Ana sayfa Antrenman Şınavda 100’ler Kulübüne Üye Olmak İçin Neler Yapılmalı?- 1

Şınavda 100’ler Kulübüne Üye Olmak İçin Neler Yapılmalı?- 1

8571
PAYLAŞ

şınav tam bir meydan okuma
başkaldırı, direniş, bir tarz ve
hayata karşı duruşu ifade eder

SAT kursu boyunca binlerce kez duyduğum, tekerleme haline gelmiş cümleler vardı. Üstelik iri kıyım hocaların ağzından duymak daha da anlam bulurdu.
Çalıştırdığı kaslara bakıldığında arka kol , göğüs, omuz, göğüs altındaki tarak görünümlü kaslar, iç kol kasları, karın kasları , sırt, kalça ,bel ve yüzeysel üst bacak kasları sayabiliriz.

320Şınava devam etmek isteyip de, o kolların bedeni taşıyamadığı, bacakların zangır zangır titrediği, belin aşağıya düştüğü konum var ya, işte o an kızarsın kendine, niye daha güçlü değilim diye… Az önce ayakta erkek gibi görünürken sayı arttıkça mızıklayan oğlan çocuğuna dönersin, yeteri kadar güçlü değilsen.

Her yıkılışında bir sonraki güne daha da bilenmiş kalkarsın, kursun ruhunda da bu vardır. Ben bizzat tek seferde hiç durmadan, dizleri yere  koymadan çekebildiğim şınavı bu sayede 470 e çıkarmışken, olayı biraz şahsi algılayarak abartan  arkadaşlar sayıyı  950 ye çıkarmışlardı. Bir saatte en çok şınav çekme rekoru ise Paddy Doyle’e aittir. 8 Kasım 2007’de bir saatte en çok şınav çekme rekorunu 1940 şınavla kırmıştır.197

Peki nedir bu  şınav olayı?

Şınav  İngilizce terminolojiye sahip  Fitness dünyasına Amerikan İngilizcesinde push-up, İngiliz ingilizcesinde press-up diye girmiş yere paralel ve yüz aşağıda olacak şekilde uzanarak, yüzükoyun halde, kollar vasıtasıyla vücudu yukarı yükseltip aşağı indirmek şeklinde uygulanan, genel bir kuvvet eğitimi ve kondisyon arttırıcı bir harekettir.

DİĞER BİR TANIM DA;
Şınav, herkesin antrenmanlarında veya fiziksel eğitimlerinde, özellikle de askeri eğitimlerde, göğüs ve kol kaslarını, ikincil fayda olarak omuz kaslarını, özetle vücudun üst kısmını bir bütün olarak çalıştırmak için uyguladığı, basit bir egzersiz türüdür. Şınav çekmek, insan vücudu için yapılan en basit ve yaygın egzersizdir ve her yerde uygulanabilir, o kadar ki; esir düşen askerlerin hücrelerinde yaptığı tek harekettir.

DÜZGÜN / NORMAL ŞINAV TEKNİĞİ

 • Ellerinizi yere sabitlemelisiniz. Bu ellerinizle zemin arasında tork, dış rotasyon kuvveti yaratır. Bu da zeminden maksimum fayda almanızı sağlar.
 • Boynunuzu omurganızın hizasında tutmalısınız. Düz bir boyun, ayaklarınızdan başınıza kadar düz bir çizgi şeklinde pozisyon almanızı sağlayacaktır.
 • Koltuk altınıza bir kredi kartı  sıkıştırabilirsiniz. Koltuk altınıza ince bir şey sıkıştırmış gibi yapmak latismus dorsi kaslarınızın şınav hareketinde maksimum seviyede çalışmasını aktive edecek ve üst bedeninizin duruşunu pekiştirecektir.
 • Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırır gibi hareket ettirmelisiniz. Bu, tüm yükün omuzlara değil sırt kısmınıza da binmesini sağlar.
 • Eller, omuz genişliğinde açılmalı , ellerin yere konulma konumu, göğsünüzün orta bölümünün tam olarak düşey ekseninde olmalıdır.
 • Vücut düz tutulmalı.
 • Kollarınızı dirseklerinizden eğerek, vücudunuzu yere yaklaştırmalısınız.
 • Parmakların açıklık durumu, tamamen kapalı ya da tamamen açık olmamalı.204
 • Parmak uçları ileriye bakmalıdır.
 • Ayaklarınızın uç ve topukları birleştirilmiş, ayak uçlarınız parmaklarınız hafifçe kırılarak yere temas etmelidir.
 • Baş-sırt-kalça-diz-ayak düzlemi kırılmadan düz şekilde tutulmalı, yandan bakıldığında bu düzlemde omurga eğriliği dışında eğiklik olmamalıdır.

