Ana sayfa Bel / Boyun / Eklem Ağrısı Yaşayanlar Sporda Meme Ağrıları ve Doğru Sütyen Seçimi

Sporda Meme Ağrıları ve Doğru Sütyen Seçimi

522
PAYLAŞ

Sporcular ve düzenli spor yapan kadınların en çok şikayetçi olduğu konuların başında spor sırasında oluşan göğüs ağrıları geliyor. Sporda oluşan göğüs ağrılarının çoğu doğru sütyen seçimi ve kullanımı ile önlenebiliyor.

Kadın sağlığının ve estetiğinin önemli bir öğesidir. Anne karnından başlayıp, ergenlik, gebelik, emzirme ve menopoz sonrası döneme kadar devam eden bir dizi gelişim ve değişim sürecinden geçerler.

Memeler, ön göğüs duvarına ince ve zayıf bağlarla tutunmuş vaziyettedir. Çeşitli nedenlerle bu bağların zayıflaması sonucu zamanla sarkma görülmektedir.

Koşma, zıplama ve ani hareketlerle diğer organlara nazaran daha fazla hareket ederler ve bu hareket ağrılara neden olabilmektedir.

Bu ağrılar günlük sütyenlerin, özellikle de telli olanlarının kullanımıyla daha da artabilir. Bu telli sütyenler, göğsün kıvrımlarına çarparak dokuya zarar verebilir.

Sütyenler aksesuar, dekolte, büyük memeyi toparlamak, memeyi büyük göstermek, sporda ağrıyı azaltmak ve performansı artırmak, meme operasyonları sonrasında iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılırlar.

Kaldırıcı, toparlayıcı, stepler, slikonlu, sporcu gibi çok sayıda sütyen çeşidi vardır.

sporcusutyeni-2Sporcu Sütyenleri

Normalde şık ve seksi sütyenler tercih ediyor olsanız da spor yaparken sporcu sütyeni giymelisiniz. Bu şekilde olası ağrıları engeller ve belki de daha seksi olursunuz.

A-B Cup Ölçüsünde Giyenler İçin
Küçük memeliler için en iyi sütyen tipi sporcu sütyenidir. Sıkıştırma etkisi yüksektir. Aynı zamanda ekstra destek ve şekil veren dolgusu sütyenler de kullanılabilinir.

C-D Cup Giyenler İçin
Spor yaparken memelerin aşağı yukarı sert hareketlerini engellemek için memeyi saran sütyenler kullanılmalıdır. Sütyenler memeleri birbirinden ayırır, sabitler ve her ikisini de destekler. Askılar geniş ve kalın olmalıdır.

Doğru Sütyen Seçimi

  • Sütyeni seçerken bedeninize uymasına dikkat edin. Göğüs büyüklüğünüz kilo kaybı / alımı, adet düzeni ve ilaç kullanımı gibi faktörlere göre değişebilir.
  • Sütyeninizi seçerken şöyle bir metoda başvurabilirsiniz: Ellerinizi başınız üzerinde çırpın. Eğer sütyenin elastik bandı yukarı doğru çıkıyorsa sütyen iyi oturmuyor demektir. Sütyeni denerken biraz hoplayın zıplayın ki, sütyenin üzerinize ne kadar iyi oturduğunu görebilesiniz.
  • Çengel, çıtçıt kullanılmış ya da çok sıkı dikilmiş modeller rahatsızlık verebilir.
  • Ayrıca göğüs ucu bölgesinde dikiş olmayan modeller, üzerinize giyeceğiniz tişörtte iz yapmayacağı için daha uygundur.
  • Hava sirkülasyonu olan sütyenleri tercih edin.
  • Hava sirkülasyonu olmayan modellerde ter içeride kalarak, sürtünmeye ve cildin tahriş olmasına yol açar.
  • Yaptığınız spora göre sütyen seçin. Ağırlık kaldırma, koşu, aerobik ve pilates için aynı sütyen işinizi görmeyebilir.
  • Her 6 ayda bir sütyeninizi değiştirin. Çünkü sütyen, zaman içerisinde esnekliğini yitirir.
  • Sütyen alırken dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da tasarımıdır. Sırt kısmı Y şeklinde olan dizaynlar askıların kaymamasını garantiler.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1998 yılında mezun oldu. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı. 15 ulusal ve uluslararası bilimsel yayını ve 20’ den fazla kongre katılımı ve 10 kongre etkinliği bulunmaktadır. 2011’de “Board Denkliği”ni aldı. Estetik ve Maksillofasiyal Operasyonları konusunda çalışmaları oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesi.