Ana sayfa Beslenme Siz Hangisisiniz? “Eyvah Yaz Geldi!” Diyenlerden Mi? Yoksa “Yaşasın Yaz Geldi!”...

Siz Hangisisiniz? “Eyvah Yaz Geldi!” Diyenlerden Mi? Yoksa “Yaşasın Yaz Geldi!” Diyenlerden Mi?

371
PAYLAŞ

Bugünlerde
diyetlerin bir başka anlamı var
Herkes plajlarda
güzel görünmek istiyor

Havalar ısındıkça kalın paltoların, ceketlerin, yeleklerin, yerine rahat ve hafif elbiseler giyiliyor. Hafif elbiseler vücudun gizlenen hatlarını ortaya çıkardığı için kaçınılmaz olarak herkesin estetik kaygıları artıyor. Eğer eyvah diyenlerdenseniz üzülmeyin vakit henüz geç değil. Şimdi diyetin tam zamanı, orantılı bir vücut için biraz çaba yeterli.

UNUTMAYIN
HIZLA VERİLEN KİLOLAR
YİNE HIZLA GERİ ALINIR

Bilinçsiz yapılan diyetler sinirlilik, yorgunluk, vücutta sarkma gibi yan etkilere neden olurlar. Zayıflamak için zaman zaman hiç yemek yememeyi tercih edenler olduğunu biliyoruz. Bu bilinçsiz zayıflama programları, vücutta ciddi tahribatların oluşmasına yol açar. Bu tahribatlar da birçok hastalıklara neden olurlar.
Besin maddeleri protein, karbonhidrat ve yağ olmak üzere üç ana grupta toplanır. Ayrıca su ve vitamin alımı da çok önemlidir.
DİYETLER ASLA VÜCUDUN TEMEL GEREKSİNİMİ OLAN BESİN MADDELERİNİN ALINMASINI ENGELLEMEMELİDİR
Düşük kalorili ve karbonhidratsız diyetlerle yağ yıkımı duracağı gibi vücuda kıtlık alarmı vereceğinden en küçük kalori bile harcanmayıp depoya kaldırılacağından aksi görülecektir. Bu durumda, kişi kilo vermeyi beklerken vücut yağ oranı hızla artıp kilo yerinden bile oynamayacaktır. yesim1

ŞİŞMANLIK
KALORİ ALIŞVERİŞİNDE DOĞAN
DENGESİZLİĞİN SONUCUDUR


Eğer alınan ve verilen kalori oranında denge kurulabilirse şişmanlama sorunu çözülmüş olur. Bu denge, yiyecek ve içeceklerle alınan kalorinin günlük hareketle harcanması yoluyla kurulur. Şişman kimselerde, fazla kilonun verilebilmesi için alınan kalorinin az, harcanan kalorinin çok olması gerekir ki, aradaki fark vücut yağ depoları tarafından karşılansın. Böylece fazla yağların erimesi sağlansın. Tıp biliminin verdiği uğraşlar, akıllı bir diyet ile birleşen bol hareketin şişmanlıktan kurtulmanın en ideal yolu olduğunu ortaya çıkarmıştır.
SON ARAŞTIRMALAR, ÖZELLİKLE ÜLKEMİZDE KADINLARIN ERKEKLERE ORANLA DAHA KİLOLU OLDUĞUNU ORTAYA KOYMAKTADIR
İkinci bir araştırma sonucu ise ev kadınlarımızın, çalışan kadınlarımıza oranla daha kilolu olduğunu gösteriyor. Ev kadınlarının çalışan hemcinslerine oranla kilo alma riski çok daha fazladır. Yağlı ve şekerli pastalarla donatılmış ikindi çayı sofrası ise kadınların baş düşmanıdır. Ev kadınları, çok fazla iş yapmalarına rağmen, enerji kaybına neden olacak işlerin büyük bölümünü makineler yaptığı için kilo almaktadır.
FAZLA KİLOLARINDAN KURTULMAK İSTEYEN HANIMLARIN ŞU TAVSİYELERE UYMASI YARARLI OLACAKTIR:

 • Her gün yürüyüş ve egzersiz yapın.
 • Özellikle sabah açken yapılan bir saat tempolu yürüyüş, kilo almaktan koruyacağı gibi kilo vermeye de yardımcı olacaktır.
 • Özellikle kabul günleri kilo almak için büyük nedendir. Böyle günlerde sanki kadınlar arasında bir rekabet oluşur. Daha az kalorili ve daha lezzetli mönüler hazırlanmalıdır. Ağır hamur tatlıları yerine dondurma veya şekersiz meyve ile yapılmış tatlılar servise sunulabilir.
 • Son araştırmalar yeşil çayın iyi bir yağ yıkıcı etken madde içerdiğini belirtmektedir.

Ev kadınlarının bir diğer yanlış uygulaması ise aynı sofraya oturan aile bireylerinin tabakta bıraktıklarını yemeleridir. Uygun porsiyonlarla servis yapılırsa bu problem tamamen ortadan kalkacaktır.

Illustration of the concept of balance. Young woman holding a baby boy on the left and in fitness gear with a dumbbell on the right. Background is divided in two theme patterned parts.

