Ana sayfa Beslenme “Sevinsem De, Üzülsem De Yemek Yiyorum” Diyenlerden Misiniz?

“Sevinsem De, Üzülsem De Yemek Yiyorum” Diyenlerden Misiniz?

851
PAYLAŞ

Sevinçli ya da hüzünlüyken
yeme atakları oluşanlarda
ne gibi belirtiler oluşur?

 • İradelerinin güçsüz olduğunu düşünürler
 • Kendilerini suçlarlar
  Oysa Suçlanması gereken kişisel bilinçsizliktir.
 • Zamanlarının büyük bir bölümünde kendilerini aç hissederler.

  bu durumdan
  kaçınmak için
  çözüm yollarınız

 • İradem zayıf düşüncesinin arkasına asla sığınmayın.
 • Hayatta başarılı olduğunuz olayları şöyle bir düşünün.
 • Olumlu düşünceler sizi bu tür yeme ataklarından uzak tutabilir.
 • Ne zaman açlık hissettiğinize dikkat edin.
 • Beyinden mideye giden uyarılar ile yemeğe son vermek sizin elinizdedir.
 • Dikkat etmeniz gereken, açlığınızın niteliğidir

  DUYGUSAL TATMİN İÇİN
  YEMEYİN

  shutterstock_180106382
 • Acaba duygusal açlık mı, yoksa gerçek açlık mı?
 • Bu iki açlığı ayırt edebildiğiniz an, bu tip aşırı yeme çemberine girmezsiniz.

  Kendinize
  şu soruyu sorun:
  “Gerçekten aç mıyım
  ya da moralim mi bozuk?

 • Bu sorunun yanıtını mantıklı olarak düşünün.
 • Eğer bir şeye canınız sıkıldığı için eliniz buzdolabının kapısına gittiyse; soluklanın, bir kez daha düşünün.
 • Gerçekten fiziksel açlığı hissediyorsanız, afiyet olsun, doğru seçimleri yaparak yeterli ve dengeli yemek tüketin.

  duyguların
  çözüm bulmak için değil
  yaşamak için var olduğunu
  unutmayın

  shutterstock_110501489
 • O duyguları zevk alarak yaşayın.
 • Kendinize, duygularınıza sahip olabilme izni verirseniz, bunların daha az korkutucu olduklarını göreceksiniz.
 • Zaman zaman duygularınızı doğrudan yenmeyi deneyin, zaman zaman da varlıklarını kabul edin ama asla sizi boğmalarına izin vermeyin.

  Duygular yaşanacak
  ve bitecek

  shutterstock_150639353

  Güçlü olduğunuzu hissettiğiniz anda
  duygusal açlığa karşı direnciniz artar

  Duygular, bazen derin bir iz bırakacak, bazen de mutlu bir son olacak. Bunları yaşamanın hazzını ve zevkini tadın. Olumsuzluklar karşısında kendinizi çaresizmiş gibi yemeğe yönlendirmeyin.

  Hiçbir yemeğin içerisinde
  sizin sorunlarınızı çözen

  sihirli bir karışım yoktur

  Bunu siz de çok iyi biliyorsunuz ama yine de yenik düşebiliyorsunuz.“Olsun bir kere yenik düştüm” deyip, asla pes etmeyin. Bir sonraki yeme atağında “kendimi daha güçlü hissedip ona ,baştan karşı koyabileceğim” düşüncesini ön plana çıkarın. Pişman olun ama asla suçluluk duygusu hissetmeyin. Zaman zaman hepimiz bu girdabın içine girebiliriz, önemli olan oradan çabuk çıkabilmektir.

HALUK SAÇAKLI
Bilim Doktoru & Kaliteli Yaşam Danışmanı
www.haluksacakli.com
İletişim: Tel: 0212 608 00 94
Mail: [email protected]
Twitter: [email protected]
Facebook: [email protected]

 

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
RİZE “ÇAYELİ” kütüğüne kayıtlı olan HALUK SAÇAKLI ;16.01.1957 yılında İSTANBUL’da doğdu. LİSANS EĞİTİMİ; 1975 – 1979 Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA EĞİTİMİ; 1985 – 1990 Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü “Spor Sağlığı” ABD. DOKTORA TEZİ; “Üniversite gençlerinde “OBEZİTE’NİN” egzersiz ve diyet yoluyla giderilmesi” AKADEMİK KARİYER: 1979 – 1988 Marmara Üniversitesinde ”Sporcu Sağlığı ve Beslenme” 1988 – 1997 arası İstanbul Teknik Üniversitesinde “Sağlıklı Zayıflama Teknikleri” 2007 – 2008 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda “Sağlık Davranışı ve Beslenme” 2009-2012 öğretim yıllarında Haliç Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda "Sporda Beslenme" "Sporda Beslenme ve Ergojenik Yardım" derslerini Öğretim Görevlisi olarak verdi. Yayınlanmış Kitaplar; - 1992 “Sağlıklı Yaşamak için... Bilimsel Yollarla Zayıflama” Berkay Matbaacılık, İSTANBUL - 1995 “Futbol Ders Kitabı” Beslenme ve Sporcu Beslenmesi bölümünü yazdı. İstanbul Teknik Üniversitesi Yayınları, İSTANBUL - 2002 “Sağlıklı Yiyerek Zayıflayalım” Marie Claire Etam A.Ş, ESKİŞEHİR - 2004 “Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam” kitabı Kelebek yayınevi, İSTANBUL - 2010 “Kaliteli Yaşam Yürüşleri” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2011 “Oruç Ve Sağlık” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “ Gençlerde Kilo Kontrolü Ve Önlenmesi” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “Yaşlanmayı Nasıl Geciktiririz?”Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2013 “ Zayıflarken Ölmeyin” “Zayıflarken Mutlu Olun”...Mercek Yayıncılık İSTANBUL DİĞER; Çok sayıda yayın ve makaleleri yurtiçi ve yurtdışı bilimsel kongrelerde tebliğ edildi ve bilimsel dergilerde yayınlandı. Çeşitli basın organlarında dengeli beslenme, bilinçli egzersiz ve kaliteli yaşam ile ilgili yazılar yazdı. 1000’i aşkın değişik T.V kanallarında konusuyla ilgili bilimsel sohbet konuşmalarına katıldı. Binlerce kişinin yaşam tarzını değiştirdi. "Sporcu Beslenmesi" konusunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün denetiminde; çeşitli Federasyonların eğitim –sağlık kurullarında ve antrenörlük kurslarında eğitimci olarak uzun yıllar görev yaptı. UZMANLIK ALANINDA GÖREV ALDIĞI KURUMLAR; - Marmara Üniversitesi - İstanbul Teknik Üniversitesi - Transmed Kliniği (Uluslararası Estetik Merkezi) - Şu anda kendi kurumu olan “Haluk SAÇAKLI Kaliteli Yaşam & Danışmanlık”, şirketinde 1999 yılından itibaren "Kalıcı kilo denetimi,kaliteli yaşamı,iş verimini artırmayı,doğru nefes alıp vermeyi ve öğrencilerimizin ders –sınav başarılarını artırabilme" ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.