Ana sayfa Editörün Seçimi Spor Aktivitesi Yapanlarda Melatonin’in Önemi!

Spor Aktivitesi Yapanlarda Melatonin’in Önemi!

2257
PAYLAŞ

Melatonin beyinden tüm vücuda yayılan etkili bir hormondur. Melatonin aslında gece üretilen bir hormon olup, gece salgılanır, gece maksimum seviyeye ulaşır, sabaha karşı düşer ışıklı ortamlarda ise melatonin üretimi yavaşlar. Gece çalışıp, gündüz uyuyanlar, vardiyalı ve nöbet sistemi ile görev yapanlar için doğal seviyesini korumak oldukça zor olduğu gibi, bunun yanı sıra yoğun spor yapan sporcuların anabolik süreçte kalabilmeleri için mutlaka kanda yeterli seviyede bulunması uyku kalitesi açısından şarttır. Dışarıdan alınabildiği gibi vücut tarafından da üretilir. Uyku düzenleyici ve anti aging etkisi, anabolik sürece katkısı bu hormonu önemli kılar. Biz dışarıdan alınması ile ilgili durum yerine uyarıcı önlemlerle arttırılmasına yönelik neler yapabiliriz onları inceleyelim.
shutterstock_229267837

MELATONİN YAPIMINI ARTTIRICI ÖNLEMLER

  • Yattığınız yeri tamamen ışık sızdırmaz hale getirin. (Işık melatolin yapımını engeller.)
  • Cep, telsiz telefonları ve televizyonu yatak odasında bulundurmayın ve yakınınızda sarj etmeyin.
  • Meditasyon ve yoga, melatonin yapımını teşvik eder.
  • Aspirinler, beta blokerler ve kalsiyum antagonistleri vücutta melatonin seviyesinin düşmesine sebep olurlar.
  • Gece saat 24.00’dan önce uykuya başlamak ve yeterli uyumak melatoninin düzenli salgılanmasını sağlar.
  • Akşam yemeklerini çok az yemek ve 17-18 civarında son yemeği yemek melatonin yapımını artırır.
  • Ek besin desteği olarak St-John’s wort (sarı kantoron bitkisi) melatonin salgılanmasını pozitif yönde tetikler.

NOT: Tüm bu tedbirlere rağmen melatonin eksikliği giderilmezse doktor gözetiminde (yatmadan önce 1-5 mg) içeren tablet alınması tavsiye edilir.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Deniz Harp Okulu’ndan mezun olup SAT kursunu (Sualtı Taarruz Komandosu) birincilikle kazanıp yine birinci olarak bitirmiştir. Donanma’da SAT komandosu olarak görev yapmış, ilerleyen yıllarda donanmanın değişik birimlerinde görev alıp 2010 yılında kendi isteğiyle ayrılmıştır. Meslek yıllarında aktif olarak sporla uğraşmış, lisanslı olarak Atletizm, Hentbol, Basketbol, Kyokoshin Karate, Yüzme gibi branşlarda birçok başarıya imza atmıştır. Aynı zamanda Deniz Pentatlonu takımında yarışmıştır. CMAS iki yıldız dalış eğitmeni olup aynı zamanda profesyonel olarak dağcılık ve hayatı idame ile uğraşmaktadır. 2.Kademe Antrenörlük Kursu, Genetic Trainer kurslarını bitirmiş,Basics of Sports Nutrition, Weight Training Prescription Specialist, Sports Nutrition tech, Supplementist Certification, Personal Coach Certificate eğitimlerini tamamlayarak IFBB ve GFHC Advanced Personel Trainer olmuş Fitness Head Coach, Fitness Advisor olarak kişisel koçluk alanlarında çalışmalarına devam etmiştir.Muscle & Skeleton Anatomy ,Gym Expert, Kinesiyoloji & Biomekanik eğitimlerini de tamamlamış olan Önder Akgün aynı zamanda Functional Fitness Master Trainer eğitimini de alarak şu anda GFHC Academy eğitim koordinatörlüğü görevine devam etmektedir. Bootcamp konusunda da çalışmalar yapan Önder Akgün “Sağlığa Adım At” isimli, sporda beslenme ve ek besin destekleri konularını içeren kitabın yazarıdır. Kişisel web siteleri Bodyness.org , bodyness.net ve facebook/bodyness sosyal paylaşım sitesinden, youtube bodyness/Türkiye kanalından halen takipçileriyle paylaşımda bulunmaktadır. Uzmanlık alanları;Yazarlık, IFBB PRO Master Coach ,Functional Fitness pro Master Coach ,Supplementist ,Nutritian Tech -Sporcu beslenmesi- Ek besin destekleri ve Bootcamp Antrenman teknikleri