz. Yeter ki kişi ihtiyacı olan enerjiyi yeterince alsın ve harcasın. Harcanmayan fazla enerji kaynağı ne olursa olsun şişmanlığa neden olur.
*İçerdiği bol potasyum ve az azot ile kan basıncı değerlerinin düzenli akışını sağlar. Bu özelliğinden dolayı hipertansiyon ve böbrek hastalarında sık tüketilmesi uygundur.
*Pirinç, B gurubu özellikle B1 ve B2 vitaminlerince zengindir. B grubu vitaminler enerji oluşumunda yardımcıdır. Karbonhidrat, protein ve yağların vücutta kullanımı için gerekli yardımcı enzimlerin aktivitelerinde etkindirler.
*Besleyici ve hazmı kolay olduğundan hastaların başlıca yemeğidir.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Hacettepe Üniversitesi Spor bilimleri ve Teknolojisi bölümünden mezun oldu. 18 yaşına kadar tekvando ve basketbol dallarında aktif spor hayatına devam etti. Atletizm’ de “Yüksel Atlama” dalınd, “Avrupa 3.lüğü” nü kazandı. Profesyonel Fitness Model. 2013 yılında Men’ s Physique kategorisinde Ankara ve Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 2013 IFBB Men’ s Physique yarışmasında “Avrupa 2.liği” ni kazandı. Kıbrıs “Yakın Doğu Üniversitesi” nde öğretim görevlisidir. SH Fit ZONE isimli Fitness Marketi sistemini kurmuştur.