Ana sayfa Genel Sporda Genetik Yapı Verilerinin İzleri

Sporda Genetik Yapı Verilerinin İzleri

3688
PAYLAŞ

Genetik yapı analizinden
elde edilen veriler ile
planlanan antrenman ve
beslenme programları 
sporcudan maksimum performans
alınması sağlanır

Genetik, anne, baba ile yavru arasındaki benzerlik ve farklılıkların nedeni ile bu özelliklerin nesilden nesile geçişini inceleyen bir bilimdir. Biyolojinin bir alt dalıdır. Canlılardaki özellikler bir sonraki nesile genler ile aktarılır.
Saç ve göz rengi, kas tipi, kardiyovasküler kapasite, diyabet, çeşitli hastalıklara karşı direnç vb. örnek verilebilir. Genler kromozomlar üzerinde bulunur. DNA hücrenin yönetici molekülüdür ve kalıtsal bilgiyi taşır.
Genler ile sonraki nesillere aktarılan bilgiler, aynı zamanda  genel sağlık durumu, antrenman adaptasyonu, kas tipi, kardiyovasküler kapasite gibi sportif performansı direkt olarak etkileyen birçok faktörü de belirler.shutterstock_236965942Birkaç örnek vermek gerekir ise;

  • NBA tarihine bakıldığında en başarılı basketbolcular listesinde siyahi oyuncuların önemli bir üstünlüğü vardır.
  • Uzun mesafe koşularında özellikle Kenya bölgesindeki atletler daha başarılıdır.
  • Kısa mesafe koşularında yine siyahi atletlerin büyük bir üstünlüğü mevcuttur.
  • Yüzme ve benzeri birçok spor branşında ise siyahi sporcular yok denecek kadar azdır.

Verilen örneklere bakarak genetik yapının spor üzerine olan etkisini anlayabiliriz.

Genetik biliminde meydana gelen gelişmeler, insan gen haritasının çıkartılması ve hangi genin nasıl etki ettiğinin keşfedilmesiyle birlikte genetik yapı, spor dallarının tümü için vazgeçilmez bir faktör halini almıştır.

Bununla birlikte sportif performansı belirleyen tek başına Genetik değildir. Beslenme, antrenman, hırs, motivasyon ve yetenek gibi birçok faktör sportif performansa direkt veya dolaylı olarak etki eder. shutterstock_240987802

Genetik biliminin
ilerlemesi sonucunda
buradan elde edilen veriler
sporcu seçimlerinde kullanılan
bazı testlere ek olarak
kullanılmaya başlanmıştır

Genetik testlerde elde edilen sonuçlar kişilerin gen analizlerine dayandığı için kesindir. Bu testlerin sonuçları yaş ve genel sağlık durumu  gibi faktörlerden etkilenmezler.

Günümüzde olimpiyat düzeyinde ülkeler ve sporcular arasındaki rekabet çok üst düzeydedir.  Birçok yarışmada ilk on sporcu arasındaki farklar saniyenin onda biri düzeyindedir.  Olimpiyat düzeyinde sporcu yetiştirebilmek için çok küçük yaşlarda yapılan genetik yapı analizleri ile sporcuların hangi spor branşında veya mevkilerde başarılı olabileceği tespit edilebilmektedir.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Genetic Passport Eğitim Direktörü / Master Genetic Trainer / Biyolog Dünyanın ilk ve tek, genetik performans kayıt takip sistemi olan GENETIC PASSPORT’un Eğitim Direktörüdür. 19 Mayıs Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Birkaç yıl özel dershanelerde fen bilimleri ve biyoloji dersi öğretmenliği yaptıktan sonra bir süre İlaç endüstrisinde çalışmıştır. Aktif olarak basketbol ve fitness sporları ile uğraşmış çeşitli eğitim ve seminer programlarına katılmıştır. Birçok Üniversite, devlet ve eğitim araştırma hastanesinde medikal içerikli toplantılar düzenlemiştir.