 

ÖNEMLİ: Nasıl bir diyet uygulanırsa uygulansın, hareket edilmediği takdirde sağlıklı bir zayıflamanın  gerçekleşmesi çok zordur.

ÖNERİ: Yaş ilerledikçe vücudunuz sarkmasın ve metabolizmanız yavaşlamasın istiyorsanız, düzenli egzersiz yaparak sıkı kaslara sahip olmanız lazım.

 Erkekler ve kadınlar da güçlü bir kas ve kemik yapısı elde etmek için mutlaka egzersize uygun beslenme tercih etmeli. Aksi takdirde kas kütlenizi kaybedebilirsiniz o zaman da ince ama sallanan bir vücudunuz olur. Egzersiz odaklı bir beslenme planında protein ve karbonhidrat içeren besinlerin dengesi ve tüketim zamanı çok önemlidir.

EGZERSİZE UYGUN
BESLENME PLANININ
ALTIN KURALLARI

 • Mutlaka karbonhidrat alınmalıdır.
 • Karbonhidrat (CHO) tüketmeyen bir kişi (ekmek, makarna, bulgur, kuru baklagil, meyve, sebze) benzini olmayan bir arabaya benzetilebilir.
 • Eğer gluten intoleransınız varsa Karbonhidratları meyve ve sebzelerden sağlayın.
 • Karbonhidratlar, kasların çalışması ve kan şekeri seviyesini dengelemek için birincil yakıtı sağlarlar.
 • Mutlaka protein alınmalıdır. Unutmayın kg başına 1 gm protein sağlıklı beslenmede olmazsa olmazdır.
 • Karbonhidrat tüketiminin yanında proteinler (yumurta, kefir ev yoğurdu peynir, fındık, et, tavuk, balık) de eklenirse, direnç ve dayanıklılık egzersizlerinde yağsız vücut kitlesinin (kas) daha iyi arttığı görülecektir.
  Jimnastikte aşırıya kaçmak da sağlıklı değildir.  Sağlıklı ve uzun yaşam için yapılacak hareketlerin başında her gün bir saat tempolu yürüyüş, jimnastik, bisiklet, koşu, yüzme, tenis veya herhangi bir spor yapılması gelir. Eğer bunları yapacak zaman yok diyorsanız, eğer işyeriniz çok uzak değilse işe yürüyerek gidip gelmek, kısa mesafelerde ulaşım vasıtalarını kullanmayıp yürümek de iyi tercihtir. Mecbur kalmadıkça asansör kullanılmamalı ve bol bol yüzülmelidir. Yaza girerken diyet yapılıyorsa günde en az iki litre suyun kesinlikle tüketilmesi gerekir. Diyette, sebze ve meyveye ağırlık verilmeli, eğer insülin direnciniz varsa az şekerli glisemik yükü az olan meyveler tercih edilmeli. Meyvelerden özellikle şeftali, armut ve kivi, ananas metabolizmayı yavaşlatmadığı için önerilir. İçecek olarak yaz diyetlerinde ayran, kefir ve madensuyu seçilmelidir. Şeker ve diyet ürün adı altında pazarlanan light ürünlerden  mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.yesim3Bir diyet günde en az 1000 kalori içermelidir. Aksi taktirde kişi sağlığını yitirebilir. Bazı diyetlerde tek yönlü beslenme esas alınır ki bu çok tehlikeli bir durumdur. Yazımın başında da belirttiğim gibi bir kişinin diyet yaparken bile belirli oranlarda karbonhidrat, protein ve yağ tüketmesi gerekmektedir.Üç öğün ana, kişi isterse 1-2 ara öğün tüketmeli.
  Unutmayın en ideal içecek her zaman sudur.SİZLER İÇİN ÖRNEK BİR MENÜ PLANLADIM;
  Sabah uyanınca 1 su bardağı ılık limonlu su
   SABAH:      

  • 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir
  • 1 yumurta
  • 5 adet zeytin
  • domates nane salatalık
  • 2 dilim tam buğday ekşi mayalı ekmek
  • 2 tam ceviz

  ÖĞLE:

  • 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği
  • 1 kase cacık
  • 3 yemek kaşığı bulgur( gluten intoleransı yoksa)

  İKİNDİ:

  • 15 tane fındık veya badem

  AKŞAM:

  • 1 büyük boy çipura veya 150 gm ızgara göğüs eti
  • salata limon ve az zeytinyağI
  • 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği

  GECE:

  • 1 porsiyon meyve +1 su bardağı kefir

 

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Beslenme ve diyet uzmanı Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü mezunu. ‘’Türkiye Diyetisyenler Derneği’’, ‘’Türk Kardiyoloji Derneği’’ ve ‘’Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği’’ üyesi. “Obezite Diyetisyenliği”, “Diyabet Diyetisyenliği”, “Nutri Genetik Analiz” ve “Yetişkinlerde Ağırlık Yönetimi” konularında kurs ve sempozyum sertifika sahibi. 2 yıl Klinik Psiko Nöro İmmünoloji Eğitimi alarak PNİ Terapistliği ünvanını kazandı. Beyin, bağırsak ve fizyolojik sendromlarının incelendiği ve çözüm bulunduğu GAPS protokolünün Türkiye'deki 40 danışmanından biri. Özel Estanbul Polikliniğinin Diyet Bölümünü yöneticisi.