Ana sayfa Genel San Francisco’da 30,000 Kadınla Koşma Deneyimine Var Mısın?

San Francisco’da 30,000 Kadınla Koşma Deneyimine Var Mısın?

424
PAYLAŞ

“ Siz hiç 30.000 kadın ile birlikte koştunuz mu?” ya da şöyle sorayım: “ Hiç 30.000 kadını bir arada gördünüz mü?” Benim cevabım ikisine de “ EVET.”

Bize destek olan Nike, benim de kurucu üyesi olduğum koşu kulübümüz “Bu Kızlar Nereye Koşuyor”a 2 ay önce sürpriz bir telefon etti. Bu Kızlar’ın ikisini San Fransisco’da yapılacak Nike Yarı Maratonu’na davet ediyorlardı ve bu yarı maraton sadece kadınların katıldığı bir yarıştı!

beste ocak 230.000 kadın ile yarı maraton koşmak… Son iki senedir hayatımın en anlamlı misyonları daha çok kadının spor yapmasını teşvik etmek, onları motive etmek, onlara vizyon katabilmek. Benim bu misyonuma vizyon katabilmek için daha mükemmel ne olabilirdi ki?Nike Women’s Half Marathon serisi Nike’ın Avrupa ve Amerika’nın birçok şehrinde düzenlediği sadece (Araya 3-5 uyanık erkek kaçmış olabiliyor tabi ki.) kadınların katıldığı, amacı daha çok kadını koşuya teşvik etmek olan yarışlar silsilesinden oluşuyor.

Bizim davet edildiğimiz yarış ise her sene San Fransisco’da olan Yarı Maraton serisi. #werunsf Benim için ayrıca birçok ilkin gerçekleşeceği bir deneyim olacaktı.

İlk yurt dışı yarış deneyimi, ilk yarı maraton yarış deneyimi, ilk kez 30.000 kadın ile beraber koşma deneyimi…
beste ocak 9San Fransisco’yu 5 sene önce 2 günlük bir ziyaret ile ziplenmiş bir formatta görmüştüm ve tadı damağımda kalmıştı. Aşık olduğum Londra’nın Amerikan versiyonu gibi gelmişti bana. Amerika’da yaşayabileceğim tek şehir, bu gidişimde evimi bile seçtim. İklimi, doğası, insanları, şehrin tamamını kaplayan bohem havası veee coğrafyası ve iklimi de gereği sportif ruhu rahatlıkla besleyen bir şehir olması. Şehrin tamamında bisiklete binebilir veya koşu yapabilirsiniz.Sporcu kafası işte böyle bir şey sanırım.Sahil tarafında okyanus kıyısında düz ve uzun antrenmanlarınızı, fonksiyonel çalışmalarınızı yapabilir, wetsuitinizle okyanusda yüzebilir, şehrin meşhur inişli çıkışlı yokuşlarında ve parklarında mükemmel interval – fartlek antrenmanlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Kendimi o şehirde spor yaparken hayal edebiliyor muyum?” Cevap evet, ise o şehir sizin için yaşanılabilinir bir şehir olur. Hayal kuralım belki bir gün gerçek olur!
beste ocak 7 beste ocak 8Gelelim yarışa. Perşembe, akşam vakti varmıştık. Uzun bir yolculuktu. Hemen otele doğru ilerleyip güzel bir dinlence ile cumaya başladık. Bende genelde jetlag durumları oraya vardığımda olur. Sabahın 5’inde güne başlamış oldum. Nerede olduğum hakkında en ufak bir fikrim yokken ve hava henüz aydınlanmamışken kendimi San Fransisco sokaklarında yüzümde tatlı bir tebessümle koşarken buldum. Koşan insanları takip ederek sahil kısmına ulaştım.
beste ocak 16 beste ocak 19 beste ocak 15Herhalde yarışın olması sebebiyle de sokaklar sanki Nike kataloglarından çıkmış kadınlarla doluydu. Herkes biribirini selamlıyor, birbirlerine “Hmmm yarışta acaba seni geçebilir miyim?” ya da “Oo…Bu atlet çok iyiymiş, bunun aynısından bulabilir miyim burda acaba?” diye sorarmışçasına birbirlerini tatlı tatlı süzüyordu. Belki de bunlar sadece benim kafamdan geçenlerdi.:) Tatlı tatlı şehrin büyüsüne kapılmış bir şekilde koşarken baktım 10kmyi bulmuşum ve nereden geldiğimi tamamiyle unutmuşum.:)Tek hatırladığım otelin ismiydi. Neyse ki çok uzun ve acılı bir hal almadan SF sakinlerinin yardımıyla da bir şekil bulabildim otelimi. 

