Ana sayfa Beslenme Doğadaki Mucize Bitkiler!

Doğadaki Mucize Bitkiler!

737
PAYLAŞ

Vücut yağ oranını azaltmak için hiçbir gıda tek başına mucize değildir, fakat doğada bulunan bazı bitkiler, gerek yağ asitlerinin kana geçişini hızlandırarak, gerekse metabolizma hızını artırarak vücut yağ oranını azaltmaya yardımcıdır.

shutterstock_200015507Lahananın vücut yağ oranını azaltmaya yardımcı, olduğu ve biyotransformasyon (vücuttaki toksik maddelerin atılması için gerekli bir dizi biyokimyasal tepkime) mekanizmasını tetikleyerek zararlı maddelerin atılmasını sağladığını gösteren güçlü deliller bulunmaktadır.

shutterstock_185459762

İlaç kullanırken ise greyfurt içindeki (narinjin ve psoralen maddelerinden dolayı) yenmemesi gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

Eğer günlük enerji tüketiminiz gıdalarla aldığınız enerjiden az ise, belirli bir süre sonra vücut yağ kütleniz artacaktır. Ama bu artış, metabolizma hızı yüksek olan kişilerde daha az, düşük olan kişilerde ise daha çok olabilir.

Vücut kas kütlesi fazla olan kişilerin metabolizma hızları da daha yüksektir. Egzersiz yapmadan sadece diyetle hızla verilen kilolar, diyet tamamlandıktan sonra muhtemelen de daha fazla olarak geri dönecektir. Zaman zaman yapılan sıkı diyetler vücudumuzun potansiyel enerji kaynakları olan yağ ve karbonhidratların azalmasına sebep olacaktır fakat, vücudun bu durumu bir sorun olarak algılayıp, tekrar aynı krizle karşılaşabilirim mantığıyla diyet bozulduktan sonra azalan enerji depolarını fazlasıyla yerine koyma eğiliminde olması kuvvetle muhtemeldir.

Belirli dönemlerde yapılan sıkı diyetler yerine, beslenme alışkanlıklarını düzeltip egzersizle birlikte bunu bir yaşam biçimi haline getirmek gerekir.

Bazı gıdalarla vücut yağlarının yağ hücrelerimizden kana geçişini hızlandırabiliriz ama kan yoluyla kaslarımıza gelen bu yağ asitlerinin egzersizle yakılmaması, bunların kanda dönüp dolaşıp tekrar yağ hücrelerimize dönmesini engellemeyecektir. Ayrıca hızlı kilo verme sonucu ortaya çıkan bazı maddelerin kanser riskini arttırdığı da bilinmektedir.

 

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
1995-1997 yılları arasında vücut geliştirme branşında çeşitli dereceler elde etmiştir. 1999 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden yüzme uzmanlığıyla mezun olmuş, aynı yıl İstanbul’a Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atanmış, oluşturduğu okul atletizm takımı üç ay gibi kısa bir sürede İstanbul il birincisi olmuştur. 2000 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Antrenörlük Eğitimi Bölümü, Spor Sağlık Bilimleri Anabilim dalı Yükseklisans programını birincilikle kazanmış ve yine birincilikle bitirmiştir. 2003 Eylül’üne kadar Celal Bayar Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmış, bu dönemde çok değerli profesörlerin asistanlığını yaparak bir çok projede aktif olarak bulunmuş ve birçok başarıya imza atmıştır. Birincilikle kazandığı Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Sağlık Anabilim Dalı Doktora Programını 2009 yılında yine birincilikle bitirmiştir. Çeşitli federasyonların 100 den fazla antrenörlük kurslarında, özel seminerlerde anatomi, kinesiyoloji, egzersiz ve spor fizyolojisi, sporcu beslenmesi, sağlıklı yaşam ve postür analizi gibi konularda konferans ve dersler vermiştir. Askerlik hizmetinden önce Cumhuriyet gazetesi ve spor ekinde devamlı suretle köşe ve yorum yazıları yazan Mert Eray Önen, 2011 yılında vatani görevini tamamlamıştır. En son 2014 yılında “Sporda Doping” adlı kitabı yayımlanan Mert Eray Önen'in ulusal ve uluslararası hakemli bilimsel dergilerde yayımlanan çok sayıda bilimsel makalesi mevcuttur. İstanbul'da bulunan bazı özel spor kulüplerine danışmanlık yapmakta olup, kulüp antrenörlerine uzman olduğu konularda eğitimler vermektedir. Türkiye Kürek Federasyonu Eğitim Kurulu Üyeliği ve Uluslararası Pilates Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Eğitim ve Bilim Kurulu Başkanlığı görevlerinde de bulunan Mert Eray Önen, halen Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi olup, 2004 yılından beri Kocaeli Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda Ögretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.