Ana sayfa Editörün Seçimi Sigara = Ölüm

Sigara = Ölüm

1861
PAYLAŞ

Sigara
ülkemizin ve 
dünyanın

en önemli
sağlık sorunlarından biridir

Yüksek oranda nikotin içerir ve  nikotin  bağımlılık yapıcı bir maddedir. Sigaranın içerisinde çok fazla sayıda insan sağlığına zararlı kimyasal  madde mevcuttur. Bunlardan bazıları:

 • Polonyum-210 (kanserojen)
 • Radon (radyasyon)
 • Metanol (füze yakıtı)
 • Toluen (tiner)
 • Kadmiyum (akü metali)
 • Bütan (tüp gaz)
 • DDT (böcek öldürücü)
 • Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehri)
 • Arsenik (fare zehri)
 • Amonyak (tuvalet temizleyici)
 • Karbonmonoksit (egzoz gazı) dır.

shutterstock_87234430Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bağımlılığı, “düzenli olarak günde bir sigara içme” olarak tanımlamış, sigarayı “dünyanın en hızlı yayılan ve en uzun süren salgını” olarak gördüğünü ifade etmiştir.

Sigaranın insan sağlığı üzerine olan olumsuz etkileri oldukça iyi bilinmektedir. Hemen hemen her kanser türü sigara ile ilişkilidir. Dolaşım bozuklukları, kardiyovasküler sistem hastalıkları, KOAH, erkeklerde iktidarsızlık gibi örnekler çoğaltılabilir.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre her yıl dünyada 4 Milyon kişi sigaradan kaynaklı hastalıklar nedeni ile ölmektedir.shutterstock_252832468

Yirmi yıl içerisinde
sigaraya bağlı ölümlerin
yılda 10 milyonun
üzerine çıkacağı
tahmin edilmektedir

İkinci dünya savaşında hayatını kaybeden insan sayısı, tahmini olarak 50 milyondur. Her 5 yılda ikinci dünya savaşından daha çok insan sigara yüzünden ölmektedir. Ülkemizde ise her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle öldüğü görülmektedir.
Tehlike, aynı zamanda sigara içmeyenler için de geçerlidir. Dünya üzerinde yaklaşık 700 milyon çocuk, pasif içici olarak sigara dumanına maruz kalmaktadır. Sigara dumanı çocuklarda ani bebek ölümleri, orta kulak ve solunum sistemi hastalıkları ile kronik öksürüğün görülme sıklığını artırmaktadır. Ayrıca astım hastalığının gidişatını da kötüleştirmektedir. Anne karnında sigara dumanına maruz kalan bebekler ise; düşük tehlikeli doğum ağırlıklı olarak doğmakta ve erişkin çağda akciğer ile ilgili rahatsızlıklara daha fazla yakalanmaktadır. Ayrıca sigara dumanına maruz kalmak, akciğer kanseri riskini %30 artırmaktadır.shutterstock_207812506Tobacco Control Dergisinde yayınlanan bir çalışma, sigara içenlerin iş yerlerinde hem daha düşük performans gösterdiğini hem de daha fazla hastalık izni kullandığını ortaya koydu.  Sigara, iş gücünün ve verimliliğinin azalmasına neden olmaktadır.  Son dönemlerde birçok şirketin, sigara içmeyen  personel alımı yapmalarının en büyük nedenlerinden biridir. Bununla birlikte sigara içenler daha fazla iş kazasına neden olmaktadır.  Sigaranın içerisindeki maddeler dikkat dağılmasına  neden olur.  Sigara dumanının gözlere verdiği zararlar ve ellerin meşgul oluşu bu artışın nedenlerindendir.  Aynı sebeplerden, sigara içenlerin daha fazla trafik kazasına yol açtığı da gözlemlenmiştir.shutterstock_224357149

New England Journal Of Medicine  dergisinde yayınlanan bir makalede  sigaranın şimdiye kadar  bilinmeyen bir zararının daha olduğu belirtildi. 2000-2011  yılları arasında 55 yaş üzeri yaklaşık 1 milyon kişinin dosyası incelenerek yapılan araştırma böbrek yetmezliği ve enfeksiyonlardan  ölümlerin, sigara içenlerde 
% 17 daha fazla
olduğunu gösterdi.
Sigara,  kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi hastalıklardan tamamen bağımsız olarak, böbrek yetmezliği ve enfeksiyonlardan ölümleri arttırmıştır.

Sigaranın sağlığa zararları yukarıda verdiğim örnek gibi birçok çalışmada kanıtlanmıştır.  Her geçen gün bu zararlar ile ilgili yeni bilimsel veriler paylaşılmaktadır.  Tüm bunlara rağmen sigara içen kişi sayısı dünyada ve ülkemizde oldukça fazladır.

Sigara içtiğiniz sürece ülkemizde bir yılda  meydana gelen her 100 bin ölümden biri olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Sigara= Ölümdür

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Genetic Passport Eğitim Direktörü / Master Genetic Trainer / Biyolog Dünyanın ilk ve tek, genetik performans kayıt takip sistemi olan GENETIC PASSPORT’un Eğitim Direktörüdür. 19 Mayıs Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Birkaç yıl özel dershanelerde fen bilimleri ve biyoloji dersi öğretmenliği yaptıktan sonra bir süre İlaç endüstrisinde çalışmıştır. Aktif olarak basketbol ve fitness sporları ile uğraşmış çeşitli eğitim ve seminer programlarına katılmıştır. Birçok Üniversite, devlet ve eğitim araştırma hastanesinde medikal içerikli toplantılar düzenlemiştir.