Ana sayfa Editörün Seçimi Neden Kaçmak İstiyoruz?

Neden Kaçmak İstiyoruz?

468
PAYLAŞ

BİR ŞEYİ YOK SAYMANIN
OLMADIĞI ANLAMINA GELMEDİĞİNİ
FAZLA BİR ZAMAN GEÇMEDEN
TEKRAR ANLIYORUZ

Öyle zamanlar oluyor ki; hayat yaşanmaz bir hal alabiliyor. Bazen ailevi nedenler bazen iş hayatı bazen özel hayatımız, kimi zaman sağlık durumları ya da ruh halimiz ne yapacağımızı bilmediğimiz durumlar yaşatabiliyor. Sorun yaşadığımız durumlarda, bulunduğumuz ortamdan, bazense yaşadığımız şehirden gitmek isteyebiliyoruz.
Yaşamakta olduğumuz maddi manevi sorunlar büyüdükçe büyüyüp gözümüzde aşılması imkânsız bir dağ halini alabiliyor. Kızıyor, öfkeleniyor, üzülüyor, bazen susmayı tercih ediyor, bazense çözümü bulunduğumuz yerden uzaklaşmakta arıyoruz. Ancak aradan bir zaman geçiyor aynı olayları ya da ortamları tekrar ve tekrar yaşamak durumunda kalıyoruz.firatcakir1Ne gitmek ne de yaşamakta olduğumuz sorundan kaçmak rahatlamamıza yardımcı oluyor. Zaman değişiyor, insanlar ve mekânlar değişiyor; ancak bizim yaşadığımız sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Ne yaparsak yapalım bu durumu düzeltecek bir şey yapamamanın üzüntüsü ve çaresizliğini iliklerimize kadar yaşıyoruz. Bazense yaşamakta olduğumuz birçok sorunu görmezden gelerek yok saymayı tercih ediyoruz.

Bir sorun varsa oradadır ve biz o sorunu çözmeden de ortadan kalkmayacaktır.

İnsan mutlu olmadığı yerde durmak istemez. Bir yerden gitmek ya da tabiri caizse oradan kaçmak, sevmediğimiz rahatsız olduğumuz bir yerde olduğumuzun en büyük göstergesidir. Her ne yaparsak yapalım içinde sevgi olmalıdır.

SEVGİNİN OLMADIĞI
HİÇBİR İŞ YA DA DURUM
KİMSEYİ MUTLU EDEMEZ

firatcakir2Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir önemli konu ise kendini oraya ait hissetmektir. Kişi kendini bulunduğu yere ait hissetmiyorsa ne orayı sever ne de mutlu olur. İnsan sevdiği insanların yanında mutlu ve huzurludur. Ne zaman ki sevmediği insanlarla yan yana gelir işte o zaman sorgulama başlar. Benim burada ne işim var? Ne yapıyorum burada? Ben aslında şurada şu tarz bir iş ya da ortamda olmalıyım der. Her şey oraya aidiyetle ilgilidir. Kendimizi bir yere ait hissetmeden sevmemiz ya da mutlu, huzurlu olmamız mümkün değildir. Ya yaşadığımız ortamı değiştirecek ya da sevmenin yollarını arayacağız.
Birçoğumuz “İyi ama bu işi yapmaya veya bu ilişkiyi sürdürmeye mecburum nasıl olacak, nasıl bulunduğum ortamı değiştireceğim” diyebilir. Bir mecburiyet varsa ve ortam değişemiyorsa o zaman o ortama ya da ilişkiye yüklediğimiz anlamları değiştirebiliriz.

BİR ŞEYİN ANLAMINI DEĞİŞTİRMEK MEVCUT DURUMU FİZİKİ OLARAK DEĞİŞTİRMEZ; ANCAK DUYGUSAL OLARAK DEĞİŞMESİNE YARDIMCI OLURfiratcakir3

Bizi sıkan ya da üzüp mutsuz eden şey, olaylara, kişilere ya da mekânlara yüklediğimiz anlamlardır. Bir şeyi değiştirmeyi başaramıyorsak yüklediğimiz anlamı değiştirerek o şeyi ya da mekânı yaşanası bir hale getirebiliriz. Bir iş yerinde çalışmaktan mutsuz isek o iş yerinde var olan neredeyse her şey bizi olumsuz etkileyecektir. O ortamda sevmediğimiz şeylere ya da kurallara odaklanmak sürekli mutsuzluk ve sıkıntı yaratacaktır. Eğer sevmediğimiz şeyler ya da kurallardan kendimizi soyutlar, sevebileceğimiz şeyler ya da kurallara odaklanırsak; düşünce olarak yaşanan sorunlardan uzak durmayı başarabiliriz.

Bir ortamda sevmediğimiz on kişi var ve biz bunlarla zaman geçiriyorsak o ortam bize sıkıntı verecektir. Eğer o ortamda sevdiğimiz bir kişi varsa, o kişi ile vakit geçirmek nispeten sıkıntı yerine keyif verecektir.firatcakir4Sürekli olumsuz, negatif olaylar veya durumlara odaklanmak bize mutsuzluktan başka bir şey vermez. Bizler, mevcut durumda bize keyif verebilecek noktaları bularak onlara odaklanmalıyız.
İçimizde var olan düşüncelerle nereye gidersek gidelim bir önceki yaşadıklarımızdan farklı bir şey yaşamamız mümkün değildir.

İNSAN NASIL BAKARSA
ÖYLE GÖRÜR
GÜZEL BAKAN GÜZEL
KÖTÜ BAKAN KÖTÜ GÖRÜR

Onlarcası aynı manzaraya bakıp her biri farklı şeyler görebilir. Kimileri var olan güzelliklere odaklanırken, kimileri ise arar bulur nerede bir negatif durum varsa onlara odaklanır. Olaylara ve kişilere bakış açımızı değiştirmek bize daha güzel bir hayatın kapılarını açacaktır.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Fırat Çakır - Sağlıklı Yaşam Koçu Fırat Çakır, 2009 yılından beri kişisel gelişim sektöründe hizmet vermektedir. İngiltere UK Coaching Academy'den Yaşam Koçluğu ve NLP Eğitimlerini almıştır, aynı zamanda IFBB sertifikalı Fitness Eğitmenidir. Aralarında politikacıların, gazetecilerin, akademisyenler ve sanatçıların da olduğu birçok kişiye yaşam koçluğu yapmış ve yapmaktadır. Nişantaşı'ndaki FÇ Akademide, eğitimler vermekte, birbirinden değerli yaşam koçları ve NLP uzmanları yetiştirmektedir. Üniversite seminerlerine katılmakta ve her yıl 15.000'den fazla öğrenci ile buluşmaktadır. "Ben Sadece Kilo Verecektim, Hepsi Bu" "Kilonuzu Siz Belirleyin" "Uykuya Dair Her Şey" "Kıyamet" "Sağlıklı Yaşa Kariyerin Olsun" isimli kitapları bulunmaktadır.