Ana sayfa Sağlıklı Hamilelik ve Doğum Sonrası Pilates Hamileler İçin Uygun Mu?

Pilates Hamileler İçin Uygun Mu?

251
PAYLAŞ

Pilates
doğum ÖNCESİ VE sonrası
uygulanabilecek egzersizlerin
en iyisidir

Hamilelik dönemi, sadece kas ve iskelet yapısında oluşan değişiklikler olmayıp, anne adayının fiziksel ve psikolojik anlamda da oldukça zorlandığı bir süreçtir.

Hamilelik boyunca doktorunuzun kontrolü ve bilgisi dahilinde, her dönem için özel programlanmış pilates egzersizleri yapılabilir.

Hamilelikte pilates egzersizlerinde, vücuttaki gerilimin önüne geçmek ve dengeyi arttırabilmemizi sağlamak için değiş aparatların kullanımıyla amaca uygunluk sağlanır.

Minder egzersizleri, yastıklar, rulo yapılmış havlular, hafif ağırlık kullanımı ile de vücudumuzda bütün bölgeler çalıştırılmaktadır.

Ayrıca, skolyoz, ilerlemiş omurga eğrilikleri, fıtık, kas problemleri, doğuştan kalça çıkığı gibi rahatsızlıkları olan kişinin, hamilelik süreçlerinde ve sonrasında vücutlarında hissettikleri şikayetleri artabilir. Pilates egzersizleri düzenli olarak yapıldığında iskelet ve kas sisteminde büyük değişiklikler sağlar, kişinin rahatsızlıklarından dolayı hissettikleri ağrıların azalmasına yardımcı olur. Bu tip problemleri olan kişiler, hamilelik öncesi pilates egzersizlerine başlayıp vücutlarını hamilelik süresince yaşayacakları fiziksel değişime hazırlamaları için en ideal yöntemdir.

Pilates egzersizleri sayesinde 
hamile kadınlar düzenli nefes alıp vermeyi
öğrendikleri için

bu süreyi daha rahat geçirirler ve
çok daha kolay doğum yaparlar

 Doğum sonrası vücutlarının eski haline dönüp diriliğini tekrar kazanması da son derece hızlı olur. 

Pilates yapan anne adayları;

Doğum sırasında rahat bir doğum gerçekleştirirler.

Doğum sırasında oluşabilecek yırtıklar azalır.

Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.

Pilates, gebelikte görülebilen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.

İçerdiği nefes egzersizi sayesinde hem gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip toparlanmasını sağlarken annenin, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine sebep olur.

Cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesini kolaylaştırır.

Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.

Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için pilates, kişide ruhsal olarak rahatlama sağlar.

Uzmanlarımızın pilates üzerine bilgi verdikleri tüm içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Pilates FNB’nin kurucusu Fatma Nur Bilgin, Pilates Academy International’ in İstanbul’da, Balanced Body ve Stott Pilates’ in Londra’da ileri seviye eğitim programlarını tamamlamış ve Michael King, Elizabeth Larkam, Alan Herdman, terapist Anna Maria Vitali, fizyoterapist Alexander Bohlander, Profesör Karen Clippinger, terapist Nora St John gibi eğitmenlerden ders almıştır. İngiliz Pilates gurusu “Alan Herdman” ın ekolünü benimseyerek, “Alan Herdman Pilates” ile Türkiye’de işbirliği yapmakta ve Kinesis UK’ in “Anatomy Trains” programında anatomi eğitimine devam etmektedir. Omurga sağlığını temel alan “Dorn Breuss Terapisi” ileri seviye eğitimleri tamamlamıştır. Kozmik Enerji Terapisi tekniğinin yanı sıra çeşitli Reiki teknikleri konusunda uzmandır.