San Fransisco’da kafamı nereye çevirsem her yerde koşucu kadınlar vardı.


Şehir merkezinin tam ortasında Union Square’de kurulmuş olan Expo’ya gitmek günün ilk hareketiydi. Bir an önce çiplerimizi alıp günün geri kalanını sakince etrafta dolaşarak geçirmekti plan. Expo alanı yeşil yeşil karşımızda parlıyordu. İçeriye girdiğimizde ise çocuklar kadar şen ve heyecanlıydık. Her şey o kadar dinamik,yalın ve güzeldi ki… Bir kadının saatlerce vakit geçirebileceği bir alan yaratmışlardı. Koşu saç modellerinin uygulandığı alandan tutun da vücudunuza dövme yaptırıp tırnaklarınızı renk renk boyatabileceğiniz bir çok alanla doluydu.
Organik meyve ve sebze sularının ikram edildiği, proteinli cup cakelerin tadımının yapıldığı geniş bir alandan bahsediyorum. Her şeyden önemlisi hiçbir yerde sıra beklemiyorduk. Çalışanların hepsi teker teker gelip nasıl olduğumuzu sorarak bizi yönlendiriyordu. Fotoğraf çekme alanlarında bile senin fotoğrafını çekmek için bekleyen çalışanlar vardı. Çipimizi aldık ve tek tek her alanı inceleyerek dolaşmaya başladık. Önce koşarkenki saç stilimizi belirleyip provasını yaptırdık. Koşu parkurunu inceleyip fotoğraflarımızı çektirttik. Küçük bir kaç alışveriş sonrası büyük alışverişimizi tamamlamak üzere Nike Town’un yoluna koyulduk.
beste ocak 28 beste ocak 20Sadece Nike mağazaları değil sanki tüm şehri “We run SF” kadın kolleksiyon serisiyle kaplamışlardı.Güzel yemekler, güzel sohbetler derken yarış günü geldi çattı. Eskiden olmayıp son dönem gelişen ve halimden çok memnun olduğum bir yarış psikolojisi gelişti bende.

Öncesinde hafif bir stresim olsa da yarış günü o stresin tamamı ortadan kalkıyor ve tamamıyla keyif al, tadını çıkar psikolojisi yerini alıyor. Tek stresim o gün o yarışa vaktinde varmak oluyor. Sabah kendimi organize etmekte biraz sıkıntı yaşadım. İlk uzun yarışımdı. Nasıl besleneceğime, hangi aksesuarları ve küpemi takacağıma, hangi rujumu süreceğime henüz karar verememiştim! Kadın sporcu olmak bazen çok komplike olabiliyor tabi.:) Son dakika kararları aldım. Siyah yeni aldığım sf atletim, Nike şort ve compression çoraplarım (Bir hafta sonra half ironman yarışım vardı. Kan dolaşımını maksimize etmeliydim.) ile renk ve konfor açısından uyumlu bir kombinasyon elde etmiştim. Kıyafetime uygun ruj ve aksesuarları da taktıktan sonra yarış başlamadan bir iki dakika öncesi start alanına ulaştım. Artık yarışmaya hazırdım!
Yarış başladı. Hava henüz aydınlanmamış, ortalık alabildiğince kadın dolu! 30.000 kadının çığlıklarıyla başlayan bir yarış! Hayal edin. Aman Allahım! Her şey mükemmel, çok iyi hissediyorum, hava süper, etrafta güzel sportif kadınlar ve bu kadınları destekleyen tatlı mı tatlı insanlar…

