Ana sayfa Antrenman Omurganızı Koruyacak ve Sırt Kaslarınızı Geliştirecek 5 Önemli Egzersiz

Omurganızı Koruyacak ve Sırt Kaslarınızı Geliştirecek 5 Önemli Egzersiz

5353
PAYLAŞ

bizi dik tutan
bize rahat nefes aldıran
hangi yaşta olursak olalım
bize hayatta en çok destek çıkan
omurgamızdır

Sırt kaslarıyla desteklenen omurgamızı, spor  ile kuvvetlendirmeliyiz. Evimizde ve dışarıda yaptığımız egzersizlerin yanı sıra fitness salonların en büyük avantajı vücuttaki bütün kas gruplarını bölgesel olarak çalıştırabilme imkanı sağlamasıdır. Özellikle fitness trainer ile destekli çalışırsanız sizin için daha güvenli olabilir. Çünkü, omurganız birçok yanlış hareketle ve ağır kaldırma merakı ile kolay sakatlanabilir. 

DİKKAT:
shell strech
TÜM hareket aralarında
yapılmalıdır

SHELL STRECH

Kasların güçlenmek kadar esnemeye de ihtiyacı vardır. Bu esneme hareketini 30-40 saniye bekleyerek set ve hareket aralarında yapmalısınız.

LAT PULLDOWN
10-12 x 3-4

Bu aletin sırt kaslarımızı çalıştırmakta büyük yardımı vardır. Dik oturup omuz genişliğinden biraz daha açık tutup çene altına  çekip bırakarak sırt kaslarımızı çalıştırırız.

THE SCAPULAR PULL
15 x 4

Barfiks barına tutunup yalnızca kürek kemiklerini aşağı çekip omuzları boyundan uzaklaştırarak yapmalıyız. Beklemek kasların yer çekimine karşı uzayarak esnemesini sağlar. Kasların kürek kemiklerini (scapula) kontrol edebilmesi hareketin ana hedeflerinden biridir. Diğer bir hedef ise esnemektir. Bu hareketteki bir diğer kazanç ise tutuş kuvvetidir. Çekiş hareketlerinin hepsinde ihtiyacımız olan bir kuvvettir. Barda asılı kalabilmek karnı etkili bir şekilde çalıştıran toes to bar ve hanging knee up gibi egzersizleri yapabilmenin ilk adımıdır.

Vücuda paralel olan makine ya da kabloyu çekerek sırt kaslarını çalıştıran temel hareketlerdendir. Bu harekette scapular stabilizasyon oldukça önemlidir. Hareketlerin doğru formları maksimum kası aktif eder.

BALL SUPPORT BACK EXTENSİON:
12-15 x 3

Swiss ball, kalça kemiğine denk gelecek şekilde yüz üstü yatarak ayakları duvara koymalısınız ve tüm omurlarınızı belden sırta kadar tek tek hissederek topun üzerine yatmalı ve sırtınız düz olana kadar kalkmalısınız.

 

The Red Fitness Nişantası
Hazırlayan: İsa KURTÇA
İsa Kurtca (1)
1983 yılında Samsun’da doğan İsa Kurtça, spor yöneticiliği mezunudur. 12 yıldır süren meslek deneyemindeki Uzmanlık alanları: Personel tranier, stüdyo grup dersleri, çifte kürek, bisiklet, dragon boat, uzak doğu sporları, insan ilişkileri, grup hakimiyet, futbol kondisyon. Hobileri: Scuba tüplü dalış, çifte kürek, bisiklet, şehir aktiviteleri. Sertifikaları: Uluslar arası fitness sertifikaları, lesmills branşları, technogym eğitimleri
İnstagram

 

Uzmanlarımızdan Önder Akgün‘ün kifoz ile ilgili makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