  Yüz 1m kadar
  ileriye bakar vaziyette olmalıdır
  Bu pozisyon 
  standart başlangıç pozisyonudur

 • Kollarınızı dirseklerden düz konumuna getirerek, vücudunuzu tekrar yukarıya kaldırmalısınız. Bu iniş ve çıkışları devam ettirmelisiniz.
 • Vücut ağırlığı kollar tarafından taşınmalı.
 • Başınızdan geçip  ayak bileğinize kadar giden düz bir çizgi üzerinde hareketi yapmalısınız.
 • Şınav çekerken, vücudunuz aşağıya inerken nefes almalı, yukarıya çıkarken de nefes vermelisiniz.

  Yazı dizimizin devamı
  ŞINAV ÇEKMEYİ KOLAYLAŞTIRAN ÖN TEKNİKLER ve 100’ler kulübüne girişi sağlayan
  antrenman programı ile devam edecek

Uzmanlarımızın hazırladığı Şınav ile ilgili antrenmanları buradan inceleyebilirsiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Deniz Harp Okulu’ndan mezun olup SAT kursunu (Sualtı Taarruz Komandosu) birincilikle kazanıp yine birinci olarak bitirmiştir. Donanma’da SAT komandosu olarak görev yapmış, ilerleyen yıllarda donanmanın değişik birimlerinde görev alıp 2010 yılında kendi isteğiyle ayrılmıştır. Meslek yıllarında aktif olarak sporla uğraşmış, lisanslı olarak Atletizm, Hentbol, Basketbol, Kyokoshin Karate, Yüzme gibi branşlarda birçok başarıya imza atmıştır. Aynı zamanda Deniz Pentatlonu takımında yarışmıştır. CMAS iki yıldız dalış eğitmeni olup aynı zamanda profesyonel olarak dağcılık ve hayatı idame ile uğraşmaktadır. 2.Kademe Antrenörlük Kursu, Genetic Trainer kurslarını bitirmiş,Basics of Sports Nutrition, Weight Training Prescription Specialist, Sports Nutrition tech, Supplementist Certification, Personal Coach Certificate eğitimlerini tamamlayarak IFBB ve GFHC Advanced Personel Trainer olmuş Fitness Head Coach, Fitness Advisor olarak kişisel koçluk alanlarında çalışmalarına devam etmiştir.Muscle & Skeleton Anatomy ,Gym Expert, Kinesiyoloji & Biomekanik eğitimlerini de tamamlamış olan Önder Akgün aynı zamanda Functional Fitness Master Trainer eğitimini de alarak şu anda GFHC Academy eğitim koordinatörlüğü görevine devam etmektedir. Bootcamp konusunda da çalışmalar yapan Önder Akgün “Sağlığa Adım At” isimli, sporda beslenme ve ek besin destekleri konularını içeren kitabın yazarıdır. Kişisel web siteleri Bodyness.org , bodyness.net ve facebook/bodyness sosyal paylaşım sitesinden, youtube bodyness/Türkiye kanalından halen takipçileriyle paylaşımda bulunmaktadır. Uzmanlık alanları;Yazarlık, IFBB PRO Master Coach ,Functional Fitness pro Master Coach ,Supplementist ,Nutritian Tech -Sporcu beslenmesi- Ek besin destekleri ve Bootcamp Antrenman teknikleri