beste ocak 30 DCIM101GOPROParkur o kadar güzel ki… Şehrin merkezi olan Union Square’den başladık. Sonra filmlerde gördüğümüz o San Fransisco sokaklarını inip çıktık. Golden Gate Park’tan muhteşem ağaçların arasından çimen kokuları eşliğinde geçtik. Oradan Presidio’ya çıkıp Crissy Field’dan Marina’ya koşarak parkuru tamamladık. Neredeyse her 2 kmde bir ‘cheering pointler, bandolar, djler, su ve jel istasyonları vardı. Her detay en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştü.Portakal verenlerin ardından ıslak mendil uzatanlar, sonrasında çöp kutuları, parkur boyunca 4-5 tane tuvalet istasyonu!Dik yokuşun olduğu kısım yine insanlarla doluydu.Yerde

“What hill?”, “You are almost there!”, “Remember why you started!”


( Ne yokuşu? Neredeyse sonuna geldin! Neden başladığını hatırla!) yazıları… Her taraf ayrı bir motivasyon kaynağıydı. Bir ara destekleyenlerin de etkisinde kalarak mutluluk gözyaşları döküyorum.:) Evet, mübalağa değil;gerçek. Çok mutluyum. O mutluluk hormonları benim uykusuz, yorgun ve jet lag günlerimi geride bırakıyor ve iyi bir sonuçla bitirmemi sağlıyor.
beste ocak 24 beste ocak 27İlk yarı maraton 1.47, nabzımın çok yükselmediği, her km’sinden ayrı keyif aldığım bir yarışı istemeye istemeye sonlandırıyorum. Bir sonraki hafta yarı ironman yarışımın olması sebebiyle bu yarışın hedef yarışı olmaması, uykusuzluk, uçak yolculuğu beni negatif etkileyen etmenler ama yine de bir ilk yarı maraton yarış deneyimi için güzel sonuç aldığımı düşünüyorum. Daha iyisi mi? Çok rahat çıkar.

Genel klasmanda 30.000 kadın arasından 600. oluyor ve yaş grubumda ise 34. olarak kendime bir“Aferin!”notu veriyorum.


Unutulmaz bir deneyim olarak #werunsf turunu tamamlıyoruz. Geride kalanlar güzel dostluklar, güzel nike kıyafetler, güzel dereceler ile bir sonraki yarışa moral dolu bir zihin ve koşmayı bir yaşam biçimi haline getirmiş ya da getirmek isteyen bir çok kadınla paylaşacağımız anılar…

beste ocak 26İşte bu sebeple ben de bu yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak üzere burada kelimelere dökerek bir başlangıç yapıyorum.

“HaydiTüm Kadınlar Koşuya!” diyerek aktif ve sağlıklı yaşamı seçen her kadının bizim bu yaşadığımız deneyimi bir gün yaşamasını diliyorum ve umuyorum ki biz de bir gün Türkiye’de 30.000 Kadın ile birlikte kendi koşar bu keyfin tadını birlikte çıkarırız.

beste ocak 22
Teşekkürler Nike, teşekkürler BuKızlar, teşekkürler bizi destekleyen tüm koşu severler!

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
+30 Kadınlar Aktif Yaşam Koçu, ACE Sertifikalı Fitness Eğitmenidir. “BuKızlar Nereye Koşuyor” Ekibi Kurucu üyesidir. Koşucu, Triatlet, Yüzücü, Piloxing Master Eğitmenidir. Blue Vision Fitness Akademi Uluslar arası İş Geliştirme Yöneticisidir. +30 Kadınlar Türkiye Triatlon Şampiyonu (2013 – 2014). +30 Kadın Masterler 800m Türkiye Yüzme Şampiyonu ve Rekor Sahibi (2014). +30 Kadın Masterlar Marmaris Açık Deniz Maratonu Birincisi (2014). +30 Kadınlar New Balance 10K Koşusu Birincisi (2014). Milli Yüzücü (2003 – 2005)