Ana sayfa Antrenman Serbest Ağırlık mı, Makine mi?

Serbest Ağırlık mı, Makine mi?

1138
PAYLAŞ

Amaç harekettir, Kas Değil

Günümüzde “ağırlık makinaları” olarak da bilinen izotonik kuvvet makineleri fitness merkezleri ve health club’ların vazgeçilmezlerindendir. Bu makinalar ile kişiler, temelinde kasın kısalması ve uzaması yer alan izotonik kuvvet egzersizleri (dinamik egzersiz) yaparlar. İzotonik kuvvet çalışmaları, diğer başka ağırlık ekipmanlarının kullanılmasıyla veya sadece vücut ağırlığıyla da yapılabilse de bu makinalar ile çalışmanın ayrıcalıkları vardır.

Dumbell, bar gibi serbest ağırlıklarla yapılan kuvvet egzersizleri ve vücut ağırlığıyla yapılan egzersizler, egzersize yeni başlayan kişiler için oldukça zordur. Çünkü bu kişiler genellikle, serbest ağırlık ile egzersiz yapacak denge ve koordinasyona sahip olmadıkları gibi kendi vücut ağırlıkları ile egzersiz yapacak kuvvete de sahip değildirler. Bu nedenle, izotonik kuvvet makineleri egzersizlerin daha kolay yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiştir.

makineagirlik1

Teknolojinin gelişmesi, çoğu şeyi olduğu gibi izotonik kuvvet makinelerini de doğrudan etkilemektedir. Bu tür makineleri üreten firmalar, uzman fitness eğitmenleri ve makine mühendisleri ile birlikte çalışarak, egzersizlerin en doğru ve güvenli şekilde yapılmasını amaçlamaktadır. Bu makineler ile kuvvetin doğrultusu, yönü ve değerini değiştirilebildiği için egzersiz daha çeşitli ve kolay hale gelmekte, bütün kas grupları çalıştırılabilmektedir.

İzotonik makineler kişilere hareketi doğru yapmayı öğretir ve hareketin yanlış yapılma olasılığını en aza indirir. Ayrıca, makinelerin üzerinde kullanımına ilişkin talimat ve resimlerin bulunması da önemli bir kolaylıktır. Böylece, kişiler yapacakları egzersizlere daha çabuk alışırlar

İzotonik kuvvet makineleri sanıldığının aksine sadece vücut geliştirmek isteyen kişiler veya profesyonel sporcular için değil, aynı zamanda egzersize yeni başlayan kişiler için de oldukça önemlidir. Özetle, daha önce kuvvet egzersizleri yapmayan kişiler için uyum programlarında öncelikle izotonik kuvvet makinaları tercih edilmelidir.

Amaç harekettir Kas Değil…

a378cbe5-86d0-4405-9665-05f16cce8168

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Athletic House ; Kişilere, sağlıklı yaşamın şartı olan egzersizi benimsetmeyi amaç edinmiştir. Bireyleri sağlıklı, bilinçli, sporun bilimselliği çerçevesinde egzersize yönlendirecek donanımlı ve deneyimli bir ekibe sahiptir. Sonuç olarak, Athletic House kişilere egzersiz yaptırırken doğru motive eden, sonuç aldıran, alternatif çalışmalar dizayn eden, dünya’yı takip eden yeni nesil eğitmenler eşliğinde egzersiz danışmanlığı hizmeti vermek ve bu özelliklere sahip eğitmenler yetiştirmek, sporculara ve spor kulüplerine performans geliştirme ve sakatlık önleme konularında danışmanlık yapmak, fitness merkezlerive spor tesisi planlaması, işleyiş ve kadro oluşumunda danışmanlık yapmak amacıyla sektörün hizmetindedir…