Ana sayfa Gelişim NLP İle Temsil Sisteminizi Öğrenmek İster Misiniz? İşitsel Mi, Dokunsal Mı, Görsel...

NLP İle Temsil Sisteminizi Öğrenmek İster Misiniz? İşitsel Mi, Dokunsal Mı, Görsel Misiniz?

846
PAYLAŞ

NLP : Noro Lınguıstıc Programmıng
beynin yeniden yapılandırılma sanatıdır

Yıllarca birlikte yaşadığımız insanlar
bazen öyle şeyler yapar ki; 
seni hiç tanımamışım, senden bunu beklemezdim, yıllarca düşünsem onun böyle yapacağı aklıma gelmezdi gibi cümleleri peşi sıra sıralarız. Bazen de yeni tanıştığımız veya birlikte mesai harcadığımız kişilerle de benzer durumlar yaşar, şaşkınlığımızı gizleyemeyiz. Her ne kadar insanları tanıyabildiğimizi düşünsek de ummadığımız bir anda ummadığımız kişilerden üzüleceğimiz davranışlar görebiliyoruz. 

Hayat her şeye gebedir
Yarın ne olacağını
ya da
kimin nasıl davranacağını bilemeyiz

shutterstock_110973773Bazen kendimizi dahi tanıyamıyor, bunu nasıl yaptım aklım almıyor diyebiliyoruz. İnsan neyi sevdiğini, neyi sevmediğini, kendini mutlu veya mutsuz eden şeyleri bilmeli. Kim olduğunu ya da kim olmadığını bilmeyen biri hayat yolculuğunda mutlu olamaz. İnsan başkalarını tanıması gerektiği gibi kendini de tanımalıdır.

  • Bazı insanlar işittiği ile hareket eder. Bu insanlar işitsel tiplerdir.
  • Bazı insanlar gördüğü ile hareket eder. Bu insanlar ise görsel tiplerdir.
  • Bazıları ise dokunmadan, hissetmeden bir şey hakkında bilgi sahibi olamaz ve hareket edemez. Bu insanlar ancak ellerinin dokunduğu şeylere göre hareket ederler. Bu kişiler de dokunsal tiplerdir.

Bir insanın temsil sistemini bilmeden tanımak mümkün değildir. Bazı insanlar hazza yaklaştığında, bazıları ise acıdan uzaklaştığında motive olur.

Kişilerin motivasyon stratejisini bilmeden
onları motive edebilmek veya
iletişim kurabilmek mümkün değildir

Bazıları kırmızı kişilik, bazıları mavi, bazıları sarı bazıları ise yeşil kişilik tipindedir. Her kişilik tipinin kendine has özellikleri, hassasiyetleri vardır. Bu özellik veya hassasiyetleri bilmeden biri ile iletişim kurmak mümkün değildir. Kimileri benzerlikçi, kimileri ise farklılıkçıdır. İletişim içinde olduğumuz kişilerin onlarca özelliğini bilmeden onlarla iletişim içerisinde olmaya çalışıyoruz ki, bu mümkün değildir.

Nlp eğitimleri kişileri tanımaya yarar

Her şeyden önce kendimizi tanımayı sağlar. Hayatımız boyunca edindiğimiz yanlış düşünceler, inanışlar, davranışlar, anlam veremediğimiz birçok konu Nlp eğitimleri sonrası bir anlam kazanır.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Fırat Çakır - Sağlıklı Yaşam Koçu Fırat Çakır, 2009 yılından beri kişisel gelişim sektöründe hizmet vermektedir. İngiltere UK Coaching Academy'den Yaşam Koçluğu ve NLP Eğitimlerini almıştır, aynı zamanda IFBB sertifikalı Fitness Eğitmenidir. Aralarında politikacıların, gazetecilerin, akademisyenler ve sanatçıların da olduğu birçok kişiye yaşam koçluğu yapmış ve yapmaktadır. Nişantaşı'ndaki FÇ Akademide, eğitimler vermekte, birbirinden değerli yaşam koçları ve NLP uzmanları yetiştirmektedir. Üniversite seminerlerine katılmakta ve her yıl 15.000'den fazla öğrenci ile buluşmaktadır. "Ben Sadece Kilo Verecektim, Hepsi Bu" "Kilonuzu Siz Belirleyin" "Uykuya Dair Her Şey" "Kıyamet" "Sağlıklı Yaşa Kariyerin Olsun" isimli kitapları bulunmaktadır.