Ana sayfa Çekici / Bakımlı Olma Sporun Cinsel Yaşama Olumlu Etkileri

Sporun Cinsel Yaşama Olumlu Etkileri

4136
PAYLAŞ

Cinsellik, insanoğlunun var oluşu kadar eski bir kavramdır ve neredeyse önemini hiç kaybetmemiştir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) cinselliği, fiziksel, duygusal ve ilişkilere yönelik bir kavram olarak ele alır. Cinselliğin elbette ki biyolojik, fiziksel, ruhsal vb. birçok boyutu vardır. DSÖ’ne göre cinsel sağlık; “Sadece hastalık, fonksiyon bozukluğu veya sakatlığın olmaması değil, duygusal, zihinsel ve sosyal olarak cinsellikle ilgili iyilik halidir’’. Sağlıklı bir cinsel yaşamın sürdürülmesi insanlar açısından son derece önemlidir.

shutterstock_107960225

Sağlıklı cinsel yaşamın  faydaları saymakla bitmez.  Ancak birkaç örnek vermek gerekirse:

 • Düzenli seks, kalp ve damar sağlığımız için en önemli egzersizlerden biridir. Belfast Queens Üniversitesi’nde 1000 erkek üzerinde yapılan araştırmada   düzenli seksin  kalp-damar sağlığını güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda  haftada 3  ya da daha fazla seks yapan erkeklerde  kalp krizi geçirme oranlarının yarı yarıya düştüğü ortaya konmuştur.
 • Zayıflamamıza yardımcı olur.  Sağlıklı ve kaliteli bir cinsel ilişkide  yarım saatte ortalama 200-250 kalori yakarız.
 • Düzenli seks kadınlarda adet döneminde görülen ağrıların azalmasına yardımcı olur.
 • Aynı zamanda oksitosin ve endorfin hormonlarının salınımını arttırarak migren, eklem ağrıları ve kas ağrıları gibi birçok ağrı türünün azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Eğer başınız ağrıyorsa harika bir ağrı kesici olabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.  Yapılan birçok araştırma, düzenli seksin bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirdiğini ortaya koymuştur.
 • Düzenli seks, uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur.  Orgazm sonrası salınan endorfin hormonu daha kaliteli ve uzun süre uyumanızı sağlar.
 • Düzenli seks, stres hormonlarını baskılayarak depresyona karşı korunmanıza yardımcı olur.
 • Düzenli seks, en keyifli egzersiz yöntemidir.  Vücut kaslarınızın birçoğunu kullanabilirsiniz.  Bu da zinde ve formda kalmanıza yardımcı olur.

shutterstock_180552200

Peki Egzersiz cinsel hayatımıza nasıl etki eder?

 • Düzenli Spor, Cinsel İsteği Arttırır
 • Yapılan spor türüne göre, yapılacak çalışma ve egzersizler, hormon faaliyetlerini olumlu yönde etkilediği gibi, cinsel hormon faaliyetlerini de olumlu olarak etkiler, kadın ve erkekte cinsel hormon salgılarını arttırır.  Buna bağlı olarak her iki cinste de cinsel ilişki isteği artar. Bu durum yapılan birçok klinik çalışma ile kanıtlanmıştır.
 • Düzenli yapılan  egzersiz erkeklerde testosteron seviyesini, kadınlarda da  cinsel isteği artırır.
 • Kadınların adet öncesi ağrılarını azaltır. Menopoz belirtilerinin hafif geçmesini sağlar.

Haftada 4-5 kez egzersiz yapan kadınların % 88 ve erkeklerin % 69’unun cinsel performansında artış olduğu bir klinik çalışmada gösterilmiştir.

 • Spor yapan kişilerin düzgün bir vücut yapısına kavuşmaları ile birlikte  öz güvenleri artar ve daha kolay cinsel birleşme sağlayabilirler.
 • Vücudu oluşturan kalp-damar sistemi, kas sistemi ve diğer benzeri sistemler spor yaptıkça daha düzgün çalışmaya başlar. Bu durum cinsellik başta olmak üzere diğer  vücut faaliyetlerini olumlu yönde etkiler.
 • Sportif faaliyetler, beyni, sinir sistemini ve kas sistemini olumlu yönde etkiler.  Cinsel açıdan uyarılabilirlik ve tatmin duygusu daha şiddetli hissedilir.
 • Spordan sonra toksinlerin vücuttan atılması endorfin hormonunun salınması vb. durumlar sonucunda insan vücudu  cinsel birleşme için daha uygun bir hale gelir.
 • Yapılan egzersizler ile her iki cinste de cinsel faaliyete destek olan kas gruplarının güçlenmesi ile birlikte bu bölgelere giden kan akımında artış olur.  Bu şekilde cinsel uyarılabilirlik artar.  Cinsel birleşme sırasında daha kaliteli orgazm yaşanmasına yol açar.
 • Spor diyabet, hipertansiyon vb. birçok hastalığın tedavisinde olumlu katkılar sağladığı için daha uzun süre cinsel fonksiyonların sürdürülebilmesini sağlar.
 • Spor stresi azalttığı için cinsel isteği arttırır
 • Sigara ve alkol her iki cinste cinsel fonksiyonların bozulmasına, özellikle erkeklerde ereksiyon problemleri ve kısırlığa sebep olabilir.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki; bilinçli  bir şekilde yapılan spor, beden ve ruh sağlığımızı korumada etkili olduğu kadar, daha kaliteli ve daha uzun süre cinsel yaşam sürdürebilmemize de çok büyük katkı sağlar.

Spor bir mucizedir….

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Genetic Passport Eğitim Direktörü / Master Genetic Trainer / Biyolog Dünyanın ilk ve tek, genetik performans kayıt takip sistemi olan GENETIC PASSPORT’un Eğitim Direktörüdür. 19 Mayıs Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Birkaç yıl özel dershanelerde fen bilimleri ve biyoloji dersi öğretmenliği yaptıktan sonra bir süre İlaç endüstrisinde çalışmıştır. Aktif olarak basketbol ve fitness sporları ile uğraşmış çeşitli eğitim ve seminer programlarına katılmıştır. Birçok Üniversite, devlet ve eğitim araştırma hastanesinde medikal içerikli toplantılar düzenlemiştir.